Дачненський ліцей № 2 Дачненської сільської ради

 





Річний звіт про діяльність закладу

 

ШАНОВНІ КОЛЕГИ, БАТЬКИ, УЧНІ, ГРОМАДСЬКІСТЬ!

Закінчився навчальний рік – це час підведення певних підсумків у роботі колективу ліцею, учнів та й безпосередньо директора на посаді протягом 2023/2024 н. р.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України «Про запровадження звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів» від 28 січня 2005 р. № 55, керуючись діючим Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 р. № 778 (із змінами), Примірним положенням про порядок звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів про свою діяльність перед педагогічним колективом та громадськістю, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 23.03.2005 № 178, ми підводимо підсумки.

Як директор освітнього закладу, у своїй діяльності протягом звітного періоду, керувалась Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Статутом Дачненського ліцею № 2 Дачненської сільської ради, Правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими обов’язками директора школи, законодавством України, іншими нормативними актами, що регламентують роботу керівника закладу загальної середньої освіти.

Свою роботу та роботу закладу представляю відповідно до чотирьох напрямків внутрішньої системи забезпечення якості освітньої діяльності, за якими оцінюють роботу освітнього закладу експерти інституційного аудиту, а саме:

                 Освітнє середовище закладу освіти

                 Система оцінювання здобувачів освіти

                 Оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників

                 Управлінські процеси закладу освіти.

 

РОЗДІЛ І. ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

 

          Освітній  процес у Дачненському ліцеї № 2 розпочався відповідно до структури навчального року  з 01 вересня 2023 року та тривав по 30 травня  2024 року з використанням дистанційної форми навчання та за заявою одного з батьків за індивідуальною формою: сімейною (домашньою) з дотриманням рекомендацій МОН України щодо особливостей організації 2023/2024 навчального року (Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти в 2023/2024 навчальному році).

          Навчальні заняття організовані відповідно до розкладу занять, затвердженого директором  освітнього закладу за семестровою системою:

І семестр тривав з 01 вересня 2023 року по 29 грудня 2023 року;

ІІ семестр з 15 січня по 30 травня 2024 року.

          Забезпечена можливість учням з числа зовнішньо та внутрішньо переміщених осіб навчатися в закладі  освіти за місцем тимчасового перебування. Організовано освітній процес для дітей з особливими освітніми потребами, з максимальним використанням  технічних можливостей закладу освіти.

          Освітній процес в умовах дистанційного навчання здійснювався в онлайн режимі з використанням електронних освітніх платформ (Zoom, Classroom, Viber, Google Meet та ін.).  Під час організації  освітнього процесу  використовувалися технології дистанційного навчання, електронні ресурси закладу освіти, Департаменту освіти та науки Одеської міської ради, можливості освітніх платформ тощо.

          Навчальна діяльності з ТЗН упродовж навчального заняття тривала:

для учнів 1 класів - не більше 10 хвилин;

для учнів 2-4 класів - не більше 15 хвилин;

для учнів 5-7 класів - не більше 20 хвилин;

для учнів 8-9 класів - 20-25 хвилин;

для учнів 10-11 класів на 1-й годині занять до 30 хвилин, на 2-й годині занять - 20 хвилин.

          Однією з важливих умов для освітнього процесу є безпечне та комфортне  освітнє середовище, а саме: безпечний фізичний простір – заходи з адаптації будівлі та приміщень для забезпечення можливості користування ними усіма учасниками освітнього процесу без дискримінації через фізичні можливості, постійне спостереження за поведінкою учнів під час перерв, безпечний доступ до мережі Інтернет тощо; безпечне емоційно-психологічне середовища – розвиток в учасників освітнього процесу соціально-емоційної грамотності, толерантності, прийняття різноманітності, вміння співпрацювати, аргументовано відстоювати власну позицію, навичок ненасильницької комунікації тощо; організація та проведення інформаційно-просвітницьких заходів щодо профілактики булінгу (цькування) в освітньому середовищі; попередження будь-яких форм  дискримінації та булінгу (цькування) в закладі освіти; систематизація знань щодо взаємостосунків учасників освітнього процесу в закладі освіти; з’ясування потреб дітей і знаходження компромісу між індивідуальними і спільними потребами;

провадження системної роботи щодо попередження насильства в закладі освіти; набуття умінь асертивної поведінки.

          У результаті ракетного обстрілу рф у ніч з 18 на 19 липня 2022 року споруда закладу освіти та внутрішні приміщення суттєво пошкоджені. Адміністрація закладу освіти у співпраці з керівництвом Дачненської сільської ради та Управління освіти, культури, сім`ї Дачненської сільської ради робить усе можливе, щоб  відновити та покращити безпечне та комфортне освітнє середовище Дачненського ліцею № 2.

          У ІІ семестрі 2023/2024 н. р. для учнів початкової школи організовано очне навчання в ІІ зміни в споруді Будинку культури «Чорноморський» за адресою: вулиця Центральна, 25, де поряд було побудовано  швидкоспоруджувальну захисну споруду цивільного захисту модульного типу для укриття  60 осіб.

          Право громадян на доступну освіту реалізується шляхом запровадження різних форм навчання, однією з яких є навчання за інклюзивною формою. Протягом 2023/2024 навчального року у закладі освіти, відповідно до заяв батьків та висновку ПМПК,   було організовано інклюзивне навчання для 3 здобувачів освіти: 3-Б клас – 1 учень, 4-А клас – 1 учень, 6-Б клас – 1 учень. Організовано роботу з трьома асистентами вчителів, які пройшли курсову  перепідготовку. На початок навчального року  для учнів з особливими освітніми потребами  розроблено індивідуальну програму розвитку за участю батьків, класних керівників, психолога. ІПР протягом року переглядалася, доповнювалася відповідно до можливостей та розвитку дітей.    За висновками  ПМПК  введено корекційно-розвиткові заняття з розвитку мовлення, соціально-побутового орієнтування, ЛФК. У закладі освіти тричі на рік відбувалося засідання команди супроводу дітей з ООП щодо складання та доповнення індивідуальної програми розвитку дитини із залученням фахівців із Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсного центру» Вигодянської сільської ради Одеської області.

          З урахуванням загрози зростання чисельності випадків небезпечної поведінки дітей під час воєнного стану, що несе загрозу їхньому життю та здоров’ю, зокрема спричинених використанням мережі Інтернет, у закладі з 25.09.2023 по 29.09.2023 був проведений Тиждень протидії булінгу. Для педагогічного колективу закладу практичним психологом Прокопчук Оленою було проведено семінар-тренінг «Негативні емоції – ворог чи друзі». Педагогом-організатором Фурдуй Тетяною та учнівським самоврядуванням для учнів 1-11 класів створено тематичну інформаційну стіну «STOP- булінг», також проведено конкурс малюнків «Мої долоньки проти булінгу» серед учнів 1-4 класів та конкурс стінгазет та плакатів «#булитиНЕкруто» серед учнів 5-11 класів. Класні керівники 1-11 класів проводили з учнями різноманітні заходи: перегляд відеороликів: «Про пташок», «Вірте в любов та Різдво», «Вирішення конфліктів мирним шляхом. Медіація - ровесників і ровесниць», групова справа «Зі злом миритися не можна», заняття «Моя суперсила – безпека в Інтернеті», обговорення «Що робити, якщо твої права порушено», бесіда «Що для мене означає «бути доброзичливим»?», круглий стіл «Право, обов’язок, честь», інтерактивна дискусія «STOP-TALK-WALK», дискусія «Як зупинити насильство в підлітковому середовищі?». Учителем правознавства Решетник Наталею з учнями 10-11 класів було проведено конференцію «Толерантність і правова культура», а для батьків здобувачів освіти заступником директора з ВР Завозненко Лесею у рамках педагогічного всеобучу «Родинна просвіта» було організовано заняття з елементами тренінгу «Безпечні Інтернетрі». Протягом Тижня працював консультативний пункт «Скринька довіри», організований практичним психологом   Оленою Прокопчук.

          Сьогодні, в процесі реформування системи освіти, проблеми цькування і насильства в шкільному середовищі дуже часто стають перепоною для досягнення мети всебічного розвитку дитини. Допомога дорослих дуже потрібна дітям та молоді в будь-якому віці, особливо, якщо дії кривдників можуть завдати серйозної шкоди фізичному та психічному здоров’ю.           Практичним психологом Прокопчук Оленою були проведені заходи серед учнів щодо формування ставлень та навичок, які потрібні, щоб уникнути та запобігти проявам насильства, безконфліктного спілкування, ненасильницької поведінки до Міжнародного дня боротьби проти насилля (02.10). З метою зниження рівня насильства в суспільстві, зменшення людської потреби вдаватися до насильства для вирішення проблем, знаходження в собі сил впоратися з конфліктною ситуацією без застосування агресії були проведені заняття з елементами тренінгу «Особиста агресивність і конфліктність» з учнями 10-11 класів. Педагогом-організатором проведено виставку дитячих малюнків учнів 1-4 класів «Ми проти насилля» та до Всесвітнього дня посмішки (02.10) організовано акцію «Візьми собі посмішку».

          На виконання річного плану закладу освіти на 2023/2024 навчальний рік, з метою створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та формування ненасильницьких моделей поведінки серед учасників освітнього процесу, з 06.11.2023 по 01.12.2023  був проведений місячник з протидії булінгу «Зупинимо булінг разом».

          Суттєві зміни в економічній сфері та соціальній політиці, криза сучасної родини, низький соціальний статус, безробіття, нав'язування ідеології споживання, відмова суспільства від одних моральних цінностей і перехід до нових орієнтирів – усе це є чи не найголовнішими чинниками, що сприяють процесу віктимізації неповнолітніх. Проведені дослідження ЮНІСЕФ виявили, що  булінг – явище глобальне та масове в Україні. Природою цього можна визначити втрату монополії авторитету батьків, посилення цінностей індивідуалізму в суспільстві, який витісняє на другий план цінності сім'ї та розвиток інформаційних технологій, що дає змогу дітям самостійно знаходити необхідну інформацію.

          Завданнями місячника з протидії булінгу «Зупинимо булінг разом» були: підвищити обізнаність учасників освітнього процесу з проблемою булінгу; здійснити аналіз проблеми булінгу в освітньому середовищі; сформувати в учасників освітнього процесу уміння й навички встановлення контакту з жертвою булінгу, розуміння її поведінкових реакцій, надання допомоги; сформувати уявлення про ефективні методи та технології роботи з агресорами, ініціаторами булінгу; підвищити оперативність та якість просвітницько-профілактичної роботи щодо протидії булінгу в освітньому середовищі.

          Упродовж місяця педагогічним колективом були проведені різноманітні заходи. Для учасників освітнього процесу практичний психолог               Прокопчук Олена оформила тематичний стенд «Зупиними булінг разом!», створила відео презентацію  «Зупинимо булінг разом!» та інформаційний вісник «Планета толерантності», з учнями 7-х класів провела годину спілкування «Булінг: міфи та реальність», з учнями 1-4 класів переглянула мультфільми про добро і дружбу та  підготувала для них інформаційний відео вісник про булінг, з учнями 8-х класів провела круглий стіл «Як подолати булінг» тощо.

          Класні керівники Сіліванова Ольга (2-А) та Карайван Катерина  (2-Б) провели з учнями бесіду «Що таке булінг», класний керівник 4-А класу Власенко Ірина - бесіду «Що таке булінг? Правова відповідальність», класний керівник 4-Б класу Завозненко Леся разом учнями переглянули відео «Булінг у шкільному колективі», класні керівники Сосновська Алла (5-А), Прокопчук Олена (5-Б) організували тренінг для учнів з розвитку навичок спілкування та мирного вирішення конфлікту та провели годину спілкування «Не допускай насилля над ближнім», класний керівник 2-Б класу Карайван Катерина провела розвивальне заняття «Я та інші», класний керівник 3-В класу Татауш Тетяна разом з учнями склали пам’ятку «Поведінка в Інтернеті», класний керівник 9-В класу Твердохліб Альона зі своїми вихованцями створили тематичну інформаційну добірку «STOP БУЛІНГ» та провела тренінг «Навчись говорити «НІ!», класні керівники Єждіна Катерина (10-А), Жук Олена (10-Б) провели тренінг для учнів з розвитку навичок спілкування та мирного вирішення конфлікту та організували  флешмоб «Зупинимо булінг разом!», класні керівники Боднар Любов (7-А), Шостаченко Оксана (7-Б), Безпалько Людмила (7-В) провели бесіду «Домашнє насильство – це протиправні дії, про які не можна мовчати!», класний керівник 9-Б класу Лисейко Інна - імітаційну гру «Єдиний організм: створення і розвиток колективу класу»,  круглий стіл «Конфлікт чи булінг» та провела з батьками відео урок «Захист дітей у Інтернеті», класний керівник 2-А класу Сіліванова Ольга організувала годину спілкування «Що таке булінг», класний керівник 3-А класу Шпитко Ольга разом з вихованцями переглянули мультфільм «Булінг у шкільному колктиві», класний керівник 1-А класу Зайченко Олена провела розмову в дружньому колі «Булінг у дитячому середовищі», класний керівник   2-Б класу Карайван Катерина влаштувала перегляд відео «Як боротися з булінгом: поради для дітей», класний керівник 4-А класу Власенко Ірина провела розмову в дружньому колі «Булінг у дитячому середовищі: причини, наслідки та шляхи подолання», класний керівник 4-Б класу Завозненко Леся - круглий стіл «Зупинимо булінг разом», класні керівники Решетник Наталя (6-А), Місюль Марина (6-Б), Трубай Вікторія (6-В) провели з батьками відео урок «Захист дітей в Інтернеті» тощо.

          З метою підвищення обізнаності громадськості щодо проблеми сексуального насильства над дітьми, виявлення випадків насильства, їх попередження та допомоги дітям, які постраждали від сексуального насильства; сприяння відкритій дискусії про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства; недопущення стигматизації жертв і надання їм допомоги, у Дачненському ліцеї № 2 були проведені заходи щодо захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства в рамках Європейського дня захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства. Заступником директора з виховної роботи   Завозненко Лесею розроблено план  проведення  заходів та надано класним керівникам 1-11 класів усі необхідні рекомендації та матеріали. Педагог-організатор Фурдуй Тетяна, практичний психолог  Прокопчук Олена, класні керівники 1-11 класів провели заплановані заходи. Робота проводилась з усіма учасниками освітнього процесу. Для педагогічних працівників заступником директора з ВР ЗавозненкоЛесею організовано круглий стіл «Онлайн-злочини за участю дітей під час війни». Для батьків здобувачів освіти класні керівники   1-11 класів провели батьківські посиденьки «Надмірний час онлайн: ознаки, ризики та як обговорити цю тему з дитиною». Практичним психологом Прокопчук Оленою з учнями 7-х класів проведено гру «Аукціон правил безпечної поведінки», з учнями 11 класу переглянуто та обговорено відео «Історія Юльки» та «Історія Матеуша». Класні керівники 5-11 класів організували перегляд та обговорення відеоролика «Почни говорити», класні керівники 1-4 класів провели з учнями години спілкування «Захист дітей онлайн», класні керівники  5-6 класів - години спілкування «Сексуальний шантаж», класні керівники 7-8 класів - години спілкування «Секстинг», класні керівники 9-х класів - години спілкування «Секс-чатинг», класні керівники 10-11 класів - години спілкування «Грумінг». Учнівське самоврядування створило та розповсюдило серед учнів 1-11 класів буклети «Дізнайся про свої права в цифровому середовищі».

          Результатом проведених заходів є формування в учасників освітнього процесу понять про секстинг та онлайн-грумінг, їх наслідків, дій у разі неправомірної діяльності онлайн щодо них чи їх приватної інформації, про шляхи забезпечення захисту власної приватності в онлайн просторі.

          З метою захисту прав і свобод, формування у дітей ціннісних життєвих навичок та моделей поведінки, з 27.11.2023 по 12.12.2023 було організовано та проведено інформаційно-освітні заходи щодо міжнародної акції «16 днів проти насильства».

          Висвітлення цієї соціальної проблеми, вжиття заходів на попередження насильства, формування нульової толерантності до насильства є дуже важливими в наш час. Без подолання цього  соціально небезпечного явища неможливо створити умови для самореалізації людини, реалізації принципів рівних прав, свобод і можливостей кожного громадянина.        

          Координацію дій, пов'язаних з виконанням заходів щодо проведення акції «16 днів проти насильства», було покладено на практичного психолога Прокопчук Олену. Класні керівники 1-11 класів забезпечили неухильне виконання плану заходів у рамках акції «16 днів проти насилля».

          Розпочалася акція створенням інформаційного вісника «16 днів проти насилля» та розповсюдженням інформації у Viber групах  та інших соціальних мережах про міжнародну акцію «16 днів проти насилля» (про Міжнародний день боротьби зі СНІДом, про Міжнародний день боротьби з рабством, про Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями, про Міжнародний день волонтерів, про День пам’яті студенток, що загинули в Монреалі, про Міжнародний день боротьби з корупцією, про Міжнародний день прав людини «Твої права, твої обов’язки»). Завідувачкою шкільної біліотеки Работою Тетяною створено книжково – ілюстративну виставку у бібліотеці «Насильству  стоп!». Педагогом-організатором  Фурдуй Тетяною організовано конкурси та виставки малюнків «Посмішка робить світ добрішим», «Моя добра справа», «Великі права маленької людини». Класні керівники 7-8 класів провели з учнями дискусії «Ні! Насильству над жінками», класні керівники 1-4 класів - години спілкування «Безпека в онлайн просторі», «Моя супер сила – безпека в інтернеті», організували перегляд мультфільмів про добро, провели розвивальну гру «У країні доброти», класні керівники      10-11 класів разом з учнями створили леп буки «СНІД! СТОП!», класні керівники 9-10 класів провели години спілкування «ВІЛ/СНІД. Зрозумій! Допоможи! Підтримай!», класні керівники 1-11 класів організували акцію «Червону стрічку носять небайдужі», класні керівники 6-11 класів провели практичні заняття «Я проти насильства», класні керівники 1-4 класів - розвивальні вправи «Я маю право жити без насильства», класні керівники        7-11 класів - заняття з елементами тренінгу «(НЕ)дитячі стосунки онлайн», класні керівники 5-11 класів до Дня вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі, організували акцію «Запали свічку пам’яті». Під керівництвом практичного психолога Прокопчук Олени та за допомогою класних керівників 7-11 класів учні створили та розповсюдили буклети «Насильство – сучасна проблема суспільства». Також практичним психологом були проведені заняття з елементами тренінгу «Загроза насильства. Як діяти?» з учнями 8-х класів, «Як захистити себе від насильства» з учнями 6-х класів, «Торгівля людьми -  сучасний прояв рабства» з учнями 8-9 класів, розвивальне заняття з дітьми з ООП «Ось тобі моя рука». Учнівське самоврядування під керівництвом педагога-організатора Фурдуй Тетяни виготовило онлайнгазету «Насильству – НІ», організувало інформаційний вісник «Ми проти корупції! Розбудовуй нову Україну!», створило онлайн плакат «Від миру в сім’ї - до миру в країні». Учителем основ правознавства Решетник Наталею проведено з учнями 9-11 класів круглий стіл «Чи знаю я свої права».

          Забезпечення соціальної підтримки дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування й інших учнів соціально вразливих категорій є серед пріоритетних ліній роботи в закладі як з боку адміністрації, так і шкільної психологічної служби, що спрямовує свою діяльність на охорону та захист дитинства, виконання законодавства щодо цього.

          Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021р. №775 «Про внесення змін до Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження», листа Міністерства освіти і науки України від 18.08.2021 №1/9-416, листа Департамента освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації від 19.08.2021 №3688/02152-01-02 працівникам закладу освіти надається інформація про захист дітей від усіх форм насильства, у тому числі домашнього насильства, експлуатації, найгірших форм дитячої праці, інших проявів жорстокого поводження з дітьми. Так, адміністрацією Дачненського ліцею № 2 організовано початкове та періодичне інформування працівників закладу про захист дітей від усіх форм насильства та жорстокого поводження відповідно до плану проведення такого інформування. Початкове інформування обов’язково проводиться під час прийняття на роботу, періодичне – не рідше ніж дин раз на рік. Інформація щодо проведеного початкового та періодичного інформування працівника про захист дітей від усіх форм насильства та жорстокого поводження фіксується в його особовій справі.

          Освітній заклад забезпечено нормативно-правовою базою з питань соціального захисту учнів.

          До роботи з учнями пільгового контингенту залучаються класні керівники, шкільний практичний психолог Прокопчук Олена, батьківська громадськість, адміністрація закладу.

          На початку кожного навчального семестру складається соціальний паспорт школи, що дає змогу вчасно виявити дітей та сім'ї, які потребують соціальної підтримки:

діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування;

діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у інклюзивних класах; діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»;

діти, один із батьків яких захищав/захищає незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брав/бере безпосередню участь  у військових діях ЗСУ; загинув чи помер, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і беручи безпосередню участь у військових діях ЗСУ;

діти, один із батьків яких постраждалий учасник Революції Гідності;

діти, які є внутрішньо переміщеними особами;

діти з неблагонадійних сімей (СЖО);

діти, батьки яких постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС;

діти із сімей воїнів-інтернаціоналістів.

          Заклад постійно дбає про створення безпечного освітнього середовища: безпечні умови навчання та праці, комфортну міжособистісну взаємодію учасників освітнього процесу, емоційне благополуччя учнів, педагогів, батьків, подолання будь-яких проявів насильства та створення ресурсів для їх запобігання, дотримання прав і норм фізичної, психологічної, інформаційної та соціальної безпеки. Це безперервний процес реагування на нові виклики життя, пошук нових можливостей, ресурсів, генерування нових ідей і правил.           Приміщення школи розташоване в більшості мікрорайонів, і до нього легко дістатися. Дачненський ліцей № 2 має добрі матеріальні й кадрові ресурси.  Традиційно шкільний день залишає багато часу для соціально значущої діяльності. Учні вчаться у старших і разом зі старшими, своєю чергою, навчають дорослих. Освітній заклад є тим місцем, у якому навчання об’єднується з реальним життям. Школа активно залучає членів родин учнів до вирішення соціальних та інших проблем, що існують як у освітньому закладі, так і в громаді загалом.

          Способами участі Дачненського ліцею № 2 в активізації громади є:  залучення до співпраці батьківських комітетів, використання батьківських зборів, педагогічних рад; організація концертів, виставок, ярмарків, на які запрошуються в тому числі вразливі сім’ї з дітьми; створення учнівського самоврядування; проведення моніторингів,  опитувань та консультацій через зв’язок із батьками та учнями; допомога державним і неурядовим організаціям у розробленні та впровадженні соціальних проєктів.

          Освітній заклад організовує та надає цілу низку послуг вразливим сім’ям з дітьми, у тому числі щодо виявлення таких сімей. У цьому процесі адміністрація закладу тісно співпрацює із психологічною службою закладу, класними керівниками, учителями, керівниками гуртків та іншими фахівцями. Насамперед зазначені педагогічні працівники ознайомлені з ознаками, що вказують на ймовірність виникнення ризиків для життя, здоров’я та розвитку дитини. Такими ризиками є ситуації, коли батьки або особи, які їх замінюють: не цікавляться навчальною діяльністю дитини (не відвідують батьківських зборів, не контактують з педагогами закладу, не готують дитину до участі в позаурочних та позашкільних заходах); під час відвідування освітнього закладу перебувають у стані алкогольного сп’яніння або під дією наркотичних речовин; систематично проявляють агресивну поведінку до працівників закладу освіти, батьків інших дітей; ігнорують рекомендації працівників закладу освіти щодо виховання дитини, що може призвести до затримки її розвитку, погіршення емоційного стану, здоров’я, соціальної ізоляції та інших несприятливих наслідків тощо. Педагоги, сестра медична та технічний персонал закладу освіти в разі виявлення ознак чи факторів, що можуть свідчити про складні життєві обставини або ризики їх виникнення стосовно дитини, передають керівникові закладу інформацію про дитину з метою планування подальших дій щодо її захисту. У разі отримання інформації про дитину, яка має ознаки складних життєвих обставин, адміністрація  закладу оцінює ситуацію, потреби дитини на основі проведення бесіди з дитиною, її батьками, іншими особами, працівниками закладу, від яких надійшла інформація; аналізує отриману інформацію щодо дитини та виділяє ймовірні ризики відповідно до переліку ознак та факторів; координує діяльність тимчасової команди індивідуальної підтримки дитини; проводить моніторинг ефективності заходів щодо усунення складних життєвих обставин, у яких опинилася дитина, результативності просвітницької та профілактичної роботи; готує та надсилає повідомлення про дитину, яка перебуває в складних життєвих обставинах, до Служби у справах дітей Дачненської сільської ради та  Управління з соціальних питань Дачненської сільської ради. Крім того, представник освітнього закладу (громадський інспектор з охорони прав дитини), за необхідності, бере участь у здійсненні оцінки потреб дитини та її сім’ї разом з іншими суб’єктами соціальної роботи. Психологічна служба закладу вивчає соціальний статус дитини, вплив соціуму на її поведінку, інтереси та здібності, здійснює соціально-педагогічний супровід, надає консультації соціально-педагогічного характеру щодо взаємин у сім’ї, жорстокого поводження з дитиною, профілактики негативних звичок; інформаційні послуги про позашкільні освітні заклади, уживає заходів щодо активного залучення дитини до гурткової роботи, діяльності громадських об’єднань тощо.

          Практичний психолог проводить діагностику стану дитини, особливостей її особистісного розвитку, здійснює корекційно-відновлювальну та розвивальну роботу, бесіди, консультування дитини, батьків, осіб, які їх замінюють, інформує батьків щодо особливостей вікового розвитку та виховання дитини.

          Класні керівники створюють сприятливе мікросередовище і соціально-психологічний клімат у класі, групі. Сприяють розвитку навичок спілкування, допомагають дитині вирішувати проблеми, що виникають у спілкуванні з товаришами, педагогами, батьками. Надають допомогу в освітній діяльності, з’ясовують причини низької успішності, забезпечують їх усунення. Підтримують постійний контакт з батьками дитини чи особами, які їх замінюють.     

          Сестра медична вживає негайних дій для безпеки дитини, нормалізації її емоційного стану в разі його порушення, створює умови для комфортного та конфіденційного спілкування з дитиною, визначає доцільність проведення додаткового медичного огляду, направлення дитини до закладу охорони здоров’я.

          Класними керівниками вивчається соціальний статус кожного учня. За такими даними на початку кожного навчального семестру складається соціальний паспорт школи, що дає змогу вчасно виявити дітей та сім'ї, які потребують соціальної підтримки.

          У результаті проведеної роботи в 2023/2024 навчальному році  в закладі  освіти виявлено:

- 9 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- 14 дітей-інвалідів;

- 13 внутрішньо переміщених дітей;

- 1 дитина, яка потерпіла від наслідків Чорнобильської катастрофи;

- 79 зовнішньо переміщених дітей;

- 22 дитини воїнів АТО/ООС, російсько-української війни;

- 11 дітей, батьки яких є інвалідами;

- 46 багатодітних сімей, у них 87 дітей;

- 2 учнів із малозабезпеченої сім’ї.

          Усі  учні забезпечуються першочергово підручниками.

          У планах виховної роботи на 2023/2024 н.р. класними керівниками передбачене питання щодо охорони дитинства та соціального захисту дітей.

          На виконання річного плану закладу освіти на 2023/2024 навчальний рік, з метою створення безпечного освітнього середовища та формування ненасильницьких моделей поведінки серед учасників освітнього процесу, з 01.04.2024 по 30.04.2024 у  закладі освіти  відбувся місячник з протидії булінгу «Зупинимо булінг разом».

          Протягом Місячника класними керівниками 1-11 класів вкотре були опрацьовані нормативно-правові документи щодо протидії булінгу.

          01.04.2024 заступником директора з ВР Завозненко Лесею, практичним психологом Прокопчук Оленою був проведений семінар-тренінг для педагогічного колективу, 02.04.2024 – для лідерів учнівського самоврядування, 03.04.2024 – для батьківської громадськості. 04.04.2024 класні керівники 1-11 класів провели інтерактивне заняття «Клас без насильства». 08.04.2024 практичним психологом Прокопчук Оленою та класними керівниками 5-х класів була організована година спілкування «Булінг: міфи та реальність», 11.04.2024 практичним психологом Прокопчук Оленою та класними керівниками 6-х класів був проведений круглий стіл «Пізнай себе – зрозумій інших». Учитель основ правознавства Решетник Наталя та класні керівники 7-х класів 12.04.2024 провели усний журнал «Захист прав дітей у закладі освіти». 15.04.2024 відбулась дискусія «Толерантність і правова культура» з учнями 8-х класів, організована  практичним психологом Прокопчук Оленою та класними керівниками 8-х класів. 16.04.2024 учитель основ правознавства Решетник Наталя, класні керівники 9-х класів провели бесіду «Вчинок, відповідальність, наслідки». 17.04.2024 практичним психологом Прокопчук О.О. організовано круглий стіл «Жорстокість не можна знищити за допомогою жорстокості» з учнями 10-х класів та 18.04.2024 урок відвертого спілкування «Твоє життя – твій вибір» з учнями 11-х класів. З 22.04 по 24.04.2024 зі здобувачами освіти було проведено флешмоб «Роби з нами! Роби, як ми! Роби краще за нас!», який організувало учнівське самоврядування під керівництвом педагога-організатора Фурдуй Тетяни 25.04.2024 класними керівниками 1-11 класів була проведена робота з батьками: дискусія «Виховання дітей у сім’ї без фізичного покарання: данина моді чи наріжний камінь родинної педагогіки». Закінчився Місячник інтернет-форумом «Взаємодія заради дитини», який був організований адміністрацією закладу 29.04.2024. Підбити підсумки Місячника адміністрація закладу запросила педагогічних працівників 30.04.2024 за круглим столом «Школа просоціальної поведінки – як навчити й навчитися».

          Найпоширенішим методом, який застосовує наш ліцей для інформування про можливі види допомоги дитині, постраждалій від насильства, є зустрічі з психологом, виховні заходи, спеціальні стенди, освітні заходи для різних цільових груп (учнів, вчителів, батьків), лекції на тему «Життя без насильства», виховні бесіди, тренінги, спрямовані на покращення комунікаційних навичок, ефективного спілкування, тренінги та зустрічі зі службою у справах дітей, превентивною поліцією, у закладі багато років працює конфіденційний механізмів повідомлення про випадки насильства або виникнення його передумов задля вживання необхідних попереджувальних заходів та надання допомоги дитині - «Скринька довіри». Це свідчать про те, що заклад дійсно намагається вплинути на ситуацію, зокрема попередити прояви насильства. Однак профілактична робота ведеться переважно через інформування про саме насильство та його наслідки. На жаль, це безпосередньо не захищає дітей від проявів насильства і не формує навичок асертивної поведінки.

          Робота освітнього закладу із запобігання дитячому травматизму упродовж 2023/2024 навчального року здійснювалась відповідно до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 270 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру», наказів Міністерства освіти і науки України від 31.08.2001 № 616 «Про затвердження Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах» (зі змінами), в редакції, затвердженій наказом Міністерства освіти і науки України від 07.10.2013 №1365 «Про внесення змін до Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах», від 01.08.2001 №563 «Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти» (зі змінами), від 18.04.2006 №304 «Про затвердження Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України» (зі змінами), листів Міністерства освіти і науки України від 26.05.2014 №1/9-266 «Про використання Методичних матеріалів «Вимоги безпеки під час канікул», від 16.06.2014 №1/9-319 «Про використання методичних матеріалів щодо організація навчання і перевірки знань, проведення інструктажів з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності в загальноосвітніх навчальних закладах.

          У 2023/2024 навчальному році питання збереження життя і здоров’я учнів та запобігання випадкам дитячого травматизму розглядалося на засіданнях педагогічної ради, інструктивно-методичних нарадах при директорові, засіданнях шкільних методичних  комісій.

          З метою проведення превентивної роботи із учасниками освітнього процесу, спрямованої на попередження дорожньо-транспортного травматизму та неухильного дотримання правил безпечної поведінки на дорозі, з 16.10.2023 по 20.10.2023 у закладі було організовано Тиждень безпеки дорожнього руху.           Класні керівники  1-11 класів  провели Єдиний урок «Безпека на дорозі — безпека життя», бесіду з елементами вікторини «Правила дорожнього руху знай і завжди їх пам’ятай», бесіду «Правила їзди на велосипеді, скутері. Безпека. Обережність», бесіду «Безпека перебування на вулицях: правила дорожнього руху, дорожньо-транспортні пригоди. Типові травмування пішоходів», усний журнал «Будь помітним на дорозі», організували перегляд відеороликів з безпеки дорожнього руху, підготували інформацію для батьків «Обачність не завадить!». Педагогом-організатором Фурдуй Тетяною підготовлено виставку  малюнків «Ми за безпеку дорожнього руху!». Сестрою медичною Барановою  Людмилою проведено практичне заняття з учнями 9-11 класів «Надання першої домедичної допомоги при ДТП». Завідувачкою шкільної бібліотеки Работою Тетяною підготовлено тематичну виставку літератури «Твій друг — безпечний рух». Загін юних інспекторів дорожнього руху «Світлофор» (у новому складі) під керівництвом Решетник Наталі провів моделювання ситуацій з учнями 1-2 класів «Дорога  – не для забав», з учнями 3-х класів сюжетно – рольову гру «Школа дорожньої науки», з учнями 4-х класів дидактичні ігри «Знайди правильний знак», «Склади знак».

          Під час проведення вищезгаданих заходів діти повторили, узагальнили та систематизували знання про правила дорожнього руху та дорожні знаки, навчилися застосовувати свої знання в певних життєвих ситуаціях, продовжили розвивати увагу, спостережливість, логічне мислення, мову, пам’ять, уміння орієнтуватися на вулицях за допомогою дорожніх знаків.

          У роботі з учнями були використані різноманітні форми, а саме: ігрові, тренінгові технології, інтерактивні форми виховної діяльності з урахуванням вікових особливостей учнів.

          Класні керівники використовували сучасні форми та методи навчання, що активізують розумову діяльність учнів, сприяють підвищенню в них інтересу до вивчення правил дорожнього руху.

          Уся робота протягом Тижня була спрямована на підвищення поінформованості учасників освітнього процесу про негативні наслідки дорожньо-транспортних пригод та стимулювання дій, спрямованих на усунення основних факторів ризику дорожньо-транспортного травматизму.

          З метою захисту життя та здоров’я дітей під час дорожнього руху та необхідністю засвоєння здобувачами освіти норм безпечної поведінки, практичних навичок поведінки в разі надзвичайних ситуацій, виявлення мінно-вибухових предметів, з 13.11.2023 по 17.11.2023 у Дачненському ліцеї № 2 відбувся Тиждень безпеки дорожнього руху за темою «Безпека на дорогах в умовах воєнного стану». Класними керівниками 1-11 класів було проведено низку заходів: перегляд відео «Абетка безпеки на дорозі», перегляд та обговорення презентації «Все про залізничну дорогу в умовах воєнного стану», бесіда «Правила дорожнього руху в умовах воєнного стану», перегляд мультфільму «Абетка безпеки на дорозі», бесіда «Безпека на дорогах в умовах воєнного стану», урок «Безпека на дорозі – безпека життя», презентація «Безпека на транспорті в умовах воєнного стану», єдиний урок «Безпека на дорозі – безпека життя», ознайомлення з відео рекомендаціями «Безпека на транспорті в умовах воєнного стану», круглий стіл «Безпека дорожнього руху в умовах воєнного стану», бесіда з елементами вікторини «Правила дорожнього руху знай і завжди їх пам’ятай», бесіда з елементами гри «Правила дорожнього руху знай – життя та здоров’я зберігай», бесіда «Безпека на дорозі. Правила дорожнього руху», створення пам’ятки « Я - велосипедист», гра-вікторина «Правила дорожнього руху знай – життя і здоров’я зберігай», перегляд відео «Дітям про безпеку на дорозі. Дорожні знаки», перегляд відеоролика «Безпека на транспорті в період воєнного стану», виховна година «Дітям про безпеку на дорозі! Дорожні знаки!», інформаційна година «Безпека дорожнього руху: перемоги та нові виклики  в умовах війни», вікторина «Знай і вивчай правила дорожнього руху», година спілкування «Безпека на транспорті в умовах воєнного стану», інформаційний вісник  «Правила безпечної поведінки на блок-посту», єдиний національний урок «Безпечна дорога додому» в рамках національного проєкту «Безпечна країна» та інші.

          Бути толерантним – це перш за все культурне спілкування з оточуючими,  допомога близьким і чужим людям, гарячий відгук на чужий біль, вміти правильно підтримати людину і в радості, і в горі, поважати, шанувати й передавати з покоління в покоління звичаї, традиції і навички нашого народу. У рамках відзначення Міжнародного Дня толерантності (16 листопада) та з метою формування в учнів загальнолюдських моральних цінностей, задля пропаганди принципів терпимості та розвитку толерантних настанов усіх учасників освітнього процесу з 13 по 17 листопада 2023 року у закладі освіти пройшов Тиждень толерантності. Заступником директора з ВР Завозненко Лесею розроблено план проведення Тижня, а практичним психологом Прокопчук Оленою та педагогом-організатором Фурдуй Тетяною здійснено організаційні заходи щодо проведення. Класними керівникам 1-11 класів забезпечено  проведення заходів.

          Протягом Тижня робота була спрямована на розуміння необхідності реалізації принципів толерантності в суспільстві, потреби злагоди, поваги до інших людей, їхніх думок, дотримання своїх переконань і визнання такого ж права за іншими, підвищення настрою учасників освітнього процесу. План проведення тематичного Тижня був насичений різноманітними заходами, у яких брали активну участь учні школи. Класні керівники 1-4 класів провели з дітьми гру-вікторину за казками народів світу «Чарівна квітка», класні керівники 5-9 класів - круглий стіл «Толерантність врятує світ», класні керівники 10-11 класів - години спілкування «Вчимося розуміти й поважати інших». Під час Тижня відбувалася виставка малюнків учнів 1-7 класів «Квітка толерантності», організована педагогом-організатором Фурдуй Тетяною та учителями образотворчого мистецтва. Учнівське самоврядування під керівництвом педагога-організатора Фурдуй Тетяни провело загальношкільну акцію «На доброму серці тримається світ», шкільне коло «Ти знаєш, що ти  - людина?». Практичним психологом    Прокопчук Оленою було проведено бесіду «Золоте правило ввічливості» (1-11 класи), урок гарної поведінки «Поспішаймо творити добро» (7-8 класи), годину спілкування – коло думок «Біла ворона» (11 клас). Класні керівники 1-11 класів провели години спілкування до Міжнародного дня толерантності «Толерантність повинна стати ознакою нашого життя» та заняття з елементами тренінгу  для  батьків  «Як ми виховуємо своїх дітей. Виховання толерантності в сім’ї». Завідувачкою шкільної бібліотеки Работою Тетяною організовано виставку «Країна добра».

          Отже, протягом Тижня толерантності діти навчились терпляче сприймати людей такими, якими вони є, не намагаючись змінити в них те, що не подобається, цінувати й визнавати в кожній людині особистість і поважати її думки, почуття, переконання, незалежно від того, чи збігаються вони з їхніми.

          Щорічно Всесвітній день дитини відзначається 20 листопада. У цей день в 1989 році була прийнята «Конвенція про права дитини», яка визначила, що дітям для повноцінного розвитку і щасливого життя необхідно рости в сім'ї, в атмосфері любові, підтримки і взаєморозумінні. У зв’язку з цим  завідувачкою шкільної бібліотеки Работою Тетяною організовано книжкову виставку «Діти Землі – надія планети», класними керівниками 8-11 класів проведено години спілкування «Великі права маленької дитини», учителем правознавства Решетник Наталею з учнями  9-х класів проведено заняття з елементами тренінгу «Школа прав дитини», педагогом-організатором Фурдуй Тетяною та учителями образотворчого мистецтва організовано виставку плакатів і малюнків учнів    1-8 класів «Правовий букварик».

          З метою підвищення обізнаності громадськості щодо проблеми сексуального насильства над дітьми, виявлення випадків насильства, їх попередження та допомоги дітям, які постраждали від сексуального насильства; сприяння відкритій дискусії про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства; недопущення стигматизації жертв і надання їм допомоги, у Дачненському ліцеї № 2 були проведені заходи щодо захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства в рамках Європейського дня захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства. Заступником директора з виховної роботи   Завозненко Лесею розроблено план  проведення  заходів та надано класним керівникам 1-11 класів усі необхідні рекомендації та матеріали. Педагог-організатор Фурдуй Тетяна, практичний психолог  Прокопчук Олена, класні керівники 1-11 класів провели заплановані заходи. Робота проводилась з усіма учасниками освітнього процесу. Для педагогічних працівників заступником директора з ВР Завозненко Лесею організовано круглий стіл «Онлайн-злочини за участю дітей під час війни». Для батьків здобувачів освіти класні керівники   1-11 класів провели батьківські посиденьки «Надмірний час онлайн: ознаки, ризики та як обговорити цю тему з дитиною». Практичним психологом Прокопчук Оленою з учнями 7-х класів проведено гру «Аукціон правил безпечної поведінки», з учнями 11 класу переглянуто та обговорено відео «Історія Юльки» та «Історія Матеуша». Класні керівники 5-11 класів організували перегляд та обговорення відеоролика «Почни говорити», класні керівники 1-4 класів провели з учнями години спілкування «Захист дітей онлайн», класні керівники  5-6 класів - години спілкування «Сексуальний шантаж», класні керівники 7-8 класів - години спілкування «Секстинг», класні керівники 9-х класів - години спілкування «Секс-чатинг», класні керівники 10-11 класів - години спілкування «Грумінг». Учнівське самоврядування створило та розповсюдило серед учнів 1-11 класів буклети «Дізнайся про свої права в цифровому середовищі».

          Результатом проведених заходів є формування в учасників освітнього процесу понять про секстинг та онлайн-грумінг, їх наслідків, дій у разі неправомірної діяльності онлайн щодо них чи їх приватної інформації, про шляхи забезпечення захисту власної приватності в онлайн просторі.

          З 04.12.2023 по 08.12.2023 у закладі відбувся «Тиждень доброчесності». Ми всі хочемо жити в розвиненому середовищі, яке базується на взаємній повазі, честі та гідності, справедливості й доброчесності. Утім, для формування такого суспільства потрібно, щоб більшість його членів свідомо поділяли ці цінності. А виховувати їх потрібно починати з дитинства. У школі діти активно навчаються спілкуватися з іншими людьми та будувати стосунки. А вчитель як модератор і наставник має можливість допомогти їм у цьому – спрямувати у правильному напрямку, показати й навчити, як чинити у спірних ситуаціях. Адже школа – це простір, який є моделлю суспільства, зі своїми правилами та ролями. І в наших силах зробити цей простір доброчесним, що, у свою чергу, допоможе дітям формувати сталі позитивні ціннісні орієнтири. Оскільки знати, що таке доброчесність не означає завжди робити свідомий доброчесний вибір у житті. Жоден підручник із найкращими визначеннями доброчесності не навчить дитину робити складні та сумлінні рішення. Дуже важливо власним прикладом демонструвати молодим людям, що це таке і як це – жити доброчесно. Потрібно ставити дітям питання та обговорювати з ними життєві, подекуди спірні ситуації, що допоможе їм сформувати своє уявлення про те, що таке добре, а що – ні. Зробити це можна, залучивши школярів до активностей. Тому під час проведення Тижня доброчесності класні керівники 1-11 класів завзято працювали над наданням учням знань та навичок, необхідних для запобігання проявам недоброчесної поведінки у повсякденному житті, а також формуванням доброчесних стратегій поведінки. Відповідно до Плану заходів з педагогічним колективом практичним психологом Прокопчук Оленою було проведено круглий стіл «Сім кольорів щастя і добра», а заступником директора з ВР Завозненко Лесею усний журнал «Академічна доброчесність у школі». Класні керівники 1-х класів провели з дітьми години спілкування «Доброчесність у навчанні», 2-х - віртуальні подорожі в країну «Доброчесності», 3-х - марафони «СТОП обману», 4-х - тематичні обговорення «Будь доброчесним – поводься безпечно», 5-6-х - години спілкування «Магічний урок доброчесності», 7-8-х - години спілкування «Що таке корупція?», 9-х - години спілкування «Добро. Чесність», 10-11-х - години спілкування «Конфлікт інтересів». Учнівське самоврядування під керівництвом педагога-організатора Фурдуй Тетяни оформило онлайн-сторінки у шкільній газеті «NVK-news» «Доброчесність у нашому житті».

          На виконання річного виховного плану закладу освіти на 2023/2024 навчальний рік, з метою розвитку культури прав людини, поширення інформації про права людини, активізації інтересу щодо актуальних питань у сфері прав людини в учнівської молоді, враховуючи важливе значення правової освіти в розбудові України як правової держави, з 04.12.2023 по 08.12.2023 у закладі було організовано та проведено Тиждень правових знань. Протягом Тижня класні керівники 1-11 класів, практичний психолог, педагог-організатор, учитель правознавства, завідувачка шкільної бібліотеки проводили різноманітні заходи з метою всебічної освіти та виховання учнівської молоді, що дало змогу задіяти якомога більше учнів, реалізувати учнівську творчу, пошукову роботу, розширити знання та навички учнів. Спільна діяльність та тісна співпраця з педагогами, розширила комунікативні якості учнів. Залучення до заходів допомогло набути учнівській молоді практичних коментарів та навичок. Розпочався Тиждень круглим столом «Запитання, які часто ставлять стосовно Конвенції про права дитини», який було організовано та проведено заступником директора з ВР Завозненко Лесею для класних керівників 1-11 класів. Завідувачка шкільної бібліотеки    Работа Тетяна створила правову експозицію у шкільній бібліотеці. Класні керівники 1- 9 класів провели години спілкування «У мене є ім’я – у нас є школа», бесіди «Імена – це набагато більше, ніж просто букви!», рольова ігри «Ми – чарівники!», усні журнали «Наші права – наш скарб», уроки-практикуми «Ми встановлюємо правила для нашого класу», творчі проєкти «Права дітей: твір мистецтва!», бесіди «Чи дійсно мені потрібно те, що я хочу?», групові роботи «Права дітей – ретельно досліджені», відкриті мікрофони «Чому ми повинні дотримуватись правил?». Практичний психолог Прокопчук Олена організувала годину спілкування «У чому полягає моя позиція? Цінності і поведінка» з учнями 10-х класів. Учитель основ правознавства Решетник Наталя провела усний журнал «Права дітей і право на освіту» з учнями 11-го класу та гру в прийняття рішень «Правила та закон. Які правила відповідають нашим інтересам» з учнями 9-х класів. Педагог-організатор Фурдуй Тетяна для учнівського самоврядування організувала круглий стіл «Як і для чого створюються й діють дитячі й молодіжні громадські об’єднання».

          День працівника пожежної охорони було встановлено указом президента України Леоніда Кучми з ініціативи працівників пожежної охорони. Проте в 2004 році указом глави держави були об'єднані День пожежника та День рятувальника в одне свято, що відзначається 17 вересня. Незважаючи на те, що 29 січня втратило статус офіційного свята, з метою формування у дітей громадянської позиції у забезпеченні пожежної та техногенної безпеки в державі, виховання культури безпеки життєдіяльності, вивчення та популяризації правил пожежної безпеки, 30.01.2024 року класні керівники 1-11 класів організували учням калейдоскоп презентацій «Це повинен знати кожен», а педагог-організатор Фурдуй Тетяна оформила виставку малюнків учнів 1-8 класів «Твоя безпека – твоя уважність».

          З 29.01 по 02.02.2024 року в закладі проходив Тиждень безпеки дорожнього руху, метою якого є профілактика дорожньо-транспортного травматизму за участю дітей та усвідомлення необхідності вироблення навичок дотримання правил поведінки на дорозі. У рамках Тижня класними керівниками 1-11 класів були проведені вікторини «Моя сім’я за безпеку дорожнього руху», «У Світлофора Світлофоровича», «Знай та розпізнавай дорожні знаки»,  рольові ігри «Трикутник безпеки», години спілкування «Увага на дорозі – життя у безпеці», квести «Твоя дорога до школи»,  «Знавці правил дорожнього руху», уроки-презентації «Правила для пішоходів», тематичні уроки та бесіди на тему «Правила для пішоходів», «Учасники дорожнього руху та умови безпеки пішоходів», «Безпека дорожнього руху – це життя!» з використанням відео презентацій та навчальних мультфільмів. У цікавих ігрових формах діти 1-4 класів повторили вже відомі правила дорожнього руху, переглянули мультфільми і визначили порушення як з боку пішохода, так і з боку водія. Школярі з захопленням взяли участь у конкурсі малюнків «Я на дорозі», який був організований педагогом-організатором Фурдуй Тетяною.

          06 лютого 2024 року у світі відзначався 21 День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом «Разом для найкращого Інтернету», який запровадили мережі Insafe та INHOPE за підтримки Європейської комісії для просування безпечного та позитивного використання цифрових технологій, особливо, дітьми й молоддю. Цьогорічним гаслом дати є «Разом для найкращого Інтернету». Головною метою Дня безпеки в Інтернеті є поширення знань про безпечне, відповідальне і позитивне використання цифрових технологій для дітей та молоді. У Дачненському ліцеї № 2 учителями інформатики для учнів 5-х класів був організований квест «Подорож безпечною мережею», для учнів 5-11 класів - перегляд мультимедійної презентації «Захист інформації». Класні керівники 1-11 класів провели інформаційні години «Безпечний інтернет та соціальні мережі» та години спілкування «Безпечний Інтернет».

          Однією з основних форм пожежно-профілактичної роботи в закладі освіти є протипожежна пропаганда. Вона спрямована на виконання вимог пожежної безпеки й попередження пожеж, викриваючи, в першу чергу, такі причини їх виникнення, як необережне поводження з вогнем, порушення правил експлуатації електроприладів, невиконання протипожежних заходів під час проведення пожежонебезпечних робіт. 17.04.2024 педагог-організатор       Фурдуй Т.І. та учителі образотворчого мистецтва організували виставку учнівських малюнків «Скажемо наше дружне «НІ!» усім пожежам на землі», а учителі основ здоров’я провели з учнями 5-6 класів  практичне заняття «Складаємо абетку безпечної поведінки при пожежі». Педагоги ознайомили учнів з правилами протипожежної безпеки, розвивали навички самозбереження, свідомої поведінки вдома, на природі, у громадських місцях, виховували творчі здібності, повагу до працівників пожежної безпеки.

          Основним завданням адміністрації Дачненського ліцею № 2 є сприяння підвищенню ефективності роботи щодо профілактики злочинності та правопорушень серед учнівської молоді; удосконалення форм підтримки дітей, які перебувають у СЖО; сприяння ранньому виявленню кризових сімей і забезпечення захисту прав дітей, які в них виховуються.

          Планування роботи у даному напрямку здійснювалось на підставі наказу по школі від 30.08.2023 року № 69/01-07-о «Про організацію правовиховної роботи». Діючим засобом профілактики правопорушень є робота, яка проводилась Радою  профілактики. Згідно наказу від 30.08.2023 року                        № 68/01-07-о «Про створення Ради профілактики з попередження правопорушень у школі»  в освітньому закладі створена і діє Рада з профілактики правопорушень (голова - директор Ольга НЕГРЕСКУЛ). Розроблений план роботи Ради. На засідання запрошувались  дільничний інспектор, члени громадськості. Засідання проходили систематично (1 р. на місяць).

          Система роботи школи щодо попередження злочинності та правопорушень серед учнів школи поєднуються із системою національного та громадянського виховання й передбачає цілеспрямовану, планову, взаємопов’язану, керовану діяльність складових її частин – від директора до бібліотеки та сестри медичної.

          Позаурочна та позакласна робота спрямована на організацію дозвілля учнів, формування у них правової свідомості і громадянської відповідальності, виховання моральних якостей особистості.

          Система  превентивного  виховання -  це керована діяльність, яка забезпечує теоретичну і практичну реалізацію заходів превентивного характеру, спрямованих на попередження, подолання відхилень у поведінці школярів і запобігання розвитку різних форм їх асоціальної, аморальної поведінки.

          У освітньому закладі діє такий вид спілкування як «Скринька довіри», до якої анонімно звертаються учні школи з питаннями, які їх цікавлять. Крім питання вказується клас заявника, і кожної п’ятниці питання, які виникли, розглядаються й даються відверті відповіді та коментарі. Таким чином відповіді на свої запитання можуть отримати всі учні, які не можуть звернутися особисто.

          Головним завданням педагогічного колективу є залучення батьків до загального виховного процесу. Робота правоосвітнього характеру з батьками проводиться у вигляді моніторингу правових знань, батьківського всеобучу «Родинна просвіта».

          Проводиться індивідуальна робота з батьками учнів, які схильні до правопорушень та моніторинг знань Закону України «Про попередження насильства в сім’ї».

          Робота педагогічного колективу щодо попередження злочинності та правопорушень серед учнів поєднується з системою всієї виховної роботи у школі.  План розроблено за місяцями, кожен з яких передбачає такі напрямки роботи: профілактична робота, робота з батьками, правовий всеобуч, соціально-психологічна робота, робота з педагогами.

          У рамках профілактичної роботи з попередження всіх видів дитячого травматизму протягом 2023/2024 навчального року в закладі проводилися відповідні заходи. Викладалися предмети «Я досліджую світ» (1-4 класи), «Здоров’я, безпека та добробут» (5-ті класи), «Основи здоров’я» (6-9 класи), проводилися профілактичні бесіди, лекції та інші заходи, спрямовані на недопущення випадків травмування учнів та пропаганду здорового способу життя.

          На виконання посадових обов'язків та плану виховної роботи, сестра медична Баранова Людмила здійснювала заходи з охорони здоров'я  дітей та працівників освітнього закладу, проводила санітарно-просвітницьку роз'яснювальну роботу з питань здорового способу життя та дотримання санітарно-гігієнічних норм особистого життя та праці: організовано щомісячний випуск санбюлетня «Скарбниця здоров'я», заняття  з учнями 10-го класу «Перша медична допомога» до Всесвітнього дня надання першої медичної допомоги, заняття з елементами тренінгу з учнями 8-11 класів «Проблеми, пов'язані з наркотиками, профілактика початку вживання наркотиків», година спілкування з учнями 8-11 класів «Ранні статеві відносини», усний журнал з учнями 8-х класів до Всесвітного дня серця «Здоров'я – найбільше багатство», відверта розмова з учнями  8-11 класів «Бережи здоров'я», година спілкування з учнями 7-11 класів до Міжнародного дня боротьби проти паління «Куріння чи здоров'я – твій вибір», бесіда з учнями 8-11 класів «Підліткова вагітність: причини, ризики і способи поліпшення ситуації», бесіда-лекція з учнями 8-11 класів «СНІД – смертельна загроза людству. Знати, щоб жити!».

          Протягом навчального року проводились Дні цивільного захисту, лекції та інші заходи з питань запобігання різних видів дитячого травматизму згідно з планом виховної роботи.  У освітньому закладі  оформлені стенди з попередження дитячого травматизму. На кожному поверсі розташований план евакуації на випадок пожежі або інших стихійних лих. Стан роботи з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії під час освітнього процесу у 2023/2024 навчальному році знаходився під щоденним контролем адміністрації ліцею.

          У класних журналах 1-11-х класів були прописані бесіди з правил дорожнього руху, правил протипожежної безпеки, з профілактики отруєння, правил безпеки при користуванні газом, правил безпеки з користування електроприладами, правил безпеки з вибухонебезпечними предметами, правил безпеки на воді та інші виховні заходи з попередження усіх видів дитячого травматизму.

          Учителями проводилися інструктажі з безпеки життєдіяльності, що зафіксовано в окремих журналах на уроках фізичної культури, трудового навчання, фізики, хімії, інформатики, біології; бесіди з попередження усіх видів дитячого травматизму перед виходом на осінні, зимові та літні канікули.

          Аналізуючи наслідки травматизму серед учнів за 2023/2024 навчальний рік, ми  можемо стверджувати, що  випадків травм не було.

          У 2024/2025 навчальному році педагогічному колективу необхідно продовжити систематичну роз’яснювальну роботу з питань попередження дитячого травматизму та контроль за поведінкою учнів.

          Отже, протягом 2023/2024 навчального року системно здійснювався контроль за виконанням вимог щодо безпеки життєдіяльності учнів, дотримання правил дорожнього руху, технічної безпеки, протипожежної безпеки під час освітнього процесу та в позаурочний час. У роботі з дітьми педагогічні працівники дотримувалися вимог законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу», комплексних заходів по школі щодо збереження життя та здоров’я учнів, запобігання травматизму серед учнів. Класні керівники вчасно проводили з учнями інструктажі з ТБ, заходи в рамках тематичних тижнів з безпеки життєдіяльності, щотижневі бесіди про збереження життя та здоров’я, про що робили записи встановленої форми в журналах з ТБ, планах класних керівників, класних журналах. Питання безпеки життєдіяльності учнів під час освітнього процесу та в побуті обговорювалися під час засідань педагогічних рад, на нарадах при директорові, на класних батьківських зборах.

          З метою якісної організації профорієнтаційної роботи в закладі загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році, створення умов для усвідомленого профорієнтаційного самовизначення учнів, формування особистості молодої людини, її соціальної зрілості, мотивації до праці, популяризації актуальних професій і спеціальностей, призначено відповідальною особою за проведення  профорієнтаційної роботи в освітньому закладі  практичного психолога Прокопчук Оленую Заступником директора з виховної роботи Завозненко Лесею розроблено та затверджено план заходів щодо проведення профорієнтаційної роботи в Дачненському ліцеї № 2  на 2023/2024 навчальний рік.

          Відбувалося постійне вдосконалення структури, змісту й організаційних форм профорієнтаційної роботи в закладі. Розроблено стратегію взаємодії суб’єктів, відповідальних за педагогічну підтримку самовизначення школярів. Налагоджено зв’язки освітнього закладу з соціальними службами, громадськими організаціями, центрами зайнятості населення, які впливають на самовизначення учнів. Здійснено аналіз і корекційну діяльність педагогічного колективу (консультації вчителів-предметників, класних керівників щодо організації системи освітньої роботи, спрямованої на самовизначення учнів). Проведено педагогічні ради з проблем профільного та професійного самовизначення старшокласників. Організовано участь обдарованих та здібних дітей у предметних олімпіадах різного рівня. Також заступником директора з ВР  Лесею Завозненко здійснювався контроль за роботою класних керівників, учителів-предметників, шкільної психологічної служби з проблеми профільного та професійного самовизначення учнів. Забезпечено належну координацію спільної роботи закладу  з вищими навчальними закладами I-IV рівнів акредитації.

          Заклад освіти продовжив впровадження в освітній процес гуртків, факультативів, спецкурсів, курсів за вибором профорієнтаційного спрямування.

          Відбувалось підвищення кваліфікації класних керівників, учителів-предметників, практичного психолога з проблем професійного самовизначення учнів. Організовано заняття учнів у мережі допрофільної підготовки та профільного навчання. Класними керівниками 8-11 класів до 04.09.2023 складено плани педагогічної підтримки професійного самовизначення учнів з урахуванням різноманітних форм, методів, засобів, які активізують пізнавальну та творчу активність школярів. Протягом навчального року організовано зі здобувачами освіти індивідуальні та групові профорієнтаційні бесіди, диспути, конференції. Проводилися педагогічні спостереження професійних схильностей учнів.

          Класні керівники допомагали учням проєктувати індивідуальну освітню траєкторію, моделювати варіанти профільного навчання та професійного становлення, здійснювати аналіз власних досягнень, складати власне портфоліо. Учителі знайомили учнів з професіограмами. Заохочували використовувати їх для професійного самовизначення. Рекомендували дітям познайомитись з порталом професійного консультування та використовувати його для професійного самовизначення.  Проводили батьківські збори з проблем формування готовності учнів до профільного та професійного самовизначення. Педагог-організатор Фурдуй Тетяна разом з класними керівниками проводила виховні заходи профорієнтаційного спрямування.  Учителі-предметники протягом 2023/2024 навчального року сприяли розвитку пізнавального інтересу, творчої спрямованості здобувачів освіти засобами проєктної діяльності, ділової гри, семінарів, конференцій, предметних тижнів, олімпіад, факультативів, конкурсів тощо. Забезпечували профорієнтаційну спрямованість уроків, формували в учнів загальнотрудові, професійно важливі компетенції; сприяли формуванню в школярів адекватної самооцінки; проводили спостереження з виявленням схильностей і здібностей учнів; адаптували навчальні програми до особливостей учнів. Завідувачка шкільної бібліотеки Тетяна Работа вивчала читацькі інтереси учнів і рекомендувала їм літературу, що допомагає у виборі професії; організовувала виставки книг про професії та читацькі диспути-конференції профорієнтаційного спрямування; узагальнювала й систематизувала методичні матеріали, довідкові дані про потреби регіону в кадрах; влаштовувала виставки літератури про професії різних галузей; надавала педагогічну підтримку здобувачам освіти в процесі їх професійного і життєвого самовизначення; здійснювала консультації учнів з соціальних питань; надавала допомогу класним керівникам у аналізі та оцінці соціальних факторів, що ускладнюють процес самовизначення школяра. Сестра медична Баранова Людмила, використовуючи різноманітні форми, методи, засоби, сприяла формуванню у здобувачів освіти установки на здоровий спосіб життя, проводила з учнями бесіди про взаємозв’язок успішності професійної кар’єри і здоров’я людини, надавала учням консультації з проблеми впливу стану здоров’я на професійну кар’єру та допомогу класним керівникам, практичному  психологу в аналізі траєкторії професійного самовизначення учнів. Практичний психолог Прокопчук Олена вивчала професійні інтереси і схильності учнів, здійснювала моніторинг їх готовності до профільного та професійного самовизначення через анкетування учнів та їх батьків; проводила тренінгові заняття з профорієнтації учнів, бесіди, психологічне просвітництво для батьків і педагогів на тему професійного визначення; здійснювала психологічні консультації з урахуванням вікових особливостей учнів; надавала допомогу класним керівникам у аналізі та оцінці інтересів і схильностей учнів.

          Олена Олександрівна у своїй роботі використовувала наступні підходи до профорієнтації:

- інформаційний – забезпечення різноманітною достовірною інформацією про сучасні професії, освітні заклади та організації, що надають робочі місця, про ринок праці і про те, як планувати свою кар’єру; використовувати різноманітні форми та методи роботи: освітні виставки, дні відкритих дверей, ярмарки вакансій, зустрічі з фахівцями, представниками різних вузів і організацій, презентації, семінари, присвячені профорієнтаційній тематиці; довідники, статті, відеоматеріали, сайти, інтернет-форуми, пошукові системи тощо;

- діагностико-консультаційний – встановлення відповідності здобувача освіти тому чи іншому виду діяльності шляхом зіставлення його індивідуальних особливостей і вимог професій;

- розвиваючий – формування різних знань, умінь і навичок, необхідних для оволодіння тією чи іншою професією й успішного працевлаштування;

- активізуючий – формування внутрішньої готовності до самостійної та усвідомленої побудови здобувачем освіти свого професійного та життєвого шляху.

          Головні завдання підготовки у сфері цивільного захисту освітнього закладу в 2023/2024 навчальному році в основному виконані. У  закладі були затверджені плани основних заходів підготовки цивільного захисту на 2023/2024 роки, уточнені Плани дій структурних підрозділів у режимах повсякденної діяльності, підвищеної готовності, надзвичайної ситуації, надзвичайного стану. Основні зусилля у розв‘язанні питань ЦЗ спрямовувалися на організацію навчання учнів  та постійного складу навчального закладу згідно з чинними програмами ЦЗ, навчання їх правилам поведінки та основним способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, прийомам надання першої допомоги тощо. Підготовка з цивільного захисту учнів школи проводилася під час вивчення предмета  «Захист України» в 10-11-х класах. Перевірка і закріплення учнями та педагогічним колективом освітнього закладу теоретичних знань з ЦЗ, практичних навичок під час дій у екстремальних умовах здійснювалася під час проведення у закладі Днів цивільного захисту в дистанційному форматі.

 

 

РОЗДІЛ ІІ. СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ

 

              Протягом 2023/2024 навчального року в закладі функціонувало 28 класів, середня наповнюваність - 22 учні.

          Початкова ланка – 10 класів. З них 7 класів навчалися за програмою НУШ. 3 класи (2-А, 3-А, 3-Б) – за проєктом «Інтелект України», що реалізувався на базі державних програм із різних навчальних дисциплін.           Метою всеукраїнського науково-методичного проєкту «Інтелект України» є впровадження в освітній простір  системи пошуку, розвитку та педагогічної підтримки інтелектуально здібних дітей та учнівської молоді. Проєкт навчає дитину бути успішною в школі та дорослому житті, навчає радіти життю, формує якісний майбутній інтелектуальний фонд нації за рахунок упровадження наукових досягнень та інноваційної практики в системі освіти України.  Особливостями Проєкту є: посилена увага до предметів природничо-математичного циклу; навчання на основі власних відкриттів; практична спрямованість навчання; посилена увага до вивчення англійської мови; патріотична спрямованість навчання. Проєкт «Інтелект України» відрізняється від інших освітніх програм тим, що зміст освіти визначається на засадах STEM-освіти і характеризується збільшенням годин (порівняно з іншими освітніми програмами) й поглибленим вивченням математики, фізики, хімії, географії, біології та іноземних мов, використанням високоефективних технологій навчання, що дозволяє учням засвоювати навчальний матеріал на високому рівні. 

          Середня ланка – 14 класів.

          Старша ланка – 4 класи, які працювали за філологічним, природничо-математичним та спортивним напрямками.

          На кінець 2023/2024 навчального року в закладі освіти навчалось 587 учнів:  у 1-4 класах – 193 учні, 5-9 класах –  312 учнів, у 10-11 класах – 82 учні.

          Протягом 2023/2024 навчального року оцінюванню підлягали результати навчання з предметів  обов’язкового освітнього компонента навчального плану. Учні 4-х, 9-х та 11-х класів у 2024 році наказом МОН «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2023/2024 навчальному році» та законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2024 року» були звільнені від проходження державної підсумкової атестації (ДПА). Оцінювання результатів навчання учнів було зорієнтовано на ключові компетентності і наскрізні вміння та вимоги до обов’язкових результатів навчання у відповідній освітній галузі, визначені Державним стандартом. Встановлення відповідності між вимогами до результатів навчання учнів, визначеними Державним стандартом, та показниками їх вимірювання здійснювалося відповідно до системи та загальних критеріїв оцінювання результатів навчання учнів, визначених Міністерством освіти і науки України. Система та загальні критерії оцінювання результатів навчання учнів визначили загальні підходи до оцінювання результатів навчання учнів у закладі освіти, встановили відповідність між вимогами до результатів навчання учнів, визначених державними стандартами, та показниками їх вимірювання й застосовувалися для всіх форм здобуття повної загальної середньої освіти.

          Оцінювання результатів навчання здійснювалося для:

учнів 1 і 2 класів, які здобували освіту відповідно до Державного стандарту початкової освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 87 (далі - НУШ), - у вигляді вербальної характеристики;

учнів 3 і 4 класів НУШ - за чотирма рівнями («початковий», «середній», «достатній», «високий»);

учнів 5-6 класів НУШ - у вигляді 12-бальної пікали за чотирма рівнями;

учнів 7-11 класів, які здобували освіту відповідно до Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392, - у вигляді 12-бальної пікали за чотирма рівнями;

учнів з порушеннями інтелектуального розвитку 5-11-х класів - у вигляді 9-бальної шкали за трьома рівнями.

              Обов’язковому оцінюванню підлягали результати навчання учнів з предметів (інтегрованих курсів) інваріантного складника (базових та обов’язково-вибіркових предметів) навчального плану як складової освітньої програми закладу освіти.

          Основні види оцінювання результатів навчання учнів: формувальне, поточне, підсумкове (тематичне, семестрове, річне) оцінювання.

          Формувальне, поточне та підсумкове оцінювання результатів навчання учнів на предмет їх відповідності вимогам навчальної програми, вибір форм, змісту та способу оцінювання здійснювали педагогічні працівники закладу освіти.

          Поточне та підсумкове оцінювання здійснювалося у таких формах: усній (зокрема шляхом індивідуального, групового та фронтального опитування); письмовій (зокрема шляхом виконання діагностичних, самостійних та контрольних робіт, тестування); цифровій (зокрема шляхом тестування в електронному форматі); графічній (зокрема шляхом організації роботи з діаграмами, графіками, схемами, контурними картами); практичній (зокрема шляхом організації виконання різних видів експериментальних досліджень та навчальних проєктів, роботи з біологічними об’єктами, виготовлення виробів) та інших.

          Рівні результатів навчання учнів визначалися за:

сформованістю пізнавальної діяльності (мотивації пізнання, сприймання, осмислення, перетворення знання, практичної діяльності);

сформованістю знань, умінь, ціннісних ставлень як складників ключових і предметних компетентностей;

володінням розумовими операціями: вмінням аналізувати, синтезувати, порівнювати, класифікувати, узагальнювати, робити висновки тощо;

пізнавальною активністю;

мірою самостійності та творчості у виконанні навчальних завдань;

сформованістю вміння виявляти проблеми та розв’язувати їх, висувати і формулювати гіпотези.

          У початкових класах здійснювалося формувальне та підсумкове оцінювання результатів навчання учнів НУШ.

          Формувальне оцінювання дало можливість відстежити особистісний розвиток здобувачів освіти та хід опановування ними навчального досвіду як основи компетентності, вибудувати індивідуальну траєкторію особистості.

          Критерії до формувального оцінювання розроблялися вчителями самостійно до кожного виду роботи та виду діяльності учнів з урахуванням їхніх індивідуальних здібностей та темпу оволодіння навчальним матеріалом.

          Підсумкове оцінювання орієнтовано на співвіднесення результатів навчання учнів з обов’язковими результатами навчання, визначеними Державним стандартом.

          У 1 і 2 класах підсумкове оцінювання здійснювалось із застосуванням вербальної характеристики особистих досягнень. Результати навчання учнів позначалися словами: «має значні успіхи», «демонструє помітний прогрес», «досягає результату з допомогою вчителя», «потребує значної уваги і допомоги».

          У 3 і 4 класах підсумкове оцінювання здійснювалося за рівневою шкалою, результати навчання учнів позначалися словами або відповідними літерами: «початковий (П)», «середній» (С), «достатній» (Д), «високий (В)».

За підсумками аналізу навчальних досягнень 2023/2024 навчального року не атестованих учнів немає; 63 учнів/учениць нагороджено похвальним  листом  «За  високі  досягнення  у  навчанні»; 6 учнів/учениць отримали свідоцтва про базову загальну середню освіту з відзнакою; 6 учениць нагороджені золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні»;  3 учні закінчили навчання за інклюзивною  формою; 80 учнів – за сімейною (домашньою) формою здобуття освіти; для 2 учениць закладу організовано педагогічний патронаж.

Одним із шляхів поліпшення якості освіти, виховання особистості, здатної до самореалізації, професійного зростання й мобільності в умовах сучасного суспільства на ІІІ ступені загальноосвітнього навчального закладу організовано профільне навчання, якому передує допрофільна підготовка  в 8-9-х класах. З метою реалізації Концепції профільного навчання в старшій школі створені 3 різнопрофільні динамічні групи за такими напрямками:

філологічний; природничо-математичний; спортивний.

  Відповідно до Законів України  «Про освіту» (ст. 41), «Про повну загальну середню освіту» (ст. 42), на виконання річного плану роботи закладу освіти  та наказів Дачненського ліцею № 2 від 25.12.2023 №  148/01-07-о «Про створення моніторингової групи та проведення моніторингу успішності навчальних досягнень учнів 5-11-х класів за І семестр 2023/2024 навчальний рік» та від 31.05.2024 №  /01-07-о «Про створення моніторингової групи та проведення моніторингу успішності навчальних досягнень учнів 5-11-х класів за ІІ семестр 2023/2024 навчального року», з метою реалізації внутрішньої системи забезпечення якості освіти, систематичного відстеження та коригування результатів навчання здобувачів освіти у Дачненському ліцеї № 2 були проведені моніторинги успішності навчальних досягнень учнів 5-11-х класів за І та ІІ семестр 2023/2024 навчального року.

Моніторинговою групою вивчено результати навчальних досягнень учнів 5-11-х класів за І семестр 2023/2024 навчального року, визначено та проаналізовано середній бал успішності та здійснено рейтинг класів за результатами успішності.

У освітньому закладі на кінець І семестру 2023/2024 навчального року навчаються 623 учні, з них 402 учні 5-11-х класів.

За підсумками навчального семестру учні основної та старшої школи показали середній рівень навчальних досягнень.

Якість знань становить 40,8% (160 учнів). На високому рівні за підсумками І семестру 2023/2024 навчального року навчаються 46 учнів (11,7 %).

Для визначення середнього балу класу моніторинговою групою було проаналізовано середній бал кожного учня.

Аналіз стану успішності по класах показав наступні якісні показники навчальних досягнень  та середній бал.

 

Найвищий середній бал в учнів 5-А класу (класний керівник Сосновська Алла) – 9,46 балів, а найнижчий в учнів 7-В класу (класний керівник Безпалько Людмила) – 6,91 балів.

За результатами моніторингу середнього балу успішності учнів основної та старшої школи за І семестр 2023/2024 навчального року  складено рейтинг класів (таблиця 1).

 

Таблиця 1.  Рейтинг класів за середнім балом успішності

 

№ з/п

Клас

Середній бал

Рейтинг

1.      

5-А

9,46

                       I.          

2.      

6-А

9,24

                      II.          

3.      

9-В

8,94

                   III.          

4.      

8-А

8,76

                    IV.          

5.      

11-Б

8,53

                     V.          

6.      

7-Б

8,36

                    VI.          

7.      

6-Б

8,29

                  VII.          

8.      

5-Б

8,27

                VIII.          

9.      

9-А

8,1

                   IX.          

10.   

6-В

7,91

                      X.          

11.   

10-Б

7,69

                 XI.          

12.   

10-А

7,6

                 XII.          

13.   

8-Б

7,45

               XIII.          

14.   

7-А

7,17

               XIV.          

15.   

11-А

7,13

                XV.          

16.  

9-Б

7,1

               XVI.          

17.   

8-В

6,97

             XVII.          

18.  

7-В

6,91

          XVIII.          

 

За показниками успішності маємо результати середнього балу класу на паралелях. 

Моніторинговою групою також було вивчено результати навчальних досягнень учнів 5-11-х класів за ІІ семестр 2023/2024 навчального року, визначено та проаналізовано середній бал успішності та здійснено рейтинг класів за результатами успішності.

У освітньому закладі на кінець ІІ семестру 2023/2024 навчального року навчаються 569 учнів, з них 382 - учні 5-11-х класів.

За підсумками навчального семестру учні середньої та старшої школи показали середній рівень навчальних досягнень 

Якість знань становить 34,7% (134 учні). На високому рівні за підсумками ІІ семестру 2023/2024 навчального року навчаються 51 учнів (13,2 %).

Для визначення середнього балу класу моніторинговою групою було проаналізовано середній бал кожного учня.

Найвищий середній бал в учнів 5-А класу (класний керівник Сосновська Алла) – 9,31 балів, а найнижчий в учнів 11-А класу (класний керівник Жекова Тетяна) – 6,93 балів.

За результатами моніторингу середнього балу успішності учнів основної та старшої школи за ІІ семестр 2023/2024 навчального року  складено рейтинг класів (таблиця 1).

 

Таблиця 1. Рейтинг класів за середнім балом успішності

 

№ з/п

Клас

Середній бал

Рейтинг

19.  

5-А

9,31

               XIX.          

20.   

9-В

9,11

                XX.          

21.   

6-А

9,02

               XXI.          

22.   

11-Б

8,84

             XXII.          

23.   

8-А

8,79

           XXIII.          

24.   

9-А

8,28

          XXIV.          

25.   

7-Б

8,27

             XXV.          

26.   

5-Б

8,2

        XXVI.          

27.  

6-Б

8,02

         XXVII.          

28.   

6-В

7,66

       XXVIII.          

29.  

8-Б

7,53

           XXIX.          

30.   

10-Б

7,47

             XXX.          

31.   

7-А

7,44

           XXXI.          

32.  

7-В

7,29

         XXXII.          

33.   

9-Б

7,12

       XXXIII.          

34.   

10-А

7,11

       XXXIV.          

35.   

8-В

6,99

         XXXV.          

36.   

11-А

6,93

       XXXVI.          

 

За показниками успішності маємо результати середнього балу класу на паралелях

          Не зважаючи на виклики сучасності у 2022/2023 навчальному році здобувачі освіти закладу були активними учасниками позашкільних заходів, приймали участь у різноманітних конкурсах, акціях, змаганнях.

          З 01.11.2023 по 08.11.2023 у Дачненському ліцеї № 2 було організовано та проведено І етап XXIV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика у дистанційному форматі за добровільною участю здобувачів освіти 3-11 класів. Учителі української мови та літератури 3-11 класів підготували завдання та критерії оцінювання відповідно до навчальних програм з урахуванням вікових особливостей учасників. У конкурсі змагались 73 учні. Переможцями стали 17 учнів, які взяли участь у ІІ етапі XXIV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.

          З 08.11.2023 по 14.11.2023 у закладі було організовано та проведено І етап Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка  у 2023/2024 навчальному році. Учителі української мови та літератури 5-11 класів підготували завдання та критерії оцінювання відповідно до навчальних програм з урахуванням вікових особливостей учасників. У конкурсі взяли участь 43 учні. 5 переможців І етапу здобули першість у ІІ етапі та взяли участь у ІІІ (обласному) етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, де   Виниченко Ксенія, учениця 8-А класу (педагог-наставник, вчитель української мови та літератури Алла Сосновська) посіла ІІ місце та здобула перемогу на IV етапі XIV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка (диплом ІІ ступеня).

          З метою пошуку, підтримки та розвитку творчого потенціалу обдарованої молоді з 02.11.2023 по 30.11.2023 у Дачненському ліцеї № 2 серед учнів 8-11 класів було проведено І етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з 11 навчальних предметів: українська мова та література, історія, англійська мова, німецька мова, математика, фізика (астрономія), хімія, біологія (екологія), географія, інформатика, трудове навчання (технології) у дистанційному форматі з дотриманням законодавства України в частині забезпечення заходів безпеки, пов’язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану в Україні.

          Проведенню олімпіад передувала певна робота. Так, 03.11.2023 відбулась онлайн інструктивно-методична нарада з педагогічними працівниками, на якій були обговорені питання організації та проведення олімпіад, доведені до відома члени журі, комісії зі складання завдань графіка проведення змагань, терміни, відведені для складання завдань, терміни здачі звітної документації.

          Учителями навчальних предметів 8-11 класів підготовлено завдання та критерії оцінювання відповідно до навчальних програм з урахуванням вікових особливостей учасників.

          Як свідчить аналіз проведеної роботи, олімпіади пройшли вчасно, організовано. Апеляцій з приводу необ’єктивного оцінювання робіт учасників олімпіад не поступало. Порушень не зафіксовано.

              У І етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів взяли участь 217 учнів. Переможцями І етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з англійської мови визначено 10 учнів, з біології та екології – 11, з географії – 13, з інформатики – 8, з історії – 15, з математики – 32, німецької мови – 14, трудового навчання (технології) – 11, з української мови та літератури – 14, з фізики – 9, з хімії – 15.

 

РОЗДІЛ ІІІ. ОЦІНКА ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ

 

          Якість освітнього процесу Дачненського ліцею № 2, його результати певною мірою залежать від учителя, його теоретичної підготовки, педагогічної та методичної майстерності. З метою поліпшення фахової підготовки педагогічних кадрів у закладі проводиться спеціальна методична робота, яка спонукає кожного вчителя до підвищення свого фахового рівня; сприяє взаємному збагаченню членів педагогічного колективу педагогічними знахідками, дає змогу молодим учителям вчитися педагогічній майстерності в старших і досвідченіших колег, забезпечує підтримання в педагогічному колективі духу творчості, прагнення до пошуку. 

          Значну роль у забезпеченні потреб суспільства й держави у висококваліфікованих конкурентоспроможних фахівцях відіграє післядипломна освіта, підвищення кваліфікації педагогічних кадрів, їх педагогічної майстерності та методичного рівня. Її частиною є методична робота з учителями на різних рівнях (державному, місцевому, шкільному).

          Методична робота – це заснована на досягненнях науки та передового досвіду система аналітичної, організаційної, діагностичної, пошукової,  дослідницької, науково-практичної, інформаційної діяльності з метою удосконалення професійної компетентності педагогічних працівників та підвищення ефективності освітнього процесу.

          У процесі методичної роботи здійснюється підвищення наукового рівня вчителя, його підготовка до засвоєння змісту нових програм і технологій та їх реалізації, постійне ознайомлення з досягненнями психолого-педагогічних дисциплін і методик викладання, вивчення та впровадження у шкільну практику передового педагогічного досвіду, творче виконання перевірених рекомендацій, збагачення новими, прогресивними й досконалими методами й засобами навчання, вдосконалення навичок самоосвітньої роботи вчителя, надання йому кваліфікованої допомоги з теорії та практичної діяльності.

          Зміст методичної роботи Дачненського ліцею № 2 полягає у наступному:

          1) Поглиблення філософсько-педагогічних знань, що спрямовано на вивчення педагогічної теорії та методики навчання й виховання, психології, етики, естетики, поглиблення науково-теоретичної підготовки з предмета й методики його викладання.

          2) Вивчення принципів розвитку української національної школи, що передбачає збагачення педагогічних працівників надбаннями української педагогічної думки, науки, культури, вивчення теорії та досягнень науки з викладання конкретних предметів, оволодіння сучасними науковими методами, освоєння оновлених програм і підручників.

          3) Освоєння методики викладання додаткових (варіативних) предметів -

охоплює вивчення складних розділів навчальних програм з демонструванням відкритих уроків, застосуванням наочних посібників, дидактичних матеріалів.

          4) Систематичне інформування про нові методичні розробки - полягає у

систематичному вивченні інструктивно-методичних матеріалів стосовно змісту і методики освітнього процесу.

          5) Оволодіння науково-дослідними навичками - сприяє формуванню

дослідницьких умінь, організації власного теоретичного пошуку, аналізу та оцінювання результатів педагогічних досліджень.

         Функції методичної роботи в закладі:

          1) функція планування – важливий підготовчий етап методичної роботи,

яка полягає у визначенні системи заходів, що забезпечать досягнення найкращих результатів;

          2) організаційна функція проявляється в діяльності, пов’язаній з

удосконаленням структури методичної роботи, змісту діяльності різних її складових;

          3) діагностична функція – вимагає регулярного вивчення ступеня розриву

між реальним рівнем компетентності педагогів, що виявляється в узагальненому результаті їх праці, та вимогами суспільства до якості діяльності конкретних працівників освіти в умовах розбудови української національної школи;

          4) прогностична функція вимагає визначення знань та умінь, необхідних

педагогам у майбутньому;

          5) моделююча функція полягає у розробці принципово нових положень

освітнього процесу, у формуванні та впровадженні моделей передового досвіду, їх експериментальній перевірці, після якої вони можуть бути використані як зразки для впровадження;

          6) відновлювальна функція передбачає відновлення частково забутих або

втрачених учителями знань після закінчення педагогічного навчального закладу;

          7) корегуюча функція спрямована на виправлення в діяльності педагогів

недоліків, пов’язаних з використанням застарілих методик, що не відповідають вимогам сучасності;

          8) пропагандистська функція спрямована на інформування педагогів, їх

агітацію щодо впровадження у практику досягнень науки, передового педагогічного досвіду;

          9) контрольно-інформаційна функція полягає в утворенні й підтримці

стабільного зворотнього зв’язку, в оцінці відповідності наслідків методичної роботи плановим завданням та нормативним вимогам.

          Методична робота в 2023/2024 навчальному році в Дачненському ліцеї № 2 здійснювалась відповідно до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту»,  Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, Державних стандартів початкової, базової, загальної середньої освіти, наказу освітнього закладу від 31.08.2023  № 83/01-07-о «Про організацію методичної роботи на 2023/2024 навчальний рік» та іншими нормативними документами, передбаченими чинним законодавством у поточному навчальному році, системи аналітичної, організаційної, діагностичної, пошукової, інформаційної діяльності з підвищення наукового, загально-культурного рівня педагогічних працівників, удосконалення їх професійної компетенції та підвищення ефективності освітнього  процесу.

          У 2023/2024 навчальному році освітні послуги надавали 40 педагогів.

          До складу педагогічного колективу школи входять: 7 молодших спеціалістів; 3 спеціалісти; 9 спеціалістів ІІ категорії; 4 спеціалісти І категорії; 17 спеціалістів  вищої категорії; 5 «вчителів–методистів»; 10 «старших учителів»; 1 «Відмінник освіти України».

          За освітою 33 учителі мають  повну вищу освіту, 5 учителів мають базову вищу освіту,  2 учителі мають середню спеціальну освіту.

          За стажем роботи: до 3-х років – 8 учителів; від 3 до 10 років –5 учителів; від 10 до 20 років - 7 учителів; понад 20 років - 20 учителів. Працюють 9 пенсіонерів.

          У Дачненському ліцеї № 2 визначено форми організації методичної роботи: індивідуальна (самоосвіта, інтернатура і наставництво, підвищення кваліфікації, атестація), колективна (педагогічна рада, методичні оперативки, семінари-практикуми, виробничі наради, наради при директорові, психолого-педагогічні семінари), групова (методична рада, методичні комісії, творчі групи, Школа молодого вчителя).

          Структура методичної роботи складається із взаємопов’язаних та взаємодіючих ланок і представлена такими  компонентами: педагогічна рада, методичні комісії, методичний кабінет (на базі якого проводяться методичні конференції, семінари-практикуми, методичні оперативні наради, педагогічні читання, психолого-педагогічні семінари, тренінги, різні форми та види підвищення кваліфікації, атестація), Школа молодого вчителя.

          Індивідуальна форма методичної роботи є складовою самоосвіти вчителя, здійснюється за індивідуальними планами з урахуванням його професійних потреб, результатів взаємооцінки, рекомендацій адміністрації закладу, досвідчених педагогів. Змістом її є систематичне вивчення психолого-педагогічної, наукової літератури, участь у роботі шкільних методичних комісій, семінарів, конференцій, педагогічних читань, розробка проблем, пов'язаних з удосконаленням освітнього процесу, проведення експериментальних досліджень, огляд і реферування педагогічних та методичних журналів, збірників.
          У процесі самоосвіти педагоги пов’язують зміст індивідуального плану з методичною темою, за якою працює педагогічний колектив, удосконалюють компетентності, необхідні для успішного викладання певного навчального предмета, підвищують власну педагогічну майстерність.

          Одним із видів індивідуальної форми методичної роботи є робота з молодими спеціалістами. Молоді спеціалісти, які закінчили вищі педагогічні заклади освіти, упродовж першого року роботи в Дачненському ліцеї № 2 проходять педагогічну інтернатуру, основними завданнями якої є: створення системи професійно-педагогічної адаптації інтерна до умов педагогічної діяльності, формування сприятливого мікроклімату та відчуття соціально-психологічного комфорту, встановлення доброзичливих взаємовідносин із учасниками освітнього процесу; набуття фахових компетентностей, педагогічної майстерності, формування професійної готовності інтерна до самостійної педагогічної діяльності; формування поваги до професії й сумлінного ставлення до трудової діяльності; формування інституту наставництва в закладі освіти, розвиток професійної спільноти педагогічних працівників закладу.

          Так, з 01.09.2023 по 01.09.2024 у Дачненському ліцеї № 2 організовано проведення педагогічної інтернатури для інтерна Катерини Карайван, вчителя з початкової освіти. Виконання обов’язків педагога-наставника покладено на Наталю Решетник (педагогічний стаж 21 рік), заступника директора з НВР, учителя історії та правознавства, спеціаліста вищої категорії, учителя-методиста. Решетник Наталею, педагогом-наставником, та Карайван Катериною, інтерном, розроблено програму педагогічної інтернатури й подано її на затвердження директору. Звіт про виконання програми педагогічної інтернатури буде заслухано на засіданні педагогічної ради в серпні 2024 року.

          З метою саморозвитку та самоосвіти, відповідно до «Порядку підвищення кваліфікації та визнання результатів підвищення кваліфікації педагогічних працівників Дачненського ліцею № 2 Дачненської сільської ради» в 2023/2024 навчальному році педагоги закладу розвивали свої професійні компетентності (фахові методики, технології тощо) на освітніх платформах, онлайн-порталах, студіях онлайн-освіти, брали участь у науково-педагогічних та громадських проєктах, онлайн вебінарах та конференціях, отримали свідоцтва та сертифікати, які підтверджують підвищення їх фахової кваліфікації. У закладі освіти на основі пропозицій учителів складено орієнтовний та річний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників Дачненського ліцею № 2 на 2024 рік.

          Підвищенню професійної компетентності педагогів сприяла методична робота, побудована на діагностичній основі, що дало можливість вивчити індивідуальні запити вчителів, проблемні фахові питання, уникнути формалізму в роботі, створити умови для самореалізації та становлення творчого педагога.

          Аналіз кадрового забезпечення свідчить про те, що з кожним навчальним роком спостерігається підвищення професійного рівня педагогів. Цьому сприяє атестація педагогічних кадрів.

          На початку 2023/2024 навчального року набули чинності нові вимоги до атестації педагогічних працівників. Керуючись наказом Міністерства освіти і науки України від 09 вересня 2022 року № 805 «Про затвердження Положення про атестацію педагогічних працівників», закладом розроблено «Положення про атестацію педагогічних працівників Дачненського ліцею № 2 Дачненської сільської ради» та введено в дію з 01.09.2023 року. Адміністрацією закладу надано допомогу педагогам у підготовці до змін у проведенні атестації: проведено консультації для педагогів, які атестуються, надано інформацію про ключові дати атестації, щоб педагоги орієнтувалися в строках її перебігу, проінформовано про особливості проведення атестації в поточному навчальному році, підготовлено інформаційні пам’ятки, ознайомлено зі змінами в подачі документів, оновлено інформацію на методичному стенді тощо.

          У І семестрі 2023/2024 навчального року адміністрацією закладу здійснено заходи з підготовки та проведення атестації педагогічних працівників у 2023/2024 навчальному році: складено графік заходів з підготовки та проведення атестації педагогічних працівників у 2023/2024 навчальному році, оновлено на сайті Дачненського ліцею № 2 розділ «Атестація педагогічних працівників» та поповнено його інформацією з питань атестації у 2023/2024 навчальному році, складено список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації, підготовлено та надіслано повідомлення педагогічним працівникам, які атестуватимуться у 2024 році, про хід атестації у 2023/2024 навчальному році, видано наказ від 19.09.2023 № 115/01-07-о «Про створення атестаційної комісії у 2023/2024 навчальному році», проведено два засідання атестаційної комісії (19.09.2023 та 10.10.2023), перевірено наявність документів про підвищення кваліфікації педпрацівників, які атестуються, складено план методичного супроводу педагогічних працівників, які атестуються, видано наказ від 10.10.2023 № 122/01-07-о «Про атестацію педагогічних працівників у 2023/2024 навчальному році», оприлюднено на сайті Дачненського ліцею № 2 інформацію щодо проведення атестації у 2023/2024 навчальному році, складено план індивідуальної підготовки й проходження атестації педагогічних працівників і ознайомлено з ним педагогів, які атестуються, розпочато вивчення практичного досвіду працівників, що атестуються.

          Так, у 2023/2024 навчальному році атестації підлягали  5 педагогічних  працівників: Мітченко Ольга та Татауш Тетяна, учителі початкових класів; Самодурова Людмила, вчитель фізичної культури; Шостаченко Оксана, вчитель англійської, німецької мов; Штирляєва Тамара, вчитель зарубіжної літератури.

          У ІІ семестрі 2023/2024 навчального року експертною групою вивчено практичний досвід педагогічних працівників, що атестувалися. Було проведено експертизу професійної діяльності педагогічних працівників: відвідано дистанційні уроки, позаурочні онлайн заходи, проаналізовано виконання навчальних програм; проведено експертизу результатів діяльності педагогічних працівників: рівень навчальних досягнень учнів, результати участі учнів у олімпіадах, всеукраїнських конкурсах, змаганнях тощо; здійснено аналіз матеріально-технічного забезпечення освітнього процесу; проведено експертизу методичної (науково-методичної) та дослідницько-експериментальної діяльності: участь у предметних тижнях, апробація підручників та програм, участь у методичній роботі, участь у дослідницькій діяльності, участь у відкритих заходах закладу освіти – семінарах, «круглих столах», конференціях, педагогічних читаннях тощо, участь в експериментальній діяльності; проведено психолого-педагогічне анкетування. Отримані результати систематизовано та опрацьовано. Оформлено експертні висновки. За результатами вивчення практичного досвіту педагогічних працівників, що атестувалися, атестаційною комісією оцінено професійні компетентності педагогічних працівників з урахуванням їх посадових обов’язків і вимог професійного стандарту. За результатами атестації педагогічним працівникам, що атестувалися в 2024 році, установлено відповідність займаним посадам. Штирляєвій Тамарі, вчителю зарубіжної літератури, підтверджено раніше присвоєну кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» та педагогічне звання «учитель-методист»; Самодуровій Людмилі, вчителю фізичної культури,  підтверджено раніше присвоєну кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» та педагогічне звання «старший учитель»; Шостаченко Оксані, вчителю англійської та німецької мов підтверджено раніше присвоєну кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» та присвоєно педагогічне звання «старший учитель»; Мітченко Ользі, вчителю початкових класів, присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії»; Татауш Тетяні, вчителю початкових класів, присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст другої категорії».

          Особливе місце в роботі закладу мають засідання педагогічної ради – дорадчого органу, який створений для вирішення основних питань діяльності освітнього закладу. Педагогічна рада – це найважливіша і найбільш демократична форма роботи учительського колективу з метою розв'язання освітніх проблем, удосконалення освітнього процесу й підвищення професійної майстерності педагогів. Тематика засідань педрад визначалася в кінці 2022/2023 навчального року, виходячи з проблеми закладу, потреб колективу, аналізу стану освітнього процесу, бесід із керівниками шкільних методичних комісій, педагогами, учнями та батьками. Протягом 2023/2024 навчального року було проведено 19 засідань педагогічної ради.

          На першому засіданні (30.08.2023) педагогічний колектив підсумував роботу закладу за 2022/2023 навчальний рік та розробив завдання на новий 2023/2024 навчальний рік, схвалив освітню програму та річний план роботи закладу. Педагоги ухвалили рішення про організацію здобуття освіти за дистанційною формою, визначили спосіб організації контролю за виконанням освітньої програми, використання конкретних інформаційно-комунікаційних систем, комунікаційних онлайн-сервісів та інструментів, за допомогою яких організовуватиметься освітній процес під час дистанційного навчання. Також обговорили нормативну документацію, здійснення оцінювання учнів 1-4-х, 5-6-х, 7-11-х класів, режим роботи закладу, правила внутрішнього трудового розпорядку, охорону праці в закладі освіти. Розглянули питання щодо організації виховного процесу та національно-патріотичного виховання. Заслухали звіти класних керівників про працевлаштування учнів 9-х, 11-х класів. Визначили претендентів на нагородження золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні» і срібною медаллю «За досягнення у навчанні». Прослухали заступників директора з ВР та з НВР про поділ класів на групи по предметах, розподіл педагогічного навантаження та годин варіативної складової в освітній програмі, про організацію в закладі інклюзивного навчання, педагогічного патронажу.  Створили Раду профілактики правопорушень. Ухвалили навчальні програми для 6 класів, Положення з охорони праці, Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти здобувачами освіти Дачненського ліцею № 2 Дачненської сільської ради, «Положення про атестацію педагогічних працівників Дачненського ліцею № 2 Дачненської сільської ради», «Порядок підвищення кваліфікації та визнання результатів підвищення кваліфікації педагогічних працівників Дачненського ліцею № 2 Дачненської сільської ради», Положення про уповноважену особу з питань запобігання та виявлення корупції у Дачненському ліцеї № 2.

          Друге засідання відбулося 18 вересня 2023 року. На ньому було визначено механізм зарахування результатів навчання учнів, які навчаються в закладах освіти країн перебування, ухвалено рішення про організацію сімейної (домашньої) форми навчання для учнів 1-11 класів Дачненського ліцею № 2 та забезпечення реалізації індивідуальної освітньої траєкторії, розроблення індивідуальних навчальних планів.

          На третьому засіданні (21.11.2023) ухвалено, з метою застосування індивідуального підходу до кожного учня/учениці в найкращих інтересах дитини для дотримання її права на здобуття освіти, батьки, інші законні представники яких виявили бажання організувати освітній процес самостійно з урахуванням здібностей, інтересів, потреб, мотивації, можливостей і досвіду своїх дітей, для забезпечення їх індивідуального темпу засвоєння освітньої програми та зменшення навантаження учнів, які одночасно навчаються в закладі освіти країни перебування і в закладі освіти України, перевести на сімейну (домашню)  форму навчання учня 11-Б класу  Луцека Артема, ученицю 5-Б класу Тяку Юлію та ученицю 9-В класу Тяку Анастасію. Також розглядалися питання про дотримання учасниками освітнього процесу Положення про академічну доброчесність, про створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, про роботу закладу щодо запобігання й протидії булінгу (цькуванню), домашньому насильству, протидії торгівлі людьми. Визначено механізм корегування оцінок, зокрема відповідно до якого нормативно-правового акту проводитиметься корегування результатів навчання учнів. Схвалено Положення про заохочення і відзначення учнів Дачненського ліцею   № 2 Дачненської сільської ради.

          Четверте засідання відбулось 08 грудня 2023 року. Розглядались питання про організацію сімейної (домашньої)  форми навчання для учениці 3-В класу Сіагхі Ясміни й учня 6-Б класу Сіагхі Каріма та про порядок проведення НМТ у 2024 році.

          П’яте засідання (18.12.2023) було присвячене питанню здійснення вибору закладом освіти підручників та посібників для 1 класу. Також педагогічна рада схвалила орієнтовний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників Дачненського ліцею № 2 на 2024 рік.

          На шостому засіданні (28.12.2023) розглядалося питання щодо виконання рішень попереднього засідання педагогічної ради. На ньому також обговорювались результати моніторингу успішності учнів за І семестр 2023/2024 навчального року. Заслуховувався звіт Олени Прокопчук, практичного психолога про шляхи подолання труднощів адаптації учнів 1-х, 5-х класів до навчання. Педагогічна рада розглянула клопотання про зарахування/визнання документів про підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладу в 2023 році та схвалила річний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладу в 2024 році. Прийняла рішення щодо впровадження в освітній процес педагогічного досвіду та інновацій, участі в дослідницькій, експерементальній, інноваційній діяльності, співпраці з іншими закладами освіти, науковими установами, фізичними та юридичними особами, які сприяють розвитку освіти. Також розглянула список претендентів на нагородження Золотою або Срібною медалями за результатами оцінювання в 10-му класі та І семестрі 11-го класу. Було обговорене питання про звернення громадян.

          На сьомому засіданні (01.01.2024) розглядалося питання про  тарифні розряди педагогічних працівників освітнього закладу.

          Восьме засідання (17.01.2024) було присвячене питанню переведення на сімейну (домашню) форму навчання учнів 11-Б класу: Шпохи Ганни, Шаповалова Олександра, Чернецького Максима, Сосновської Катерини, Зібенської Анни та забезпечення реалізації індивідуальної освітньої траєкторії, розроблення індивідуальних навчальних планів.

          Дев’яте засідання (22.01.2024) - про переведення на сімейну (домашню) форму навчання учня 3-А класу Завозненка Даніїла та забезпечення реалізації індивідуальної освітньої траєкторії, розроблення індивідуального навчального плану.

          На десятому засіданні (24.01.2024) педагоги обирали електронні версії оригінал-макетів підручників для 2 класу.

          Одинадцяте засідання (29.01.2024) - про переведення на сімейну (домашню) форму навчання учениці 11-А класу Климової Інни та забезпечення реалізації індивідуальної освітньої траєкторії, розроблення індивідуального навчального плану.

          На дванадцятому засідання (09.02.2024) педагоги обирали підручники для дітей з ООП.

          Тринадцяте засідання, яке відбулося 16.02.2024, було присвячене питанню відновлення організації освітнього процесу за очною (денною) формою навчання  для здобувачів освіти 1-4-х класів. Також педагоги розглянули питання щодо створення соціально-педагогічних умов для реалізації національно-патріотичного виховання.

          На чотирнадцятому засіданні (23.02.2024) схвалювали рішення щодо вибору електронних версій оригінал-макетів підручників для 7 класу.

          На п’ятнадцятому засіданні (22.03.2024) обирали електронні версії оригінал-макетів підручників для 11 класу. Також педагоги прослухали звіти заступників директора з навчально-виховної роботи Марини Місюль та Наталі Решетник про вивчення практичного досвіду вчителів, які атестуються  у 2023/2024 навчальному році. Заступник директора з виховної роботи Леся Завозненко доповіла про діяльність педагогічного колективу в здійсненні соціального захисту дитини і охорони дитинства. Також прийняли рішення щодо звільнення від проходження державної підсумкової атестації здобувачів освіти, які завершують кожен рівень повної загальної середньої освіти у 2023/2024 н.р. Останнім розглядалося питання щодо виконання рішень попереднього засідання педагогічної ради.

          Шістнадцяте засідання (01.04.2024) було присвячене питанню щодо результатів чергової атестації педагогічних працівників. Заступник директора з навчально-виховної роботи Тетяна Татауш акцентувала увагу присутніх на питанні підвищення якості роботи педагогічного колективу щодо техніки безпеки під час освітнього процесу та профілактики травматизму. Про педагогіку співробітництва і проблеми демократизації шкільного життя зауважив заступник директора з виховної роботи Леся Завозненко. Також педагоги приділили увагу питанню про шкільну бібліотеку, як центр формування творчої особистості в процесі соціалізації.

          На сімнадцятому засіданні (03.05.2024) обирали електронні версії оригінал-макетів підручників для 11 класу.

          Про переведення учнів 1-8-х, 10-х класів до наступних та нагородження дітей Похвальними листами «За високі досягнення у навчанні» у 2024 році говорили на вісімнадцятому засіданні педагогічного колективу 30.05.2024. З результатами навчальних досягнень здобувачів освіти з особливими освітніми потребами педагогів ознайомив заступник директора з навчально-виховної роботи Марина Місюль. Також було розглянуте питання про завершення 2023/2024 навчального року в умовах воєнного стану. Окремо прослухали питання та ухвалили рішення щодо виконання навчальних планів і програм, про результати методичної роботи та підсумки виховної роботи у 2023/2024 навчальному році. Педагогічний колектив вирішив у наступному 2024/2025 навчальному році продовжити роботу над загальношкільним проєктом  «Місце шани та вдячності».

          14.06.2024 відбулось останнє в 2023/2024 навчальному році дев’ятнадцяте засідання педагогічної ради. Розглядалися питання про закінчення учнями 11-х класів закладу освіти, про видачу випускникам 9-х класів свідоцтв про базову  загальну середню освіту та про результати проведення моніторингу навчальних досягнень  учнів 5-11-х класів за ІІ семестр 2023/2024 навчального року.

          Готуючись до педрад, адміністрація закладу, педагоги виконували науково-теоретичні, практичні та соціально-статистичні завдання.

          Засідання спрямували діяльність закладу на якісне вдосконалення навчальної та методичної роботи, використання в освітньому процесі перспективних педагогічних та інформаційних технологій, на вирішення питань обміну інформацією та досвідом у сфері навчально-методичної та виховної роботи, на забезпечення ефективних форм неперервного підвищення кваліфікації педагогічних кадрів, вивчення й узагальнення передових педагогічних ідей та досвідів, поліпшення діяльності в умовах реалізації Концепції «Нова українська школа».

          Для забезпечення демократичного керівництва методичною роботою в закладі діє методична рада, до складу якої увійшли: Негрескул Ольга, директор закладу, голова  методичної ради та члени: Решетник Наталя, заступник директора з навчально-виховної роботи, відповідальна за організацію та ведення методичної роботи у закладі; Місюль Марина - заступник директора з навчально-виховної роботи; Татауш Тетяна - заступник директора з навчально-виховної роботи; Завозненко Леся - заступник директора з виховної роботи; Прокопчук Олена – практичний психолог; Шостаченко Оксана – голова МК учителів іноземних мов; Мунтяну Любов – голова МК учителів математики, інформатики та фізики; Твердохліб Альона – голова МК учителів природничих навчальних предметів; Власенко Ірина – голова МК учителів початкових класів; Шилінг Тетяна – голова МК учителів суспільно-гуманітарних навчальних предметів; Гаугаш Тетяна – голова МК асистентів учителів; Шпитко Ольга – голова МК класних керівників.

          З метою підвищення теоретичної, науково-методичної та професійної підготовки педагогічних працівників в  2023/2024 н. р. роботу методичної ради в закладі спрямовано на вирішення таких завдань: удосконалення змісту науково-методичної роботи, підвищення якості освіти шляхом оновлення змісту, форм і методів освітньої діяльності; забезпечення наступності між початковою та загальною середньою освітою; впровадження компетентісного підходу, програм допрофільної підготовки та профільного навчання, забезпечення учням можливості чіткого визначення у виборі профілю та організація їх якісної освітньої підготовки; створення вчителями авторських програм і проєктів, які доповнюють  зміст профільного навчання, удосконалюють систему виховної роботи; підвищення рівня професійної компетентності вчителів та упровадження інноваційного педагогічного досвіду; проєктування освітнього процесу на демократичних засадах; упровадження в освітній процес сучасних навчально-методичних, дидактичних матеріалів і програмного забезпечення навчання, систем інформаційного забезпечення занять, інформаційно-бібліотечних систем;  забезпечення учням закладу високого рівня знань й доступності освіти;

активізація видавничої діяльності педагогів, участі в фахових конкурсах, інноваційній та дослідно-експериментальній роботі; здійснення методичного супроводу під час атестації педагогічних працівників; підвищення рівня діяльності вчителів початкової школи та 5-х, 6-х класів щодо реалізації завдань Нової української школи; надання адресної допомоги вчителям зі створення  ними власних розробок.

          Протягом 2023/2024 навчального року проведено п’ять засідань методичної ради. На першому засіданні (08.09.2023) розглядались наступні питання: про підсумки методичної роботи у 2022/2023 навчальному році та завдання на 2023/2024 навчальний рік; про завдання методичних комісій закладу в умовах реалізації Концепції нової української школи; про розгляд планів роботи МК на 2023/2024 навчальний рік; про особливості науково-методичного супроводу викладання предметів в початковій школі; про особливості науково-методичного супроводу викладання предметів в основній та старшій школі; про особливості науково-методичного супроводу організації виховної роботи; про організацію роботи щодо безпеки та благополуччя дитини.

          На другому засіданні (30.11.2023) були обговорені питання: про результати навчальних досягнень учнів за результатами НМТ у 2023 році; про  участь закладу в освітніх проєктах; про підготовку учнів до участі у І та ІІ етапах XXIV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів і турнірів; про хід атестації педагогічних працівників закладу; про напрями роботи вчителів початкової школи та вчителів 5-х, 6-х класів щодо реалізації завдань Нової української школи.

          Третє засідання відбулось 29.01.2024. На ньому розглянули наступні питання: про аналіз участі у І та ІІ етапах XXIV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів і турнірів; творчих робіт МАН; про соціально-педагогічний супровід розвитку особистості учнів 1-х класів та про результати моніторингових досліджень, проведених у І семестрі 2023/2024 навчального року.

          У березні (22.03.2024) методична рада працювала над питаннями про затвердження ефективного педагогічного досвіду педагогічних працівників закладу та про педагогічні технології навчання в умовах нової української школи: вектор розвитку.

              Останнє п’яте засідання відбулось 10.06.2024, на якому члени методичної ради зробили підсумки участі педагогічних працівників закладу в конкурсах професійної майстерності в 2023/2024 навчальному році. Обговорили підсумки атестації педагогічних працівників, проходження педагогами курсів підвищення кваліфікації у 2023/2024 навчальному році. Окремо зупинилися на питанні проведення моніторингових досліджень у 2023/2024 навчальному році. Проаналізували методичну роботу закладу за 2023/2024 навчальний рік.

          На початку навчального року, відповідно до наказу директора від 31.08.2023 № 83/01-07-о «Про організацію методичної роботи на 2023/2024 навчальний рік», сформовано роботу 7-ми методичних комісій: учителів іноземних мов (керівник Шостаченко Оксана) - працює над темою «Інтерактивні форми навчання як засіб самореалізації»; учителів математики, інформатики та фізики (керівник Мунтяну Любов) - працює над темою «Впровадження інформаційно-комунікативних технологій в освітній процес як ефективний засіб формування ключових компетентностей учнів»; учителів природничих дисциплін (керівник Твердохліб Альона) - впроваджує «Ефективне використання перспективних технологій навчання з метою формування життєвих компетентностей учнів на уроках природничих навчальних предметів»; учителів початкових класів (керівник Власенко Ірина) - працює над темою «Підвищення якості знань, удосконалення освітнього процесу, формування ключових компетентностей педагогів та учнів через використання інноваційних технологій»; учителів суспільно-гуманітарних дисциплін (керівник Шилінг Тетяна) - працює над темою «Формування особистості учня через компетентнісний підхід до освітнього процесу та виховання національної гідності громадянина України»; асистентів учителів (керівник Гаугаш Тетяна) - працює над темою «Організація освітнього середовища в умовах інклюзивної освіти»; класних керівників (керівник Шпитко Ольга) - працює над темою «Виховання свідомого громадянина України патріота своєї країни, готового самовіддано розбудувати її як незалежну демократичну правову соціальну державу, здатного виявити національну гідність, знати свої права й обов`язки, цивілізовано відстоювати їх, сприяти громадянському миру, згоді в суспільстві».

          Методичні комісії створено з метою забезпечення умов для ефективної методичної роботи вчителів та реалізації їхніх творчих задумів.

          Діяльність предметних методичних комісій школи спрямована на вирішення таких завдань: забезпечити засвоєння й використання найбільш раціональних методів і прийомів навчання та виховання школярів; підвищувати рівень загальнодидактичної і методичної підготовки педагогів для організації та здійснення освітнього процесу; проводити обмін досвідом успішної педагогічної діяльності; виявляти, пропагувати та здійснювати нові підходи до організації навчання й виховання; забезпечувати постійне засвоєння сучасної педагогічної теорії та практики; створювати умови для самоосвіти вчителів і здійснювати керівництво творчою діяльністю педагогів.

          У 2023/2024 навчального року методичні комісії провели по чотири засідань, на яких обговорювалися питання про застосування новітніх освітніх технологій та систем, перспективний педагогічний досвід, проводився аналіз якості освітньо-кваліфікаційного забезпечення освітнього процесу педагогічними кадрами, консультування педагогічних кадрів, обмін досвідом щодо вдосконалення фахової освіти та кваліфікації педагогічних кадрів, питання щодо методики викладання предметів, принципових питань програм Міністерства освіти, розглядалися календарно – тематичні плани, надавалася допомога вчителям у розвитку та підвищенні професійної майстерності, вивчалися нормативні документи й вимоги до навчання та виховання учнів. Також методичні комісії працювали над підготовкою та проведенням шкільних олімпіад із навчальних дисциплін, конкурсів, турнірів, виховних заходів тощо.

          Класні керівники 1-11 класів брали участь у засіданнях методичної комісії  класних керівників, які відбувались за графіком та відповідно складеного плану. На них заслуховувались й обговорювались доповіді класних керівників з найактуальніших питань навчання й виховання, проводився огляд методичної літератури з питань виховання, нової фахової літератури, організовувались взаємовідвідування виховних годин і заходів, консультації для молодих класних керівників, заслуховувались звіти класних керівників про виконання індивідуальних планів самоосвіти, відбувався обмін досвідом роботи, вирішувались поточні питання. 

          Шкільний методичний кабінет - це організаційний інформаційно-ресурсний центр методичної роботи з педагогічними працівниками, педагогічна майстерня, де формується вчитель. Метою діяльності методичного кабінету освітнього закладу є створення інформаційно-технічної бази для педагогічних працівників, забезпечення умов для проєктування їх самоосвітньої діяльності та вдосконалення рівня професійної кваліфікації. Шкільний методичний кабінет надає допомогу вчителям у підвищенні фахового рівня й педагогічної майстерності; координує зміст форм і методів самоосвіти вчителів та організацію колективної роботи з підвищення кваліфікації педагогічних кадрів з метою вирішення актуальних освітніх проблем; пропагує досягнення педагогічної науки та перспективного педагогічного досвіду, вивчає та узагальнює досвід учителів закладу; організовує творчі групи вчителів для спільного вирішення конкретних методичних проблемних питань, розробки програм, проєктів, технологій тощо; організовує апробації навчально-методичної літератури; активізує видавничу діяльність педагогів; надає адресну мето­дичну допомогу; організовує наставництво та стажування; проводить діагностичну та моніторингову діяльність з визначення стану якості освітнього процесу та освітньо-кваліфікаційного рівня педпрацівників; організовує інноваційну та експериментальну педагогічну діяльність.

          Методичний кабінет забезпечує науково-методичне інформування педагогів під час проведення різноманітних загальношкільних методичних заходів. На базі методичного кабінету проходять інтернатуру молоді спеціалісти,  організована   робота  шкільної атестаційної комісії.       

          Необхідно відзначити, що всі колективні форми методичної роботи у закладі      використовувалися   з   метою   вироблення   єдиного   підходу  до вирішення певних проблем, обговорення актуальних питань організації освітнього  процесу, аналізу результату колективної діяльності, науково-технічної та педагогічної інформації.

          Сучасна освіта перебуває в постійному оновленні, а тому вимагає від учителя новітніх ідей, сучасних підходів до викладання предметів. Однією з провідних ознак учителя є його активна участь в інноваційних  процесах та впровадження їх у свою конкретну діяльність. Важлива роль у фаховому зростанні педагога, безперечно, належить проведенню відкритих уроків та виховних заходів педагогами. У 2023/2024 навчальному році, у зв’язку із запровадженням правового режиму воєнного стану в Україні та переведення закладу на дистанційну форму навчання, відкритих уроків учителі не проводили.

          Протягом 2023/2024 навчального року працювала Школа молодого вчителя, яка надавала молодим спеціалістам необхідну допомогу щодо методики викладання, розвивала вміння молодих педагогів використовувати у своїй роботі досягнення сучасної психолого-педагогічної науки. До складу Школи молодого вчителя увійшли: Трубай Вікторія, Негрескул Володимир, Мельник Анастасія, Єждіна Катерина, Карайван Катерина, Савченко Ірина, за якими  були закріплені досвідчені педагоги-наставники.

          У своїй діяльності Школа молодого вчителя використовувала такі форми роботи: співробітництво (досвідчений учитель-наставник-молодий учитель); психолого-педагогічні семінари; стажування; індивідуальні консультації; діагностики. На заняттях вивчалися нормативні документи, методика диференційованого навчання як основа врахування індивідуальних особливостей і розумових здібностей кожного учня; розглядались методи контролю результатів навчально-пізнавальної діяльності  учнів.

          Сучасний темп розвитку інформаційно-комунікаційних засобів надзвичайно високий. Кожного дня людина повинна переробляти величезну кількість інформації, яка надходить з усіх точок земної кулі. Тому інформаційні технології мають сьогодні пріоритетне значення в усіх сферах діяльності й визначають розвиток суспільства в майбутньому. У нашому закладі  ці технології знаходять застосування в багатьох напрямках діяльності, зокрема оновлюється зміст освіти, здійснюється  дистанційне навчання, впроваджуються нові форми спілкування - електронна пошта, соціальні мережі, відеоконференції; учасники освітнього процесу беруть участь у роботі інтернет-форумів, вебінарах, онлайн конференціях. Серед освітніх онлайн платформ, сервісів, застосунків, які найбільш використовувались - Google classroom, Viber, Всеукраїнська школа онлайн, YouTube. Педагоги закладу освіти є активними членами вебспільноти освітян, працюючи на таких платформах, як «Всеосвіта», «На Урок», «Прометеус» тощо, де проходять курси, беруть участь у семінарах та конференціях, розміщують власні методичні матеріали, створюють тести для перевірки рівня навчальних досягнень учнів.

 

Виховна робота

          Головною метою ліцею є створення виховного простору як ресурсу розвитку особистості в контексті реалізації основних орієнтирів виховання.

              Виховна робота педагогічного колективу закладу підпорядкована виховній темі та конкретизується системою виховних завдань, до яких належать: здійснення повсякденної психологічної допомоги та емоційної підтримки учасників освітнього процесу; об’єднання зусиль педагогічної та громадської спільнот на засадах взаєморозуміння, співробітництва щодо захисту прав та свобод, оволодіння дітьми універсальними цінностями та моделями поведінки, які складають основу світової культури; формування становлення самодостатнього громадянина-патріота України, гуманіста і демократа, готового до виконання громадянських і конституційних обов’язків, до успадкування духовних і культурних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємин, формування активної громадянської позиції, утвердження національної ідентичності громадян на основі духовно-моральних цінностей Українського народу, національної самобутності; розвиток критичного мислення, вміння розрізняти маніпуляції, усвідомлювати їхні наслідки, ефективно протистояти їм; перешкоджати проявам расизму, шовінізму, приниженню гідності іншомовних людей і підкреслювати словом і ділом моральний наратив демократії, толерантності, прав людини та верховенства права, територіальної цілісності та єдності народів України; формування ціннісного ставлення і судження у школярів, вміння вибудовувати доброзичливі і толерантні стосунки із учасниками освітнього процесу; розвиток медіації-однолітків, створення служби порозуміння для впровадження медіації за принципом «рівний-рівному/рівна-рівній» та вирішення конфліктів мирним шляхом у закладі освіти; проведення освітньої роботи із батьками та законними представниками дітей з питань профілактики насильства, булінгу, формування ненасильницької моделі поведінки та вирішення конфліктів мирним шляхом; формування у дітей та молоді нетерпимого ставлення до насильницьких моделей поведінки, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, усвідомлення насильства як порушення прав людини; підвищення загального рівня правової свідомості дітей та молоді, рівня обізнаності з проблем порушення прав людини, навчання моделям безпечної поведінки, виховання поваги до прав та основних свобод людини, толерантного ставлення до потерпілих від насильства; розвиток співробітництва із громадськими та міжнародними організаціями і фондами; налагодження освітньої роботи із батьками та законними представниками дітей з питань профілактики торгівлі людьми; запобігання вживанню здобувачами освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів та тютюнових виробів; формування в дітей, учнівської молоді життєвих навичок, уміння протистояти ризикам і загрозам, пов’язаним з наркотиками; здійснення комплексу профілактичних заходів, спрямованих на підвищення психолого-педагогічної компетентності батьків, формування у них свідомого відповідального ставлення до виконання обов’язків, пов’язаних з утриманням, вихованням та освітою дітей; формування правової культури учнів, виявлення та усунення причин та умов, що сприяють учиненню дітьми злочинів, подолання девіантної поведінки; активізація функціонування органів учнівського самоврядування, діяльність яких спрямована на створення сприятливих умов повноцінного становлення особистості, її успішної інтеграції у суспільне життя, залучення до участі дітей у державно-громадському управлінні закладом на принципах прозорості і відкритості; формування пріоритетів та стратегічних напрямків у роботі з дітьми та учнівською молоддю, підтримання соціально-активних програм, ініціатив та проєктів органів учнівського самоврядування; удосконалення механізмів урахування думки дитини під час вирішення питань, що стосуються її життя; забезпечення ефективної взаємодії між громадськими організаціями та органами державної влади, органами місцевого самоврядування; здійснення гармонійного розвитку дитини, її талантів, здібностей та компетентностей відповідно до вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей і потреб; формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок; утвердження в свідомості і почуттях особистості національно-патріотичних цінностей, переконань і поваги до культурного та історичного минулого України, мови тощо; виховання особистості, здатної до самореалізації, професійного зростання та мобільності в умовах сучасного життя; виявлення й розвиток художніх творчих здібностей учнів у різних видах діяльності та галузях мистецтва; налагодження ефективної партнерської взаємодії між учасниками освітнього процесу.

          Виховна робота закладу спланована та спрямована на досягнення головної мети – розвиток і формування соціально зрілої творчої особистості громадянина України та проводилася за основними орієнтирами у вихованні підростаючого покоління:

- ціннісне ставлення до суспільства і держави;

- ціннісне ставлення до праці;

- ціннісне ставлення до природи;

- ціннісне ставлення до мистецтва;

- ціннісне ставлення до людей;

- ціннісне ставлення до себе;

та здійснювалась за наступними напрямками:

•         робота з соціального захисту учнів;

•         морально-правове виховання;

•         робота з профілактики правопорушень, злочинів, бродяжництва серед неповнолітніх;

•         робота з охорони життя і здоров’я учнів;

•         громадянське виховання;

•         військово-патріотичне виховання;

•         родинно-сімейне виховання,

•         трудове виховання та профорієнтація;

•         художньо-естетичне виховання;

•         екологічне виховання;

•         формування здорового способу життя;

•         учнівське самоврядування;

•         гурткова робота.

              Учні освітнього закладу залучені до різних форм творчої та суспільно – корисної діяльності, зокрема: пізнавальної, оздоровчої, трудової, художньо – естетичної, спортивної, пропагандистської, ігрової, культурної, екологічної, що організовуються у позакласний час. Виховні заходи спрямовані на утвердження в учнівському середовищі ідей миру, гуманізму, дружби, взаємоповаги, поваги до на­родних традицій, символів, моральності, здорового способу життя, забезпечення умов для індиві­дуального розвитку учнів, урахування їхніх особистісних досягнень, стимулювання творчої активності, повної її реалізації в різних видах позаурочної діяльності, актуалізація здібностей та інтересів у насиче­ному виховному середовищі закладу.

          Питання виховної роботи розглядалися на засіданнях педагогічної ради, нарадах при директорові, засіданнях методичної комісії класних керівників, батьківських зборах.

          Протягом 2023/2024 навчального року проводились тематичні місячники й тижні, єдині дні та єдині уроки, класні виховні заходи та загальношкільні. Виховна система школи у своїй діяльності реалізує принципи демократизації, гуманізації, народності виховання, психологізації освітнього процесу.

          У 2023/2024 навчальному році педагогічний колектив  продовжив роботу над  основними  положеннями  Стратегії національно - патріотичного виховання на 2020-2025 роки, над заходами щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді та методичними рекомендаціями щодо національно-патріотичного виховання у школі.

          Відповідно до листів  Міністерства освіти і науки України: від 24.08.2023 №1/12702-23  «Щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2023/2024 навчальному році» та від 28.08.2023 р. № 1/12816-23 «Про проведення першого уроку», присвяченого захисникам України, на підставі плану роботи школи на 2023/2024 навчальний рік 01 вересня 2023 року проведено святкову онлайн-лінійку для учасників освітнього процесу Дачненського ліцею № 2  з нагоди відзначення Свята першого дзвоника «Жовто-блакитне серце ніколи не здається» та Перший урок «Ми українці: честь і слава незламним!».

          У результаті військової інтервенції російської федерації до України, виховний процес у 2023/2024 н.р. було побудовано в дистанційному форматі. Класні керівники користувалися електронними освітніми платформами, онлайн сервісами та інструментами, за допомогою яких організовувався виховний процес під час дистанційного навчання. Обирали форми, методи і засоби та визначали доцільність проведення конкретного виховного заходу в синхронному або асинхронному режимі. Отже, незалежно від форми навчання, в Дачненському ліцеї №2 виховний процес відбувався в повному обсязі.

          Перший навчальний місяць розпочався «Олімпійським тижнем» (04.09.2023 - 08.09.2023), який був присвячений Дню фізичної культури та спорту, з метою пропаганди гуманістичних цінностей олімпійського руху серед учнів та їх батьків, залучення школярів до систематичних занять фізичною культурою і спортом, формування компетентного ставлення до власного здоров’я і здоров’я оточуючих як до найвищої індивідуальної та суспільної цінності, популяризації здорового способу життя. Тиждень пройшов не традиційно, у дистанційному форматі. Класні керівники 1-11 класів провели Всеукраїнський Олімпійських урок. Педагог-організатор Тетяна Фурдуй розробила та провела інформаційну годину «Абетка здоров’я», організувала фотовиставку «Спорт у нашому ліцеї» та фотофлешмоб  «Спорт – це сила!» серед учнів 1-11 класів, серед учнів 1-7 класів -  конкурс малюнків «Все про спорт». Завідувач шкільної бібліотеки Тетяна Работа  організувала тематичні виставки фото – архівів документів, літератури, періодики, що ілюструють становлення та розвиток фізичної культури та спорту в Україні, участі українських спортсменів у Олімпійських, Параолімпійських та Дефлімпійських іграх. Учителі фізичної культури забезпечили дистанційне проведення свята-змагання для учнів 1-11 класів   «Сильні, сміливі, спритні».

          Мир у рідній державі – це найзаповітніше бажання усіх українців, котре вони висловлюють вголос так згуртовано, як ніколи раніше. 08.09.2023 року в освітньому закладі пройшла акція «Запали свічку» до Дня поминання полеглих за Україну в усіх війнах та боях, а класні керівники 1-11 класів провели бесіди «Україна пам'ятає своїх героїв». Також учителем історії Людмилою Безпалько з учнями 8-11 класів було проведено просвітницький захід до Дня пам’яті від початку депортації українців з Польщі.

          На виконання Стратегії національно-патріотичного виховання, затвердженої Указом Президента України від 18.05.2019 № 286, відповідно до Положення про Міністерство у справах ветеранів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 №1175, листів Міністерства у справах ветеранів України про впровадження загальнодержавного проєкту «Місце шани та вдячності» від 12.08.2022                    № 5420/02/10.1-22 та про додаткові роз’яснення від 26.08.2022 №5790/1.2/5.1-22, листа Управління освіти, культури, сім’ї Дачненської сільської ради від 17.08.2022 №184-01-10, з метою популяризації та забезпечення формування позитивного образу ветерана та гідного відзначення подвигу Захисників і захисниць України, діючим на той час заступником директора з ВР  Наталею Решетник розроблено загальношкільний проєкт «Місце шани та вдячності», який впроваджено в освітньому закладі з 12.09.2022 та над яким буде продовжено роботу і в 2024/2025 навчальному році. Актуальність проєкту доведена самим життям. Спільна праця вихованців та педагогів сприятиме формуванню духовно-етичних, патріотичних орієнтирів молоді. Підготовка  інформації, збір матеріалів  про героїчні подвиги українців, віртуальні стежки-подорожі, акції, тематичні виставки  - дозволять не просто укріпити знання учнів про Україну в минулому та сучасності, але і по-особливому розкриють значення слова «Батьківщина», підвищать цінність національних традицій та колориту, пропустивши її через серце кожного учасника проєкту. Патріотизм на даний час є нагальною потребою держави, якій необхідно, щоб усі діти стали національно свідомими громадянами – патріотами,  здатними забезпечити країні гідне місце в цивілізованому світі. Збереження історико-культурних традицій народу, знання героїчного минулого – це основа патріотичного виховання. Проводячи різні заходи на патріотичну тематику, заклад не тільки вшановує пам'ять про тих, хто загинув, а й знайомить учнів з українськими традиціями минулого, створює нові тандеми української сучасності, розвиває почуття «національної гідності».

          Відповідно до щорічного відзначення Міжнародного дня демократії, з метою формування в учнів основ громадянських та загальнолюдських цінностей, утвердження ідеалів свободи і демократії, виховання в молодого покоління почуття національної гідності, поваги до прав і свобод людини, виховання морально, соціально, політично та юридично дієздатної та захищеної особистості, утвердження принципів народовладдя з 13.09.2023 по 17.09.2023 у закладі проходив Тиждень демократії. Були проведені наступні заходи: вправа «Знайомство з демократією» (класні керівники 1-2 класів), бесіда «Ми – демократи» (класні керівники 3-4 класів), мозковий штурм «Чи існує ідеальна демократія?» (класні керівники 5-х класів), вправа «Викресли зайве» (класні керівники 6-х класів), перегляд мультфільму «Про важливість місцевої демократії» (класні керівники 8-9 класів), бесіда «Демократія: минуле та сучасність» (класні керівники 7-х класів), перегляд англомовної мальованої анімації «Демократія: короткий вступ» (класні керівники 8-х класів), перегляд мультфільму «Що таке демократія» (класні керівники 9-х класів). Педагог – організатор Тетяна Фурдуй та учнівське самоврядування провели для учнів 9-11 класів гру-вікторину «Відкриваємо для себе Європу: розвиток місцевої демократії» з учнями 11-го класу та бліц-опитування «Демократія – це…» серед учнів 8-11 класів. Учителем громадянської освіти Наталею Решетник  був проведений бінарний урок для учнів 10-х класів «Як демократичні процедури забезпечують народовладдя у демократичній державі». Діти проявили себе у своїх висловах, думках, змогли пояснити та донести до слухачів власну позицію, висловили своє бачення майбутнього розвитку принципів європейської демократії на ниві українського місцевого самоврядування.   

          Традиційно 21 вересня в Україні та в усьому світі  відзначають Міжнародний день миру. Сьогодні мир в Україні не є абстрактним поняттям, це усвідомлене бажання усіх українців, адже за мирне небо над головою, за право жити у власній країні без втручання «сусідів» триває боротьба в нашій державі. А найвищу цінність миру, який є запорукою щасливого життя, сьогодні відчула кожна українська родина. 21.09.2023 року до флешмобу «Діти України за мир» долучився Дачненський ліцей № 2. Класні керівники 1-11 класів провели Урок Миру і дружби.

          29 вересня 2023 року виповнилося 82 роки від дня однієї з найтрагічніших сторінок в історії ХХ століття – початку масових розстрілів мирного населення, вчинених гітлерівцями в урочищі Бабин Яр під час окупації Києва у 1941-1943 роках. З метою гідного вшанування пам’яті жертв злочинів, скоєних нацистами у закладі був проведений загальнонаціональний урок пам’яті та виховна година «Біль Бабиного Яру».

          З метою привернення уваги здобувачів освіти до питання патріотичного виховання в нашій державі, розкриття виховної функції шкільної бібліотеки, об’єднання зусиль педагогічного колективу й бібліотеки щодо розвитку патріотизму підростаючої особистості, посилення патріотичного руху в Україні, пробудження в школярів глибокого інтересу до історії України та рідного краю, з 01.10.2023  по 31.10.2023  у закладі освіти пройшов Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек «Вірю в майбутнє твоє, Україно!» з дотриманням усіх безпекових вимог. Завідувачем шкільної бібліотеки Тетяною Работою та класними керівниками 1-11 класів були проведені різноманітні заходи: слайд-презентації - «Мандрівка в Країну писемності», «Українські поети – захисники Вітчизни» (1-4 класи), вечір патріотичного вірша «Живе Україна! І вільний народ...», «Натхненне слово про рідний край» (5-6 класи), круглий стіл «Українська сучасна література як засіб патріотичного виховання молоді» (7-8 класи), бесіди - «Мій внесок у перемогу України над ворогом», «Погляд молоді на європейський вибір України» (9-11 класи), дискусії - «Захист України  – обов’язок кожного громадянина?», «Чи достатньо одного патріотизму для захисту України?» (6-9 класи), конкурс малюнків  «Війна очима дітей» (1-11класи), літературні вечори - «У мові моїй краса й неповторність», «Бринить, співає наша мова, чарує, тішить і п’янить» (О. Олесь), «Я в серці маю те, що не вмирає» (Леся Українка) (5-7 класи), літературні ігри - «З історії української писемності», «Цікаві факти про українську мову», «Українські прислів’я та приказки», «З історії слів», «Країна мовних цікавинок» (1-2 класи), години спілкування - «Ми – нація єдина!», «Що я можу зробити для Батьківщини?», «Я і Україна» (3-4 класи), конкурс віршів - поезія війни «Моя незламна Україна» (вірші вчителів, учнів) (1-9 класи, учителі), години шани - «Встеляймо квітами дорогу бійцям, що мир несли Україні», «Реквієм пам’яті загиблих земляків», «Шануємо Вас, наші захисники!», «Пам’ять про героїв  – у наших  серцях» (1 -11 класи).

          З нагоди відзначення Міжнародного  дня людей похилого віку та Дня ветерана 03 жовтня в ліцеї відбувся виховний захід «Шануймо старість» та фотовиставка дитячих робіт «Мої дідусь і бабуся».

          З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посилення суспільної уваги та турботи про захисників pіднoї землі, збереження та розвитку національних військових традицій, вшанування бойового подвигу, caмовідданостi громадян, які присвятили своє життя служінню Українському народу та належного відзначення Дня Зaxисників i Захисниць України, 81-річчя створення Української повстанської армії та Дня Українського козацтва, з 02.10.2023 по 06.10.2023 у закладі відбувся Тиждень Захисників і Захисниць України «За честь, за славу, за народ!». Класні керівники 1-11 класів провели Уроки Мужності «Сила Нескорених»  та подорожі сторінками історії козацтва «Про історичне минуле козаків для розумних малюків», до 81-річчя створення Української повстанської армії провели виховну годину «Боролись! Боремось! Поборемо!». Учитель предмету захист України Сергій Завгородній організував козацькі звитяги «Хай живе козацька воля! Хай живе козацький дух!», учителі історії провели День інформації «Українське козацтво: міфи і реальність». Педагог-організатор Тетяна Фурдуй та учнівське самоврядування організували патріотичний квест «Їх імена землі моєї рідної окраса», виставку малюнків і виробів «Ми роду козацького діти, землі української цвіт», флешмоб «Діти України за мир у всьому світі», поетичний відео-челендж віршів #ГероїНеВмирають, виставку дитячих малюнків-листівок «Переможемо разом!». Завідувач шкільної бібліотеки  Тетяна Работа  провела огляд літератури «Лине слава козацька з далеких віків» та бібліотечні уроки «Незламні герої». Керівник ШМК суспільно-гуманітарних дисциплін   Тетяна Шилінг організувала поетичний вернісаж «Слава козацька вічно жива» та конкурс есе «Війна за СВІЙ шлях». Заступник директора з ВР Леся Завозненко  провела патріотичний марафон «Дякуємо, що живі» - онлан- вітання воїнам ЗСУ та організувала акцію «Оберіг для українського воїна».

          Традиційно кожної осені у закладі відбувається свято осінніх композицій «Щедрість рідної землі». 12.10.2023 воно відбулося у дистанційному форматі. Здобувачі освіти виготовили поробки з природних матеріалів. Усі роботи були різноманітними та дуже цікавими.

          До Всесвітнього дня сільської жінки (15.10) класні керівники 1-11 класів провели години спілкування «Вклонися їй, скажи привітне слово і руки працьовиті поцілуй».

          До Всесвітнього дня хліба (16.10) класні керівники провели виховну годину "Вклонімося хлібу - він святий".

          З метою сприяння утвердження статусу української мови як державної, піднесення її престижу, виховання у молодого покоління українців поваги до свого народу, мови й традицій, виявлення творчо обдарованої молоді, розвитку її потенціалу, підвищення рівня мовної освіти в Україні, загальної мовної культури, з 23.10 по 27.10. 2023 у закладі освіти відбувся Тиждень української писемності та мови. Учителі української мови підготували для здобувачів освіти онлайн відкриття Тижня. Педагог-організатор Тетяна Фурдуй  та учителі образотворчого мистецтва провели заочний Всеукраїнський конкурс робіт юних фотоаматорів «Моя Україно!». Класні керівники 1-11 класів провели з учнями виховну годину «Там, де живе рідна мова, живе український народ». Учнівське самоврядування під керівництвом педагога-організатора Тетяни Фурдуй створили мовознавчу афішу «Вивчай! Знай! Українську мову люби, поважай!».

          27 жовтня 2023 року, у День української писемності та мови, відбулася трансляція ХХІІІ Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності. Розпочався він об 11:00 год. Цьогоріч авторкою тексту стала  Катерина Калитко, поетеса, перекладачка, авторка прозових творів, лауреатка Шевченківської премії. Читав диктант актор і театральний режисер Олексій Гнатковський. Здобувачі освіти та вчителі Дачненського ліцею № 2 також прийняли участь у написанні радіодиктанту національної єдності - 2023.

          Також до Дня української писемності і мови завідувачка шкільної бібліотеки Тетяна Работа організувала виставку художньої, наукової та публіцистичної літератури про українську словесність «Слова… У вас мудрість вічна і любов жива». Учнівське самоврядування випустило літературну газету, а учитель історії Людмила Безпалько організувала конференцію для учнів 5-8 класів «Визначна постать у історії моєї держави» до Дня Преподобного Нестора Літописця.

          21 листопада - День Гідності та Свободи - одна зі знакових подій у новітній історії України, коли українці продемонстрували свою гідність, своє прагнення до свободи. У нашому ліцеї цей день відзначили заходами, що нагадали про події, які назавжди залишилися в пам'яті українців. Класними керівниками 1-11 класів була проведена виховна година «Україна – країна нескорених!». Учителі історії провели уроки Пам’яті «Революція Гідності, охрещена кров’ю» з учнями 8-11 класів. Класні керівники 1-4 класів провели інформаційні експрес-хвилинки «Герої нашого часу». Учні 6-А класу під керівництвом класного керівника Наталі Решетник підготували виступ «Майдан гідних». Педагог-організатор Тетяна Фурдуй з учнівським самоврядуванням організували шкільне коло «Найкращих вибрали й забрали небеса…».

          До Дня вшанування пам’яті жертв Голодомору 25 листопада у закладі було проведено виховний захід «Такого ще Земля не знала». Цього року вшанування пам'яті жертв сталінського режиму відбувалося під час повномасштабної війни росії проти України. Знову проти українців росіяни застосовують геноцидні практики, адже росія в цій війні переслідує ту саму мету, що й під час Голодоморів — знищити українську ідентичність і націю. Трагічні події сьогоднішнього дня наочно показують нам усім, що дуже важлива жива пам'ять про всіх жертв. Тому учасники освітнього процесу приєдналися до акції «Запали свічку»: увечері 26 листопада о 16.00 вогник у вікні - вияв скорботи за загиблими та віри в перемогу українців найближчим часом.

          Згідно зі Стратегією розвитку читання на період до 2032 року «Читання як життєва стратегія» та операційним планом її реалізації на 2023–2025 роки», затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України   від   03.03. 2023  № 190-р, та відповідно до Плану роботи  «Українського інституту книги» на 2023 рік, з метою  формування нашої ідентичності, збереженню культурно-мовної спадщини держави у закладі пройшла акція «Національний тиждень читання» під гаслом «Бути своїми» з 04.12.2023 по 10.12.2023 . Класними керівниками та вчителями- предметниками  проводилися: голосні читання «Талант, що прагнув до зірок» з нагоди 130-річчя від дня народження Миколи Хвильового з  учнями  5-11-х  класів, флешмоб читацьких відгуків «Книги з найвищим рейтингом» (1-11-ті класи), казкові вікторини «Найкращий знавець українських казок» (1-4-ті класи), бліц-інформ «Книга друкована чи книга електронна: за і проти» (9-11-ті класи), виставка малюнків – «Моя улюблена книга»(1-6-ті класи), презентації бібліографічного списку літератури «Творчість Миколи Хвильового» з серії «Розстріляне відродження» (1-11-ті класи), години спілкування «130 років від Дня народження Миколи Хвильового» (1-11-ті класи). Завідувачем  шкільної бібліотеки Тетяною  Работою проведено акцію «Подаруй книгу школі».

          Відповідно до  Антикорупційної стратегії на 2021-2025 роки, наказу Національного агенства з питань запобігання корупції від 14.07.2023  № 145/23 «Про затвердження Порядку координації реалізації Антикорупційної стратегії на 2021-2025 роки та Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки», з метою актуалізації та поглиблення знань про корупцію та її негативні наслідки, формування навичок безпечної та доброчесної поведінки у воєнний час  зокрема, щодо безпеки в мережі, поводження з вибухонебезпечними предметами, з З 04.12.2023 по 08.12.2023 у закладі відбувся «Тиждень доброчесності». Ми всі хочемо жити в розвиненому середовищі, яке базується на взаємній повазі, честі та гідності, справедливості й доброчесності. Утім, для формування такого суспільства потрібно, щоб більшість його членів свідомо поділяли ці цінності. А виховувати їх потрібно починати з дитинства. У школі діти активно вчаться спілкуватися з іншими людьми та будувати стосунки. А вчитель як модератор і наставник має можливість допомогти їм у цьому – спрямувати у правильному напрямку, показати й навчити, як чинити у спірних ситуаціях. Адже школа – це простір, який є моделлю суспільства, зі своїми правилами та ролями. І в наших силах зробити цей простір доброчесним, що, у свою чергу, допоможе дітям формувати сталі позитивні ціннісні орієнтири. Оскільки знати, що таке доброчесність не означає завжди робити свідомий доброчесний вибір у житті. Жоден підручник із найкращими визначеннями доброчесності не навчить дитину робити складні та сумлінні рішення. Дуже важливо власним прикладом демонструвати молодим людям, що це таке і як це – жити доброчесно. Потрібно ставити дітям питання та обговорювати з ними життєві, подекуди спірні ситуації, що допоможе їм сформувати своє уявлення про те, що таке добре, а що – ні. Зробити це можна, залучивши школярів до активностей. Тому під час проведення Тижня доброчесності класні керівники 1-11 класів завзято працювали над наданням учням знань та навичок, необхідних для запобігання проявам недоброчесної поведінки у повсякденному житті, а також формуванням доброчесних стратегій поведінки. Відповідно до Плану заходів з педагогічним колективом практичним психологом Оленою Прокопчук було проведено круглий стіл «Сім кольорів щастя і добра», а заступником директора з ВР Лесею Завозненко  усний журнал «Академічна доброчесність у школі». Класні керівники 1-х класів провели з дітьми години спілкування «Доброчесність у навчанні», 2-х - віртуальні подорожі в країну «Доброчесності», 3-х - марафони «СТОП обману», 4-х - тематичні обговорення «Будь доброчесним – поводься безпечно», 5-6-х - години спілкування «Магічний урок доброчесності», 7-8-х - години спілкування «Що таке корупція?», 9-х - години спілкування «Добро.Чесність», 10-11-х - години спілкування «Конфлікт інтересів». Учнівське самоврядуваня під керівництвом педагога-організатора Тетяни Фурдуй  оформило онлайн-сторінки у шкільній газеті «NVK-news» «Доброчесність у нашому житті».

                  Відколи існує людство на землі – милосердя, доброта вважаються однією з найцінніших чеснот. Бо милосердна й добра людина завжди потрібна суспільству, державі. Наша Україна може по праву гордитися своїми доньками й синами за почуття глибокого патріотизму, за їх любов і вірність, гуманізм та милосердя. У прагненні підтримати наших відважних воїнів єднаються і дорослі і діти. Весь український народ став на боротьбу з окупантом. До Дня волонтерів (05.12) завідувач шкільної бібліотеки Тетяна Работа  організувала виставку «Волонтери – ключ до розвинутого третього сектору в Україні». Класні керівники 1-11 класів провели Уроки моралі «Нехай комусь тепліше стане від наших добрих, гарних слів», учителі історії провели інформаційні години з учнями 8-9 класів «Своє життя вони обов’язку віддали…».

          06.12 До Дня Збройних Сил України  учні 5-х класів підготували виховний захід «Збройні сили – міць і гордість України!», педагог-організатор Тетяна Фурдуй  організувала виставку дитячих малюнків «Уклін усім, хто край свій боронить».

          07 грудня у світі відзначають День української хустки. Саме українська хустка об'єднує жіночі покоління і передається як родинна цінність від матері до доньки для збереження традицій. Приєднався до збереження українських традицій і наш ліцей. Учні та педагоги підготували відео-флешмоб.

          Із 28 листопада до 25 грудня 2023 року Дачненський ліцей № 2 долучився до Марафону, ініційованого Національним банком України разом із партнерами. Батьки, діти, педагоги, працівники закладу взяли участь у Марафоні добрих справ, освітній ініціативі, де діти та молодь навчалися благодійництву, робили добрі справи та ділилися ними в соціальних мережах. 16 грудня заклад зібрав величезну кількість подарунків для наших захисників та захисниць і надіслали на передову. Допомога бійцям – робота над спільною перемогою. Учасники освітнього процесу вкотре подякували нашим воїнам за їх безцінну працю, за їх мужність і відданість Батьківщині.

          Школярі Дачненського ліцею№2 стали "миколайчиками" для військових. До Дня святого Миколая приготували подарунки для наших захисників та захисниць. В однакові коробки спакували необхідні речі для захисників, окопні свічки та смаколики. Разом із необхідними речами діти клали і безцінні – свої малюнки, обереги та листи до військових. До виготовлення окопних свічок, смаколиків та оберегів також долучилися батьки та вчителі.

          14 грудня до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС класними керівниками 1-11 класів було організовано хвилини пам’яті героям Чорнобиля «Мій біль - Чорнобиль», педагог-організатор Тетяна Фурдуй підготувала демонстрацію кінофільму «Мужність і біль Чорнобиля», а завідувач шкільної бібліотеки Тетяна Работа створила виставку експозицій з архівних фотографій «Героїзм та мужність ліквідаторів ЧАЕС».

          Напередодні канікул до новорічних свят педагог-організатор Тетяна Фурдуй організувала виставку дитячих поробок «Чарівниця зима», на якій було представлено розмаїття новорічних виробів учнів 1-7 класів. Кожна робота була неповторною й особливою, адже діти вклали в неї частинку своєї душі, свою мрію, своє бачення новорічної казки. На жаль, в умовах повномаштабного вторгнення російських окупантів, новорічний ранок для учнів 1-4 класів «Новорічна історія», свято для учнів 5-7 класів «Новорічне диво», новорічний вечір для старшокласників «У пошуках крижаної свіжості» довелось провести онлайн. Але завдяки цікаво продуманим сценаріям, які підготували класні керівники 1-11 класів під керівництвом педагога-організатора Тетяни Фурдуй, діти відчули святкову атмосферу та отримали чудові враження.

          18.01.2024 року до річниці боїв на вулиці Грушевського (2014 р.) учителями історії були проведені Уроки пам`яті «Уклоняємось усім героям» з учнями 5-11 класів.

          З  метою становлення самодостатнього громадянина-патріота України, гуманіста і демократа, готового до виконання громадянських і конституційних обов’язків, до успадкування духовних і культурних взаємин, формування активної громадянської позиції, утвердження національної ідентичності громадян на основі духовно-моральних цінностей Українського народу, національної самобутності та посилення національно-патріотичного виховання дітей та молоді в закладі освіти,  з 18.01.2024 по 19.01.2024 у закладі було проведено Дні Української державності. Класні керівники 1-11 класів провели  Уроки Соборності «Єднання заради Незалежності» та переглянули разом з учнями документальні фільми, які відображають події Української революції 1917-1921рр. («Акт Злуки: відтворення історичної правди», «Свято Злуки. Політика пам’яті», «Хроніки Української революції», «Герої України. Крути. Перша Незалежність»). Класні керівники 1-4 класів провели бесіди-ігри «Світ української вишивки», 5-8 - вікторини «Знавці Української державності», 9-11 - брейн-ринги «В моєму серці Україна». Педагог-організатор Тетяна Фурдуй оформила виставку малюнків «Соборна Україна одна на всіх як оберіг» та скерувала учнівське самоврядування провести виховний захід «День Соборності та Свободи України», створити ланцюг єднання.

          До Дня пам’яті жертв Голокоста (26.01) учителями історії з учнями 9-11 класів проведено історичний портрет «Голокост – трагедія всесвіту». Завідувач шкільної бібліотеки Тетяна Работа організувала виставку – реквієм «Пам’яті жертв Голокосту», а 6-Б клас під керівництвом класного керівника Марнини Місюль провів виховний захід «Скорботна свічка пам’яті святої». 

          До Дня пам’яті Героїв Крут (29.01) завідувач шкільної бібліотеки Тетяна Работа організувала виставку пам’ять «Бій під Крутами – символ нескорених українців». Класними керівниками 1-11-их класів було проведено уроки пам‘яті «Крути - віра в духовні сили народу, його майбутнє», години-спогади «І триста із кращих, найкращих пішло…»,  екскурс в історію «Крути: вогонь і кров», переглядали документальний фільм Івана Канівця «Українська революція».

          До Дня Червоної руки (12.02) на рівні з ООН відзначається День пам’яті дітей-солдатів, яких втягують в участь у війнах і збройних конфліктах для учнів 1-11-их класів була проведена година –спілкування «Дитинство дітям».

          До свята усіх закоханих, коли навколо бойові дії, мороз та завірюха, важливо дарувати тепло та надію одне одному своїм серцем. Тому наш заклад ініціював челендж «У моїй руці любов», у якому взяли участь усі класи з 1 по 11. Учні малювали та робили аплікації своїх долоньок, прикрашених сердечками, а представники учнівського самоврядування об'єднали це у один, сердечний колаж. Також класними керівниками 1-11 класів були проведені свята в класних колективах «Від твого Валентина».

          15.02.2024 року до Дня вшанування  учасників бойових дій  на території інших держав завідувачем шкільної бібліотеки Тетяною Работою було організовано бібліотечну виставку «Час і досі не загоїв рани, цей одвічний біль Афганістану». Війну в Афганістані часто називають загарбницькою, хоча для солдатів, які пройшли через неї, це було виконання обов’язку перед державою. У 2014 році тисячі воїнів-афганців одними із перших відправилися добровольцями на український Схід. Вони і сьогодні захищають нашу державу від російського агресора, а деякі віддали життя за Україну.

          Взимку 2022 року американська та західноєвропейська розвідки попереджали Україну про можливе вторгнення РФ і навіть називали дату - 16 лютого. Ніхто не хотів вірити в це - країна продовжувала жити своїм життям і турботами. Але в суспільстві все-таки почалися хвилювання. Для підняття духу і, щоб зменшити психологічний тиск, президент України Володимир Зеленський встановив нове свято, покликане нагадати, що саме в єднанні - наші сила та міць. "Нам кажуть, що 16 лютого стане днем нападу. Ми зробимо його Днем єднання", - сказав тоді президент. Так з'явився День єднання. Для учнів 1-11-их класів було проведено ряд бесід, годин спілкування. Педагогом організатором Тетяною Фурдуй було організовано виставку малюнків серед учнів 1-4 класів «В єдності-сила!».

                    17.02.2024 до Дня спонтанного прояву доброти учнів самоврядуванням під керівництвом педагога-організатора Тетяни Фурдуй була проведена акція «Серце любові, добра та поваги», а класні керівники 1-11 класів зі своїми учнями виготовили витинанки «Подаруй янгола воїнам». Також 17 лютого відбулася онлайн зустріч учасників проєкту «Усі в дії». Тема міні-проєкту  виготовлення оберегів для наших захисників в онлайн режимі. Для досягнення цієї мети  обговорювалися і вирішувалися, ресурси. Що саме потрібно для реалізації проєкту? Скільки часу це має зайняти та інші нюанси. За допомогою SMART цілей окреслили важливі моменти. Не дивлячись на вихідний, учасники проєкту провели час із користю, познайомились трохи ближче, краще зрозуміли один одного, вислухали пропозиції всіх і активно брали участь в обговоренні та прийнятті рішень.

          Український тризуб уособлює зв’язок поколінь, прагнення народу до власної державності. Обравши знак Володимира Великого за національний символ, українці чітко означили власне коріння та історичне правонаступництво наших державних утворень. Тризуб – це символ нашої незалежності, гордості та жаги до волі. 19.02.2024 року до Дня герба України (19.02) учителем історії  Людмилою Безпалько було організовано усний журнал «Свята спадщина. Державний Герб України» для учнів 5-11 класів.

          20 лютого – День вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам'яті Небесної Сотні, перших героїв російсько-української війни.
Ціною власного життя вони виборювали європейське майбутнє нашої держави. Це були люди різного віку, різних національностей, різних професій та соціального статусу. Найстаршому герою – 82, наймолодшому – 17. Але усіх їх об’єднувало одне – те саме, що об’єднує українців століттями — жага до вільного життя та незалежності! 20 лютого 2024 року, вихованці Дачненського ліцею № 2 разом із педагогами згадали про події зими 2013 – 2014 рр., про Майдан та антимайдан, про небайдужих Людей, які постали проти злочинної влади за людську гідність, про художників і медиків, про підприємців і студентів; про чоловіків і жінок, підлітків та літніх людей, українців і не тільки… Про всіх, чиї імена назавжди закарбувалися в історії. І, звісно, про Київ, буремний і неспокійний, бо саме таким він запам’ятався тієї зими. Учні 11-А класу (класний керівник Жекова Тетяна) підготували реквієм «Слава Україні! – Героям слава!». Учнівське самоврядування під керівництвом педагога-організатора провело акцію «Ангели пам’яті», а класні керівники 1-11 класів провели виховні години «Вони помирали, щоб жила Україна».

          До Міжнародного дня рідної мови (21.02) головою методичної комісії суспільно-гуманітарних дисциплін Тетяною Шилінг було організовано проведення інтелектуальної гри «Мова єднає всіх» та конкурс на кращого читця українського вірша.

          З метою висвітлення подій повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, консолідації української нації, що стала основою успішного супротиву; формування в учасників освітнього процесу почуття гордості й приналежності до незламного українського народу, який героїчно боронить власну державу, і як наслідок – готовності до посильної участі у справі захисту суверенітету України та відновлення її територіальної цілісності, долучення до волонтерського руху, допомоги армії; глибокої пошани до загиблих героїв і вшанування їх світлої пам’яті; поваги до Збройних сил України й усіх причетних до справи захисту нашої Вітчизни і вдячності їм, 24.02.2024 року в Дачненському ліцеї № 2 були проведені заходи щодо  другої річниці повномасштабного вторгнення РФ в Україну під гаслом «Вистояли – переможемо!». Заступником директора з ВР Лесею Завозненко ознайомлено педагогічний колектив з інформаційними матеріалами Українського інституту пам’яті до річниці повномасштабного вторгнення РФ в Україну «Вистояли – переможемо!» та розроблено план заходів. Педагогічний колектив забезпечив неухильне виконання плану заходів щодо річниці повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Так, класні керівники 1-4 класів провели виховні години «Незламне дитинство», класні керівники 5-9 класів -усний журнал «Моя Україна вільна й непереможна!», класні керівники 10-11 - класів класні години «Чому українці та росіяни історично – не «братні народи». Педагогом-організатором Тетяною Фурдуй було презентовано виставку малюнків учнів 1-7 класів «Яким я бачу майбутнє своєї України» та проведено для учнівського самоврядування круглий стіл «Вистояли – переможемо!».

          24 лютого відбулася друга зустріч команди учнівського самоврядування "Янголи". Учні прозвітували про виконану за тиждень роботу. Обговорили ідеї майстеркласу, створення афіші, помріяли, помандрували коридорами найпрекраснішої в світі школи. Оримали нові завдання на наступний тиждень та з новими ідеями продовжили  роботу над проєктом "УСІ В ДІЇ".

                27.02.2024 року (до річниці з дня проведення мітингу кримських татар у місті Сімферополі на підтримку територіальної цілісності України – 26.02.14) класними керівниками 5-11 класів була проведена виховна година «Тримайся, моя рідна Україно, борися, люба, за життя своє», а учителем музичного мистецтва Марією Фурич – Нікольською організовано музичний фестиваль «Українська пісня хай лунає!».

          З метою формування відповідальності за стан оточуючого природного середовища, залучення до практичної діяльності у проведенні робіт по приваблюванню птахів, сприяння вихованню активної життєвої позиції учасників освітнього процесу 02.03.2024 учні початкової ланки  взяли участь у Всеукраїнському конкурсі «День зустрічі птахів» номінація «Найщедріша годівничка». Вона передбачала виготовлення годівничок, їх розміщення на пришкільних ділянках, у парках, скверах, у лісі, біля житлових будинків та в інших місцях.

          Відповідно до плану виховної роботи на 2023/2024 навчальний рік Дачненського ліцею № 2, з метою вшанування пам’яті великого українського поета Т.Г. Шевченка, привернення уваги до його творчості, опанування здобувачами освіти духовною культурою українського народу, підвищення рівня національно-громадянського виховання, з 04.03.2024 по 08.03.2024 у закладі було проведено Шевченківські дні «Кобзареві передзвони» та Тиждень Шевченкової книги «Вічне слово Кобзаря». Розпочався Тиждень інформаційною годиною «Шевченко в нашому серці», яку провели класні керівники 1-11 класів. Протягом Шевченківських днів та Тижня Шевченкової книги «Вічне слово Кобзаря» проводились заходи, організовані завідувачем шкільної бібліотеки Тетяною Работою: тематична виставка книжок «Свою Україну любіть!» (1-11 класи), літературна година «Струни Кобзаревого серця» (5-6 класи), виготовлення міні-книжечок «Сім’я Тараса» (3-4 класи), поетичний перегук «Крилате слово Кобзаря» та поетичні читання «Живе слово Кобзаря» (5-9 класи), книжкова виставка «Єднаймо Україну Шевченковим словом» (1-11 класи). Класні керівники 1-11 класів поділили між собою проведення наступних заходів: перегляд відео «Знайомство з життям Шевченка» (1-ші класи), перегляд відео «Тернистими стежками життя Шевченка» (2-гі класи), конкурс декламаторів поезії  «Тарасова доля – то правда жива» (3-ті класи), виховна година «Шевченко – співець українського народу» (4-ті класи), створення пам’ятки «Що я знаю про Кобзаря» (7-мі класи), віртуальна екскурсія «Пам’ятники Шевченку в світі» (8-мі класи), вікторина «Сторінками життя нашого Тараса» (10-11 класи). Протягом Тижня проходила виставка малюнків «Мій Шевченко», організована педагогом-організатором Тетяною Фурдуй.

          Педагоги та учні ліцею також долучилися до акції « Вогонь єднання» , яка проходила у Львові. Метою акції є вшанування пам‘яті великого Кобзаря, який своїм словом виборював волю та свободу для свого народу. З гілочок дерев, які зібрали учні, на Проспекті Шевченка, розжарювали металевий тризуб, що символізував сталеву міць нашої країни, силу духу воїнів та сміливість освітян, які продовжують працювати, не боючись ракет агресора!

          До 8 березня учнівське самоврядування підготувало святковий онлайн  концерт  «Свято краси та чарівності», на який запросили усіх учителів,  матусь, бабусь, сестричок Дачненського ліцею № 2.

          Щороку 14 березня в Україні відзначається День українського добровольця. Пам'ятна дата встановлена Верховною Радою України у 2017 році, щоб ушанувати мужність і героїзм захисників незалежності, суверенітету й територіальної цілісності нашої держави. Нині добровольцем став увесь Український народ: ті, хто прийшов до центрів комплектування та поповнив ряди Збройних Сил України; ті, хто став до лав територіальної оборони; ті, хто всіляко допомагає захисникам і готовий стати до їхніх лав завтра. Наша готовність добровільно стати на захист України є вирішальною запорукою нашої перемоги. У нашому закладі відбулись виховні заходи до Дня українського добровольця «Сьогодні Бог народжується там, де захист - це життя, а не робота».

                 Згідно зі Стратегією розвитку читання на період до 2032 року «Читання як життєва стратегія» та операційним планом її реалізації на 2023–2025 роки», затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України   від   03.03. 2023  № 190-р, та відповідно до Плану роботи  «Українського інституту книги» на 2024 рік, з метою  формування нашої ідентичності, збереженню культурно-мовної спадщини держави, з 16.03.2024 по 24.03.2024 у закладі було проведено Національний тиждень читання. Тиждень поезії «ДІМ» під гаслом «Ріки  незмінно течуть додому». Заступник директора з ВР  Леся Завозненко ознайомила педагогічний колектив  із каталогом «Українська поезія 2023-2024» Державної установи «Український  інститут  книги». Класними керівникам 1-11 класів були проведені заходи відповідно до плану  Національного  тижня  читання. Тижня поезії «ДІМ» : літературна година «Поезія Духовного лідера народу - Тараса Шевченка ( 5-11 класи), літературна година «Під Лесиним небом». Читання творів Лесі Українки (1-11 класи),  19.03.2024 –  день перегляду та переслуховування захоплюючого контенту про авторів Розстріляного відродження на YouTube - @myr_ukraine https://www.youtube.com/@myr_ukraine(5-11 класи), протягом тижня - виготовлення буклету з цікавими та захоплюючими фактами про День поезії (1-4 класи).

          Відповідно до листа  Міністерства освіти і науки України від 20.02.2024 № 1/2936-24 «Про проведення Всесвітнього тижня грошей в Україні» листа Національного банку України від 15.01.2024 № 13-0009/3173 «Про відзначення Всесвітнього тижня грошей», з метою підвищення фінансової обізнаності здобувачів освіти, яка підкреслює важливість того, щоб молоді люди з раннього віку були фінансово обізнаними, поступово опановували навички, здобували знання, формували менталітет і поведінкові моделі, потрібні для прийняття зважених фінансових рішень, щоб у результаті досягти фінансового процвітання і фінансової стійкості, з 18.03.2024 по 24.03.2024 у закладі було проведено Всесвітній тиждень грошей. Напередодні проведення Тижня заступником директора з ВР Лесею Завозненко було ознайомлено педагогічний колектив із заходами з фінансової грамотності, присвяченими Всесвітньому тижню грошей 2024, які підготував Департамент комунікацій Національного банку України, розроблено та затверджено план заходів щодо проведення Всесвітнього тижня грошей в Україні. Увесь педагогічний колектив Дачненського ліцею № 2 долучився до заходів, підготовлених Департаментом комунікацій Національного банку України та організовував власні. Проведені заходи висвітлювались у соціальних мережах з хештегами  #ГраНавчанняДобробут,  #GMWUkraine2024,  #PlanYourMoney,  #PlantYourFuture,  #GMW2024 .

          Одним із пріоритетів та напрямом діяльності закладу є екологічне виховання здобувачів освіти. Так, 03.04 - 04.04.2024 у Дачненському ліцеї № 2 пройшла виставка малюнків учнів 1-7 класів «Збережемо планету!», організована педагогом-організатором Тетяногю Фурдуй та вчителями образотворчого мистецтва.

          Здоров'я - дорогоцінний дар, яким наділяє людину природа. "Здоров'я - не все, але без здоров'я - нічого", - зауважував Сократ. Сьогодні стає очевидною потреба зміни ставлення до здоров'я дитини в системі освіти. Необхідно розвивати свідоме ставлення учнів до довкілля, здорового способу життя, особистого здоров'я, що сприятиме впевненості в тому, що життєвий вибір залежить від людини. Так, до Всесвітнього дня здоров'я (07.04). Психологом Дачненського ліцею № 2 Оленою Прокопчук та класними керівниками закладу були проведені різноманітні заходи здоров'язбережувального спрямування, мотивуючи підростаюче покоління до здорового способу життя.

          Щорічно у третю суботу квітня, починаючи з 1999 року, в Україні відзначається День довкілля, встановлений відповідним Указом Президента України № 855 від 6 серпня 1998 року і на підтримку ініціативи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і громадських природоохоронних організацій. День довкілля став днем активних практичних дій на захист навколишнього середовища. Це є доказом того, що українське суспільство виявляє зацікавленість до розв’язання екологічних проблем та дбає про забезпечення права громадян на безпечне життєве довкілля. З метою виховання у підростаючого покоління екологічної грамотності, відповідальності та екологічної свідомості, готовності брати участь у вирішенні питань збереження довкілля й розвитку суспільства, усвідомлення важливості сталого розвитку для майбутніх поколінь, цього тижня уроки та виховні заходи були приурочені саме темі збереження та збагачення природи. Сьогодні це питання стало загальною потребою суспільства, що відображено в Концепції Нової Української школи в змістовній лінії «Екологічна безпека та сталий розвиток». Тому учні початкової ланки взяли участь у проєкті ,,Буду я природі другом". 17.04.2024 класними керівниками 5-11 класів були проведені бесіди «Все на землі, все треба берегти».      

          22 квітня – Всесвітній день Землі, свято єднання народів планети у справі захисту навколишнього середовища і збереження тих багатств і природних ресурсів, якими наділила нас природа. Це чудова нагода вкотре замислитися над  проблемою збереження навколишнього середовища, усвідомити необхідність порозуміння між людиною та природою, об’єднатися заради благополуччя нашого подальшого існування на планеті. З 20.04 по 22.04.2024 у закладі відбулася виставка учнівських малюнків «Живе обличчя моєї Землі», організована педагогом-організатором Тетяною Фурдуй та вчителями образотворчого мистецтва. 21.04.2024 учнями 9-В класу під керівництвом класного керівника Альони Твердохліб був проведений виховний захід «Земля – наш рідний дім» для учнів 5-11 класів.

          26 квітня 2024 року відзначалися 38-і роковини аварії на Чорнобильській АЕС, яка стала найбільшою в історії катастрофою в ядерній енергетиці. Аварія забрала життя сотень людей і завдала непоправної шкоди екології нашої держави та Європи. З того часу в цю дату в Україні щороку вшановують усіх людей, хто загинув чи постраждав від цієї катастрофи, а також шанують ліквідаторів наслідків аварії. Під час російського вторгнення в Україну Чорнобильська АЕС була окупована російськими військами. Станцію звільнили 31 березня. Учасники освітнього процесу Дачненського ліцею № 2 взяли участь у заходах, присвячених цій події. Учні 10-А класу під керівництвом класного керівника Катерини Єждіної провели тематичний виступ «Чорнобиль не має минулого часу».

          В Україні День робітничої солідарності вперше відзначили у Львові в 1890 році. На схід від Збруча це вперше сталося в 1900 році. День Праці також був державним святом і неробочим днем в Українській Народній Республіці. У 2017 році Верховна Рада України внесла зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України, відповідно до яких «День міжнародної солідарності трудящих» перейменували на «День праці». Святкування є знаком пам’яті про робітничі протести в Чикаго, які почалися 01 травня 1886 року. Того дня сотні тисяч робітників найбільших промислових центрів США вимагали впровадження 8-годинного робочого дня та збільшення заробітної плати. Саме таку інформацію та багато іншої отримали здобувачі освіти від своїх педагогів під час проведених заходів: до Всесвітнього дня охорони праці (28.04) учителем правознавства Наталею Решетник було проведено правознавчу годину «Безпечна праця – право кожної людини» з учнями 9-11 класів; педагогом організатором Тетяною Фурдуй організовано виставку учнівських малюнків «Охорона праці очима дітей»; класними керівниками 1-11 класів  проведено виховні години «Праця звеличує людину» до Свята весни і праці (01.05); практичним психологом Оленою Прокопчук 01.05.2023 проведено засідання за круглим столом «Професії ХХІ століття»з учнями 9, 11 класів. Педагогічний колектив Дачненського ліцею №  2 взяв участь у відзначенні Дня праці: було очищено від чагарників, пластику та іншого побутового сміття парк біля клубу «Чорноморський». Взявши участь в даному заході, педагоги намагалися внести хоча б маленьку, але свою частку у вирішенні дуже актуальної проблеми.

         1 травня в Україні та світі розпочався місяць обізнаності про ментальне здоров’я. Він координується у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої Першою леді Оленою Зеленською. Головною задачею Місяця обізнаності про ментальне здоровʼя передбачає привернення уваги до піклування про своє ментальне здоров’я.Тема ментального здоровʼя, навіть більше – стійкості, особливо близька українцям, які вже більше двох років живуть в умовах повномасштабної війни. У випробуваннях ми плекаємо нашу стійкість. І весь світ захоплюється нею. Ми маємо цінності (найвища – це людина і її життя), діємо згідно з законами моралі, вчимося орієнтуватися у новій реальності (на жаль, ця реальність воєнна і травматична).  Практичним психологом Оленою Прокопчук та класними керівниками  7 -11 класів були проведені заходи у рамках  Місяця обізнаності  про ментальне психічне здоров’я.

                    Щороку 08 травня Україна разом із європейською спільнотою відзначає День пам’яті та примирення, вшановує пам'ять тих, хто поліг у бою, захищаючи рідну землю під час Другої світової війни. Ця сумна врочиста подія ще одна можливість пережити відчуття гордості за український народ, згадати його патріотичні подвиги у боротьбі з нацизмом. Адміністрація Дачненського ліцею № 2 та педагоги взяли участь у покладанні квітів до пам’ятника воїнам, загиблим у роки Другої світової війни. Класні керівники 1-11 класів провели з учнями тематичні заходи «Пам’ятаємо! Перемагаємо!».

          Відповідно до Указу Президента України Володимира Зеленського від 08 травня 2023 року № 266/2023 День Європи українці відзначають 9 травня.

Класні керівники 1-11 класів Дачненського ліцею № 2 провели з учнями виховні години на тему «День Європи - день миру та єдності в Європі».

          12.05.2024 до Дня матері учні 4-Б класу під керівництвом класного керівника  Лесі Завозненко  підготували тематичне свято «Найкращій мамі землі…». Педагогом – організатором Тетяною Фурдуй та учителями образотворчого мистецтва була підготовлена виставка малюнків «Моя матуся найкраща!». Учителем музичного мистецтва Марією Фурич-Нікольською було проведено фестиваль пісні «З любов´ю до мами» серед учнів 1-8 класів.

          До Дня пам’яті українців, які рятували євреїв, (14.05) класними керівниками 5- 11 класів були проведені інформаційні години «Українці – рятівники».

            Міжнародний день сім’ї встановлений Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році і відзначається щорічно 15 травня (резолюція A/RES/47/237 від 20.09.1993 р.). Святкування цього Дня покликане звернути увагу громадськості різних країн на численні проблеми сім’ї. На думку Генерального секретаря ООН Кофі Аннана, коли зневажаються основні права однієї сім’ї - єдність всієї людської сім’ї, членами якої вони є, перебуває під загрозою. У Дачненському Ліцеї № 2 класними керівниками 1-11 класів було проведено виховні години «Моя родина – історії краплина». Учні 10-Б класу під керівництвом класного керівника Жук Олени Василівни підготували тематичне відео до Дня родини.

          18 травня 2024 року виповнилося 80 років від початку депортації радянським режимом кримських татар із Криму. Згідно з ухвалою Верховної Ради України, день 18 травня оголошено Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. До Дня пам’яті класними керівниками 5-11 класів 17.05.2024 були проведені усні журнали «Є пам`ять, якій не буде кінця».          20.05.2024 Педагогічний колектив Дачненського ліцею № 2 долучився до флешмобу «Вишивана Україна». Класні керівники 1-11 класів продемонстрували відео презентації «Ми-українці! І цим гордимося!». Учнівським самоврядуванням під керівництвом педагога-організатора    Тетяни Фурдуй  було організовано фото-челендж «Вишиті обереги єднання».

          Традиційне шкільне свято – свято Букваря – відбулося 23.05.2024 у 1-А класі Дачненського ліцею № 2. Це святковий захід, де першокласники прощаються зі своїм першим і головним підручником – Буквариком.  Не таємниця, що найбільше найрізноманітнішої, найновішої, найцікавішої і найпотрібнішої інформації дитина отримує саме в перший рік свого навчання у школі. Тому, щоб віддати шану Букварику, до свята готувалися особливо старанно. На чолі з класоводом Оленою Зайченко вчили вірші та проводили конкурси, підготували гарні музичні композиції. І як результат - перед присутніми розгорнулося святкове дійство. Казкова атмосфера, жарти, веселі пісні, які не залишили байдужими нікого.

          Щорічно 23 травня українці відзначають неофіційне свято - День Героїв України. Цього дня наша держава вшановує пам'ять всіх героїв, які відстоювали її суверенітет і незалежність й просто зараз ведуть боротьбу проти російської армії за нашу свободу. Це горде і одночасно сумне свято - багато українських героїв розплатилися життям заради своєї країни. У рамках вшанування вічної світлої пам’яті Героїв, патріотичного виховання молоді, глибокого усвідомлення причин та наслідків трагічних сторінок історії у закладі освіти відбулись тематичні заходи: свято величі і духу «Славні сини України» (проведене учнівським самоврядуванням під керівництвом педагога-організатора  Тетяни Фурдуй).

              Початкова школа - це перша сходинка до шкільного життя учнів. Чотири роки - і вони вже не молодші школярі, а самостійні люди. Прощання з початковою школою - це завжди дуже зворушлива хвилююча подія і для дітей, і для вчителя, і для батьків! Щороку четвертокласники прощаються із початковою школою, дякують вчителям батькам за працю та турботу. 24 травня та 28 травня в Дачненському ліцеї № 2 учні 4-А та 4-Б класу на чолі з класними керівниками Іриною Власенко та Лесею Завозненко відсвяткували свято «Прощавай, початкова школо!». Це свято залишиться яскравими спогадами та враженнями у серцях майбутніх п’ятикласників.

          У останній день навчання – 30 травня – у нашому закладі відбулось онлайн Свято Останнього дзвоника «Ми діти твої, Україно!», яке всі учасники освітнього процесу мали можливість спостерігати на YouTube каналі.

          Превентивне виховання посідає важливе місце в системі виховної роботи сучасного закладу. Метою виховання є досягнення сталої відповідальної поведінки, сформованості імунітету до негативних впливів соціального оточення.

          Під  час  викладання  предмета  «Захист  України»  Сергій Завгородній  особливу  увагу  приділяє  формуванню  національно – патріотичних  почуттів, забезпечує  популяризацію  військових  професій, формуює психологічну  готовність  до  добровільного  вступу  на  військову  службу  та  зразкове  виконання  обов’язків. Засобами предметів суспільно-гуманітарного спрямування в учнів виховується  здатність  зберегти  свою  національну  ідентичність, пишатися  приналежністю  до  українського  народу, брати  участь  у  розбудові  та  захисті  своєї  держави.

              Ціннісне ставлення до мистецтва формується у процесі естетичного виховання. Так протягом  2023/2024 навчального року було проведено низку заходів щодо оволодіння учнями освітнього закладу системою мистецьких знань, уміннями передавати свої життєві враження художніми образами, пізнавати свій внутрішній світ, використовувати мистецтво як засіб духовного становлення, усвідомлення того, що мистецтво безпосередньо пов'язане з життям народу, його культурою. До Дня українського кіно (12.09) учителем музики Марією Фурич-Нікольською для учнів 5-9 класів було презентовано матеріал «Видатні митці українського кінематографу», до Дня вчителя учнівським самоврядуванням під керівництвом педагога-організатора Тетяни  Фурдуй підготовлено святковий концерт «Учителю! Вклонюсь доземно перед великим іменем твоїм». Для учнів 1-4 класів був проведений виховний захід «Чарівні мелодії рідного краю» до Міжнародного дня музики, фестиваль пісні «З любов´ю до мами» серед учнів 1-8 класів.

          Мистецтво формує духовний світ кожної людини. З-поміж усіх видів мистецтва образотворче є унікальним, бо завдяки своїй універсальності плідно розвиває емоційно-чуттєву сферу, поглиблює знання, формує загальну та естетичну культуру. За його допомогою ми вчимо школярів сприймати, аналізувати та відображати побачене, почуте засобами мистецтва. Дитина, вихована красою, буде не простим виконавцем, а людиною, яка вміє цінувати красу в природі, суспільстві, людських стосунках, зможе творчо підійти до того чи іншого виду діяльності. Протягом  2023/2024 навчального року вчителями початкової школи, образотворчого мистецтва, під керівництвом педагога-організатора Тетяни Фурдуй  були проведені різноманітні виставки учнівських малюнків: «Безпека на дорозі» (05.09), «Мій улюблений вид спорту» (04.09-08.09), «Професія - рятувальник»(15.09), до Всенародного дня батька фотовиставка дитячих робіт «Мій батько – моя гордість!» (20.09), фотовиставка до Міжнародного дня людей похилого віку «Мої дідусь і бабуся» (03.10), «Ми проти насилля» (03.10), «Душа витає мальовничим простором» (11.10), акція «Дякую захисникам за мирне небо» (малюнки, листи) (29.09), до Дня боротьби із торгівлею людьми «Моє життя – свобода!» (18.10), «Квітка толерантності» (15.11), «Правовий букварик» (21.11), фотофлешмоб до Дня домашніх тварин «Мій домашній улюбленець» (30.11), конкурс плакатів-антиреклам з профілактики паління, алкоголізму, наркоманії до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом (01.12), «Уклін усім, хто край свій боронить» (06.12), до Дня боротьби з корупцією виставка соціальних малюнків і гасел «Ми проти корупції!» (08.12), «Світ моїх прав» (08.12), виставка дитячих поробок «Чарівниця зима» (18.12-22.12), конкурс малюнків «Я на дорозі»(02.02.2024), виставка малюнків «В єдності-сила!» (16.02.2024), акція «Серце любові, добра та поваги»   (17.02.2024),       акцію «Ангели пам’яті»(20.02.2024), виставка малюнків  «Яким я бачу майбутнє своєї країни» (24.02.2024), «Мій Шевченко» (08.03.2024),  виставка малюнків «Збережемо планету» (04.04.2024), флешмоб «Роби з нами! Роби як ми» (22.04 – 30.04.2024),  виставка учнівських малюнків «Живе обличчя моєї Землі»(22.04.2024), виставка малюнків «Моя матуся найкраща!»(12.05.2024), фото-челендж «Вишиті обереги єднання»(20.05.2024).  

          Протягом 2022/2023 навчального року згідно з планом роботи школи проводились засідання методичної комісії класних керівників, наради при директорові та заступнику директора, де визначалися цілі, форми та методи виховної роботи, шляхи досягнення більшої ефективності виховного процесу. З метою надання методичної допомоги класним керівникам проводились наради, консультації з питань організації та здійснення виховної роботи в класних колективах.

          Контроль за проведенням виховної роботи в ліцеї здійснювався згідно плану. Аналіз перевірок узагальнювався в наказах, інформаційних довідках Управлінню освіти, культури, сім’ї Дачненської сільської ради.

          Відповідно до плану виховної роботи школи, класні керівники 1-11 класів  проводили виховні та класні години, що сприяли формуванню у школярів системи правильних відносин до оточуючого середовища: до людини, суспільства, праці, науки, мистецтва, природи, самого себе. Класні керівники привчали учнів бачити за своїми діями та вчинками відношення до суспільства, людей, розвивали здібності осмислювати життєві явища, усвідомлювати соціальну спрямованість своєї життєдіяльності. Методика та прийоми проведення виховних та класних годин відповідали матеріальній базі, віковим та психологічним особливостям учнів, їх рівню знань та поведінки. Використовувались різні форми проведення: розбір ситуацій, рольові ігри, практичні та тренінгові заняття, уроки-подорожі, бесіди, диспути, дискусії, «сократівські бесіди», «філософські столи», аукціони ідей, усні журнали, уроки мужності, заочні подорожі, круглі столи, вікторини, аукціони, турніри тощо.

          Виходячи з вищесказаного потрібно зазначити, що виховна діяльність у освітньому закладі  поряд з позитивними моментами  має  недоліки, над якими потрібно спільно працювати і вчителям, і учням, і батькам. І це нормальний процес, бо, як відомо, світ не стоїть на місці, він постійно змінюється, змінюючи нас і наше ставлення до нього.

Робота психологічної служби закладу

          Психологічну службу школи забезпечує практичний психолог     Олена Прокопчук. У своїй діяльності служба керується Конституцією України, Декларацією прав людини, Конвенцією про права дитини, Законом України «Про освіту», чинним законодавством України. Співпрацює з органами охорони здоров'я, соціального захисту, службою у справах дітей, превентивною поліцією та  іншими зацікавленими організаціями та відомствами.

          У роботі Практичний психолог Олена Прокопчук керується  нормативним актом Етичний Кодекс психолога, який є гарантом високопрофесійної, гуманної, високоморальної діяльності психологів України. Олена Олександрівна основною метою діяльності психологічної служби вважає сприяння забезпеченню індивідуального підходу до кожної дитини на основі її психолого-педагогічного вивчення та створення умов для формування в учнів мотивації до освітнього процесу та працює над проблемою «Створення максимально сприятливих умов для розвитку особистості кожної дитини, її життєтворчих компетенцій у відповідності зі своїми природними здібностями та можливостями».

          Практичний психолог виявляє ґрунтовну професійну компетентність, здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства, бере участь у діяльності громади та у прийнятті рішень на всіх рівнях, усвідомлює цінності громадянського суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини. Олена Олександрівна здатна до конструктивного спілкування в різних середовищах, співпрацює в команді, уміло веде діалог та переговори, критично оцінює соціальні події та явища, ефективно взаємодіє з учасниками освітнього процесу, уміє налагоджувати ефективну міжособистісну комунікацію. Під час професійної діяльності вміло використовує сучасні інформаційно-комунікаційні технології, у тому числі для організації дистанційної роботи. Здатна до професійного розвитку, навчання протягом життя, самопрезентації та результатів своєї професійної діяльності, вміє приймати ефективні рішення та відповідально ставиться до своїх професійних обов’язків. Усвідомлює свої професійні можливості та діє лише в межах рівня професійної підготовленості, дотримується принципів надання психологічної допомоги: не нанесення шкоди, об’єктивності, конфіденційності, поваги. Діє на основі етичних міркувань, академічної доброчесності, соціальної відповідальності, поваги до різноманітності та мультикультурності. У своїй роботі керується законодавчими та правовими документами в галузі освіти.

          Олена Олександрівна при плануванні своєї діяльності розробляє річний план роботи, враховуючи рекомендації Міністерства освіти та науки України щодо діяльності психологічної служби, рекомендації Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи, зважає на проблеми освітнього закладу, пріоритетні напрямки його діяльності, враховує результати аналізу роботи за попередній рік, планує заходи для всіх учасників освітнього процесу, використовуючи різноманітні форми роботи, тематики заходів відповідно до поставлених завдань.

          Практичний психолог веде поточну документацію: аналітичні та статистичні звіти, журнал щоденного обліку роботи, протоколи групових та індивідуальних консультацій, журнали обліку корекційно-розвиткових занять з дітьми з ООП.

          Відповідно до професійних компетентностей Олена Олександрівна здійснює психологічну профілактику – визначає актуальні напрями й завдання психологічної профілактики з урахуванням моніторингу та аналізу соціально-психологічної ситуації в закладі освіти, планує, організовує та визначає ключові показники ефективності психологічної профілактики, обирає та практично застосовує інструменти (методи, методики, процедури), види, форми та змістове наповнення психологічної профілактики, оцінює ефективність психологічної профілактики відповідно до визначених завдань, особливостей розвитку та вікових особливостей учасників освітнього процесу. У своїй діяльності застосовує значну кількість просвітницько-профілактичних програм, а саме: «Сприяння просвітницькій роботі «рівний-рівному» серед молоді України щодо здорового способу життя», «Дорослішай на здоров’я», «Корисні звички», «Цікаво про корисне», «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція», «Безпечне середовище: як навчити дитину захищатись», «Розвиток життєвих навичок дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Програма 15», «Соціально-психологічна профілактика суїцидальних тенденцій підлітків та молоді», «Вчимо жити разом», «Я вдосконалююсь, я розвиваюсь», «Володій своїми емоціями», «Правила поведінки в Інтернет», «Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе», «Діалог», «Безпечний простір», «STOPSEX-тинг», «Мирна школа», «Стоп Булінг», «Вирішення конфліктів мирним шляхом. Базові навички медіації», «Демократична школа», «Профілактика сексуального насильства», «Навчіть дитину захищатися», «Будуємо майбутнє разом: програма профілактики конфліктів та правопорушень серед учнівської молоді», «Ми та конфлікт», «Не смійся з мене: просвітницько-профілактична програма тренінгових занять», «Життя без агресії», «Я – моє здоров’я – моє життя», «Попередження, виявлення та реагування у випадку сексуального насильства над дітьми», «Маршрут безпеки» тощо.

          Робота з проведення просвітницької діяльності залежить від потреб закладу освіти. Основний зміст просвітницької діяльності Прокопчук Олени Олександрівни: інформування з проблем торгівлі людьми, з питань запобігання та протидії домашньому насильству, формування у здобувачів освіти національних та європейських цінностей, ознайомлення педагогів з технологіями надання першої психологічно допомоги учасникам освітнього процесу та запровадження «Психологічної хвилинки» під час уроків, інформування про вплив та наслідки вживання наркотичних, психоактивних речовин, алкоголю та тютюнопаління, ознайомлення учасників освітнього процесу із загрозами, які може нести інтернет (шахрайство, спам, кібербулінг тощо), популяризація ненасильницької моделі поведінки, формування моральної поведінки, активної життєвої позиції, єдності слова і діла в особистості, готовності брати активну участь у житті своєї держави, ознайомлення педагогів та батьків здобувачів освіти з основними закономірностями та умовами сприятливого розвитку дитини.

          Олена Олександрівна бере активну участь у засіданнях шкільних методичних комісій.  Проводить відкриті заняття,  виступає з лекціями на засіданнях педагогічної ради, батьківських зборах. Зібрано багато додаткових матеріалів: бланків анкет, тестів, роздаткового та наглядного матеріалу для проведення тренінгів, тренінгових занять, зустрічей, консультацій. Щорічно поповнюється кабінет інформаційними буклетами, пам’ятками, листівками для учнів, їх батьків та вчителів.

          Здійснюючи психологічну діагностику, перш за все, визначає потребу в проведенні, далі – планує та організовує процедуру, обирає та практично застосовує методи психологічної діагностики відповідно до особливостей розвитку та вікових особливостей цільової аудиторії та актуального стану освітнього середовища. Інтерпретує результати, робить висновки та прогнози, формує та надає рекомендації учасникам освітнього процесу. Так, було проведено діагностику адаптації учнів 1-х класів до умов навчання. Метою дослідження було виявлення потенційної «групи ризику», тобто дітей,  навчання та виховання яких пов'язані з суттєвими труднощами (діти з емоційними розладами, порушеннями поведінки, зниженням успішності). Для досягнення поставленої мети була проведена робота: визначення  характеру   психологічного   комфорту учня в класі, емоційного стану; визначення рівня шкільної адаптації; спостереження  на уроках  з  метою  дослідження взаємовідносин учителя з учнями; бесіди з учителями, батьками з метою виявлення дітей з ознаками дезадаптації. Враховуючи результати дослідження, було проведено комплекс психолого - педагогічних заходів, спрямованих на створення умов для більш плавного пристосування учнів до школи та батьківські збори щодо актуальних проблем   виховання   дітей   молодшого   шкільного віку «Труднощі в період адаптації дітей до школи», «Взаємини в родині в період адаптації дитини». Метою проведення діагностики адаптації учнів 5-х класів до нових умов навчання було виявлення потенційної «групи ризику», тобто дітей, чиє подальше навчання та виховання пов’язані з суттєвими труднощами (діти з емоційними розладами, порушеннями поведінки, зниженням успішності) через дослідження наступних адаптаційних процесів: процес реадаптації раніше сформованих і переадаптації актуалізованих міжособистих контактів учнів в змінених, оновлених обставинах навчання; процес міжособистісної взаємоадаптації між окремими членами класного колективу, колективу і кожним учителем; внутрішні процеси само пристосування учнів в змінених умовах шкільного життя. За результатами дослідження практичним психологом було проведено: психолого-педагогічні заходи, спрямовані на створення умов для більш плавного пристосування учнів до нового рівня вимог; профілактику дезадаптації в середній школі; організовано семінар для учителів «Особливості адаптації п’ятикласників», проведено батьківські збори щодо актуальних проблем виховання дітей молодшого підліткового віку «Як зберегти інтерес дитини до навчання?».

          Прокопчук Олена надає психологічну допомогу учасникам освітнього процесу за запитом та/або відповідно до виявленої потреби в такій допомозі. При цьому вміло визначає структуру, зміст, вид психологічної допомоги (психологічне консультування, психологічний супровід, психологічний тренінг, розвивальна діяльність), форми (індивідуальна, групова, сімейна) та методи. При плануванні, реалізації та визначенні ефективності психологічної допомоги відповідно до визначених завдань, прогнозує вплив психологічної допомоги на результати навчання здобувача освіти, професійну діяльність педагогічних працівників та рівень безпеки освітнього середовища. За результатами аналізу запитів учасників освітнього процесу виокремлено основні напрями проблемних питань, а саме: професійне самовизначення, психологічний та соціально-педагогічний супровід дітей із сімей учасників російсько-української війни, психологічний та соціально-педагогічний супровід дітей із сімей внутрішньо переміщених осіб, допомога дітям та сім’ям, які постраждали у військових конфліктах, допомога ветеранам та членам їх родин, психологічний супровід дітей з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивної освіти.

          Корекційно-відновлювальна та розвивальна робота спрямована на підвищення загального рівня розвитку дитини, заповнення прогалин її попереднього розвитку і навчання, розвиток недостатньо сформованих вмінь та навичок, підготовку дитини до адекватного сприйняття навчального матеріалу, сприяння зниженню рівня тривожності, опанування прийомів і методів самоконтролю та саморегуляції, підвищення віри в себе, свої сили та можливості. Робота супроводжувалася релаксаційними розминками, які носили характер аутогенних тренувань, проводились первинні та контрольні зрізи динаміки емоційних станів (наприклад, корекційно - розвивальні  ігри для першокласників «Я першокласник» та заняття з елементами тренінгу для учнів 5-х класів «Як нам домовитись»). При складанні програми корекції тривожної поведінки в дітей Олена Олександрівна використовувала найбільш відомі й ефективні ігри. У цілому зміст роботи практичного психолога в директивній ігровій терапії будувавсь у залежності від цілей психотерапії, індивідуальних особливостей дитини. Важливим складником роботи з дітьми та дорослими, які пережили травмуючі події, є формування стресостійкості та життєстійкості. За таких умов Олена Олександрівна забезпечує своєчасне і систематичне надання психологічної та соціально-педагогічної підтримки усім учасникам освітнього процесу відповідно до цілей та завдань функціонування системи освіти.

          Олена Олександрівна тісно співпрацює з педагогічними працівниками щодо організації ефективної освітньої діяльності та співучасті у створенні, підтримці та розвитку психологічного безпечного освітнього середовища в закладі освіти. Планує, реалізовує та інтерпретує результати моніторингових досліджень, виявляє актуальний стан психологічної безпеки освітнього середовища, наявні ризики, готує пропозиції щодо їх уникнення. Надає психолого-педагогічну допомогу педагогічним працівникам у організації освітнього процесу та створенні, підтримці й розвитку психологічно безпечного освітнього середовища, бере участь у діяльності закладу освіти із забезпечення освітнього процесу. Установлює, підтримує професійні контакти, співпрацює з профільними фахівцями та професійними організаціями у сфері охорони здоров’я, соціального захисту, охорони правопорядку, представниками територіальної громади.

Аналіз роботи педагога-організатора

          Протягом 2023/2024 н.р. педагог-організатор Тетяна Фурдуй основну увагу в своїй діяльності  приділила особистості учня, намагалася допомагати й підтримувати в його саморозвитку, самовихованні, поєднувати уміння учителя-предметника, наставника, старшого товариша, здатного увійти в референтне середовище школяра.

          У роботі керувалась державними документами про школу, освіту, виховання, Положенням про посадові обов’язки педагога-органзітора, Статутом школи, інструкціями та наказами.

          Роботу педагога-організатора було спрямовано на формування всебічно розвиненої особистості вихованця, сприяння саморозвитку особистості кожного учня, створення умов для формування компетенцій школяра, організацію і здійснення позакласної та позашкільної роботи з учнями, визначення рівня вихованості окремих учнів і колективу класу, виявлення впливу різних соціальних чинників на формування учнів, нейтралізацію небажаних впливів, стимулювання ініціативи та самодіяльності учнів, учнівського самоврядування, узгодження спільних зусиль і вимог адміністрації, вчителів-предметників, батьків, громадськості, позашкільних закладів, надання допомоги активу учнів, батькам, представникам громадських організацій.

          Протягом освітнього періоду  працювала  над створенням сприятливих умов для розвитку  творчого потенціалу кожного учня та його самореалізації в освітньому  процесі школи, реалізації культурно-національного, духовного й фізичного стану учнів, що є основою патріотичного, морально-естетичного та національного виховання учнів, а також складовою змістовного дозвілля.

          Плануючи свою роботу на 2023/2024 н.р. прагнула зробити шкільне життя змістовним, цікавим, радісним,  щоб в учнів з’явилося бажання діяти разом, проявляти себе в різних цікавих справах, саморозвиватися та само реалізуватися.

          Планування роботи неможливе без попереднього вивчення інтересів, уподобань учнів. Тому на початку навчального року членами учнівського самоврядування проводились опитування учнів про організаторські здібності й активність школярів, про заходи й конкурси, у яких вони залюбки взяли б участь. Після таких опитувань з’ясувалось, які заходи переважно цікавлять дітей. На цьому і базувався план роботи.

          Протягом   2023/2024 н.р. педагогом-організатором було створено такі умови, щоб діти приймали правильні рішення, налаштовано їх на співпрацю.  Діяльність дітей – творча. Творчість передбачає створення нового, оригінального. Важливо, щоб діти відкрили самі, а не брали готове – тільки так розвиваються творчі здібності. Побільше самостійності! (звичайно під непомітним контролем з боку дорослих). Тому дітям було доручено самостійну організацію та оформлення виставок,  творчих робіт, конкурсів,  свят та ін. заходів, а роль педагога-організатора  полягала в керівництві:  у допомозі, пораді, співпраці. Це, звичайно, важливі завдання і одним із засобів і методів розв‘язання цих завдань є учнівське самоврядування, яке, забезпечуючи участь усіх школярів в управлінні справами колективу свого класу та школи, стає моделлю елементів дорослого життя, формою усвідомлення подальшої активної життєвої позиції.

          Також проводилась робота педагога-організатора з класними керівниками: участь в методичних заходах щодо планування та організації роботи класного керівника з учнівським колективом, проведення спільних виховних заходів, надання допомоги класним керівникам в організації діяльності учнівського колективу. 

Учнівське самоврядування

            У 2023/2024 навчальному році в Дачненському  ліцеї № 2  було створено усі сприятливі умови для розвитку та формування особистісних здібностей кожної дитини. Реалізація основних завдань і принципів виховання здійснювалась шляхом планової організації органів учнівського самоврядування школи. Сенс дитячого самоврядування полягає не в тому, щоб діти включалися в існуючі піраміди керівництва – виховання, а в тому, щоб вони набували особистого досвіду, демократичних стосунків.

            Структура учнівського самоврядування, яка склалася в закладі поєднує в собі форми учнівської самоорганізації, котрі відповідають потребам творчого розвитку особистості, скерованої на загальнолюдські та національні цінності. Ця структура залежить від учнівських колективів, інтересів та запитів школярів.

        Учнівське самоврядування в закладі має велике значення. Учні набувають передового  досвіду  самоорганізації  та співпраці, у них формується життєва позиція та світогляд, основою якого є  загальнолюдські цінності. Під час засідань шкільного парламенту  учні набувають навичок відстоювати власну думку, розвивається терпимість до різних ідей і точок зору, вміння слухати й чути, дивитися й бачити, спостерігати й аналізувати, систематизувати й робити правильні висновки .

          Велику роль у роботі шкільного парламенту відіграє методична допомога з боку педагогічного колективу, співдружність дітей і дорослих, батьків. 

      Учнівське самоврядування «Республіка ТЕМП» – добровільна організація учнів освітнього закладу, яка забезпечує право й надає можливість в межах Статуту здійснювати регулювання й управління справами, які належать до їхньої компетенції та в інтересах учнів  закладу. Шкільний парламент «Республіка ТЕМП» - найвищий орган учнівського самоврядування, який складається   із представників делегації від кожного класу, яких обирають на зборах.  Щороку учні ліцею ставлять перед собою ціль: пошук і підтримка учнівської молоді, чиї особисті переконання спрямовані на активну участь у громадському житті, та яка має організаторські здібності, усвідомлює себе потенційним лідером, має бажання використовувати свою енергію та уміння на користь інших. У школі існує чіткий розподіл обов'язків щодо педагогічного керівництва учнівським самоврядуванням (координатором є заступник директора з ВР, опікуном - педагог-організатор), розроблена оптимальна структура «Республіки ТЕМП», з урахуванням статуту учнівського самоврядування, Статуту освітнього закладу та традицій школи. Також існує чітка робота у масштабах закладу відповідно до нормативно – правової бази та іншої документації. Відбуваються учнівські конференції, загальні збори, засідання керівних органів. Функціонує система стимулювання.

          Для молодших школярів створено об’єднання "Барвінчата», до якого входять учні 1-4 класів. З ними працюють класні керівники – наставники, які є відповідальними за успішність та зайнятість учнів у позаурочний час. Слід відзначити, що  члени  Міністерства культури та спорту є ініціаторами проведення різних форм дозвілля, правою рукою класних керівників, саме вони контролюють роботу шефського загону, який організовує дозвілля на перервах. Отож, як бачимо члени учнівського самоврядування організовують змістовну, цікаву діяльність дитячого об’єднання "Барвінчата", спрямовану на те, щоб кожна дитина мала широкі можливості для виявлення ініціативи й самостійності, готуючись стати громадянином держави.

          Для учнів середньої школи створено об’єднання «Червона калина», до якого входять школярі 5-8 класів, яке працює під керівництвом класних керівників. Лідери об’єднання «Червона калина» є членами Міністерств учнівського самоврядування та шефами для учнів 1-4 класів. Робота об’єднання «Червона калина» спрямована на створення умов для самореалізації особистості учня-лідера, формування в нього якостей громадянина, патріота Батьківщини. 

          Третьою ланкою учнівського самоврядування є об’єднання учнів 9-11 класів «Авангард», яке складається з команди учнів-лідерів, керівників Міністерств. Основною метою їх діяльності є формування й розвиток соціально активної, гуманістично спрямованої особистості з глибоко усвідомленою громадською позицією, почуттям національної самосвідомості. У співпраці з педагогічним колективом «Авангард» організовує роботу, спрямовану на підвищення якості виховання кожного учня освітнього закладу, з максимальним урахуванням його здібностей, нахилів, інтересів, стану здоров’я.

          У вересні, на першому засіданні учнівського самоврядування було затверджено склад шкільного парламенту «Республіка ТЕМП», Президента, заступника Президента та активістів із числа учнів 5-11 класів. Активісти сформували динамічні групи, що сприяло їх творчому розвитку, реалізації своїх здібностей, набуттю корисного досвіду, мотивації та самовдосконаленню.

          Координатором «Республіки ТЕМП»  було призначено педагога-організатора Тетяну Фурдуй, яка надавала відповідні поради учасникам шкільного самоврядування, робота  проводилася відповідно до річного плану. Шкільний парламент учнівського самоврядування «Республіка ТЕМП» має в своєму складі 8 міністерств, за якими наказом Дачненського ліцею № 2 Дчненської сільської ради «Про організацію та структуру учнівського самоврядування у Дачненському ліцеї № 2» від 30.08.2023 № 98/01-09-о закріплено учителя - координатора:

Міністерство «Культури та спорту» - учителя фізичної культури Олену Лазуку;

Міністерство «Освіти» - учителя української мови Тетяну Шилінг;

Міністерство «Милосердя» - учителя початкових класів Ірину Власенко.;

Міністерство «Охорони здоров'я те екології» - учителя хімії Альону Твердохліб;

Міністерство «Юстиції» - учителя історії Людмилу Безпалько;

Міністерство «Інформації» - учителя інформатики Вікторію Трубай;

Міністерство «Національно-патріотичного виховання» - учителя захисту України Сергія Завгороднього;   

Міністерство «Праці та профорієнтації» - практичного психолога

Олену Прокопчук.

          Учителі - координатори протягом семестру надавали консультативну та методичну допомогу шкільному активу, учням - лідерам, учням - волонтерам з проблем організації цікавих справ, акцій, випуску шкільних газет тощо.    Класні керівники 1-11 класів залучали учнів зі складу учнівської організації «Республіка ТЕМП» до участі у шкільних акціях, предметних декадах, годинах спілкування, святах, змаганнях; здійснювали співпрацю педколективу школи та учнів через Президента шкільного парламенту Миронову Анастасію, ученицю 10-Б класу,  прем'єр - міністра Фурдуй Анастасію, ученицю 11-А класу та лідерів міністерств.

          У кожному класному колективі сформувалася чітка модель учнівського самоврядування, де також працюють зазначені вище міністерства й діє чіткий розподіл доручень між членами класу.

          В 1-4 класах сформувалася система змінних доручень відповідно до віку дітей, яку координує класний керівник. Динамічна группа працює лише  в межах класного колективу.

          Протягом  2023/2024 навчального року шкільному парламенту «Республіка ТЕМП» довелося активно працювати в дистанційному режимі. Основні події з життя школи  висвітлювалися на  сайті  онлайн-газети  NWK-news та у групі «Дачненський ліцей №2» соціальної мережі Facebook.

          Усі міністерства працювали в форматі злагодженості й балансу між учнями та дорослими. Один раз на 2 місяці відбувалися засідання учнівського парламенту, де обговорювали плани роботи на визначений період, визначалися відповідальні за різні справи, заслуховувалися звіти комісій про зроблену роботу.

          Учнівське самоврядування активно долучалося до організації, підготовки та проведення шкільних свят та заходів.

Аналіз роботи шкільної бібліотеки

              Освітня діяльність у закладі освіти неможлива без створення інформаційного простору, використання інформаційних ресурсів та комунікацій між учасниками освітнього процесу. Під впливом процесів глобальної інформатизації змінюються мета і завдання школи, вони стають більше особистісно-орієнтованими, спрямованими, зокрема, на формування та розвиток здібностей учнів і вчителів щодо опрацювання освітньої інформації.           Шкільна бібліотека як безпосередня частина інформаційного простору теж має долучитись до виконання вищеназваних завдань. У сучасному інформаційному світі, масовому доступі до електронних ресурсів бібліотеці доводиться «віднаходити» свою роль. Друкована книга все ще відіграє важливу роль у навчанні, але цифрові технології створюють нові можливості. Тому бібліотека вже не може бути просто пунктом видачі підручників. 

          Одним із завдань шкільної бібліотеки в процесі її інформатизації та інтеграції до інформаційного простору є формування інформаційної культури учня. Сьогодні обсяг інформації стрімко зростає. Саме тому головним для сучасного учня є вміння орієнтуватися в розмаїтті інформаційних ресурсів, критично їх оцінювати і виокремлювати потрібне. Шкільна бібліотека поступово трансформується в сучасний інформаційно-методичний центр, який поєднує в собі інформаційну, освітню, розвивальну, культурну, виховну, дозвіллєву функції.         

          Навчити школярів любити книжку – завдання бібліотекарів і педагогів. Тому велика увага приділяється виробленню навичок користування бібліографічною інформацією, вихованню культури читання.

          Сьогодні наш заклад неможливо уявити без сучасного інформаційного простору, який створюється за допомогою бібліотечного комплексу. Бібліотекар навчає читачів користуватися джерелами інформації, орієнтуватися у підборі літератури з певної теми. Освітній заклад і бібліотека виступають як однодумці щодо творчого читацького розвитку учнів. Ось чому так важливо бібліотекарю разом із педколективом прилучати учнів до вдумливого читання книги, виховувати в них потребу поповнювати свої знання, поширювати свій кругозір.

          Взагалі робота шкільної бібліотеки  в  2023/2024  навчальному році спиралася на вирішення завдань по  інформаційному забезпеченню освітнього процесу та здійснювала інформаційно-бібліографічний супровід упровадження Державних стандартів освіти, переходу до Нової української школи та була спрямована на вирішення таких завдань: здійснення системної, цілеспрямованої допомоги школярам в успішному засвоєнню навчальних програм, розвитку їх творчого мислення, пізнавальних інтересів і здібностей з використанням бібліотечного ресурсу; надання інформаційної підтримки педагогічним працівникам у підвищенні методичної культури та педагогічної майстерності, допомога в діяльності вчителів й учнів в освітніх проєктах; формування в учнів навичок незалежного користувача бібліотеки, навчання користуватися книгою й іншими носіями інформації, пошуку, відбору й критичній оцінці інформації; удосконалення традиційних  й освоєння  нових  бібліотечних технологій; забезпечення  можливостей найбільш повного й швидкого доступу до бібліографічних джерел; надання консультаційної допомоги педагогам, учням та їх батькам в одержанні інформації; використання різних форм проведення масових та інформаційних заходів. Саме тому шкільна бібліотека Дачненського ліцею № 2  є  інформаційним центром як для учнів, так і для вчителів,  одним із важливих напрямків роботи якого є формування інформаційної культури читачів з використанням різних джерел інформації.

          Рівень роботи бібліотеки повністю залежить від якості її фонду, від систематичного і оперативного його поповнення новими документами відповідно до запитів та інтересів користувачів.

          Для забезпечення обліку фонду ведеться відповідна документація: книги сумарного обліку фонду бібліотеки, інвентарні книги, книга обліку видань тимчасового користування, папки актів надходжень, папки актів вибуття, реєстраційна картотека навчальної літератури, реєстраційна картотека періодичних видань, журнали обліку видань, прийнятих взамін загублених, формуляри користувачів, формуляри класів. Записи в документах ведуться своєчасно й охайно.

          Бібліотечний фонд школи поділено на фонд підручників і художній фонд. Так, фонд підручників включає навчальну програму, підручник, навчальний посібник (хрестоматію, збірку завдань, лабораторний практикум, словник, методичний посібник для вчителя, електронні навчальні засоби).

          За змістом фонд бібліотеки школи є універсальним і представлений різногалузевою літературою: історичною, художньою, природничо- науковою, (в тому числі педагогічною та психологічною), мовознавством та літературознавством, а також значною кількістю довідкової (словники, довідники, енциклопедії).

          До послуг користувачів бібліотека пропонує 11111  примірників книг. З них: основний книжковий фонд налічує 1474 примірників, фонд підручників - 9076 примірників, фонд навчальних посібників – 561 примірник.

          Бібліотечний фонд підручників закладу освіти комплектується виходячи із затвердженого переліку підручників і навчальних посібників, які мають гриф Міністерства освіти і науки України.

          Протягом травня 2023 року було проведено моніторинг забезпеченості освітнього процесу підручниками, проаналізовано забезпеченість учнів підручниками  з кожного предмету, виявлено потребу в виданнях та наявність резервного фонду з урахуванням очікуваного контингенту на 2024/2025 навчальний рік. Результати інвентаризації відображено на порталі ІСУО (Інформаційна система управління освітою) у модулі «Облік підручників».

          Вилучення застарілої за змістом та фізично зношеної літератури проводилося з урахуванням доцільності.

          Розміщення книжкового фонду в бібліотеці здійснювалось згідно з таблицями УДК. Режим зберігання фонду дотримується.

          Організація та ведення довідково-бібліографічного апарату бібліотеки - обов’язкова умова для організації бібліотечної роботи. ДБА включає в себе систему каталогів та картотек, довідково-бібліографічний фонд, рекомендаційні списки літератури, бібліографічні посібники.

          Система каталогів і картотек призначена для багатогранного розкриття всього фонду бібліотеки, його пропаганди. У шкільній бібліотеці ведуться алфавітний, систематичний каталоги. Відбувається постійне їх редагування по мірі надходження та вибуття літератури. У нашій бібліотеці створені та постійно поповнюються: картотека підручників; тематична картотека з питань педагогіки .

          Постійно здійснювалось інформаційне забезпечення педрад, психолого- педагогічних семінарів, круглих столів. Складались рекомендаційні списки літератури.

          Провідним напрямком бібліографічної роботи бібліотеки було систематичне забезпечення бібліографічною інформацією користувачів. Безперервний облік даних про кількість та склад користувачів по групах, про обсяг виданих документів та розподіл їх за відділами бібліотечної класифікації показав: кількість читачів бібліотеки - 627,  всі читачі обслуговувались на абонементі.

          Аналіз книговидач показав, що найбільшим попитом користується література з літературознавства та художня література, природнича література,  література з історії та географії, педагогічна література, література з мистецтва та фізичної культури, технічна література, література з мовознавства.

          У бібліотеці активно використовуються енциклопедії, довідники, словники. Наявний доступу до мережі Інтернет, що збільшує рівень бібліотечно-інформаційного забезпечення освітнього процесу.

          Забезпеченість учнів школи підручниками з основних навчальних предметів у 2023/2024 навчальному році становить 83%. Підручників для 5-6-х класів поступово надходили, тому учні змушені були користуватися електронними підручниками.

          Майже всі діти вільно орієнтуються у книжковому фонді бібліотеки відповідно до їх вікової групи; вони мають первинні знання про книгу, бібліографію, бібліотеку від загального ознайомлення до знання змісту окремих розділів книжкового фонду і вибору книг.

          У бібліотеці оформлений куточок «Книжкова лікарня»,  де учні лікують книги. Проводилась робота з ознайомлення школярів із правилами користування бібліотекою, надавалися рекомендації щодо бережливого ставлення до навчальної книги.

          Протягом звітного періоду  постійно розширювалися бібліотечно-інформаційні послуги на основі вдосконалення традиційних і засвоєння нових бібліотечних форм і методів роботи, уведення в роботу новітніх технологій (комп’ютерні презентації, слайд-шоу, квести, проєкти, буктрейлери, віртуальні виставки, інтернет-марафон,  букслем (реклама).

          Щомісяця  оформлялася  експрес-інформація «Інформаційний час», підготовлені онлайн виставки до ювілейних дат (письменників, видатних людей, міжнародних днів), до святкових дат і урочистих подій.

          Проблема формування інформаційних умінь знаходити, обробляти, запам’ятовувати та використовувати інформацію тісно пов’язана  з одним із найважливіших завдань сучасної школи – навчити учня вчитися. Допомогти бібліотекарю та вчителю залучити дитину  до бібліотеки, навчити працювати з книгою, користуватися інформацією.  

          На 2024/2025 – 2025/2026 навчальні роки заплановано перетворити шкільну бібліотеку в інформаційний центр. Для цього необхідно виконати низку завдань, що ставить перед бібліотекою виклики і потребує гнучких форм роботи та нових підходів у організації бібліотечного простору.

          Перспективні завдання:

          1) Інформаційний супровід освітнього процесу. Пошук і підбір для учасників освітнього процесу навчальної, науково-популярної та художньої літератури.

          2) Формування в учасників освітнього процесу інформаційної компетентності. Шкільний бібліотекар має стати важливим консультантом для учнів і вчителів з пошуку інформації.

          3) Зберігання інформаційних ресурсів, створених у закладі освіти. У бібліотеці потрібно створити відділ електронних освітніх ресурсів, створених педагогічними працівниками для користування.

          4) Створення архіву відео- й аудіоматеріалів про заходи, проведені в закладі освіти, урочисті зібрання, пам’ятні дати. Учасники освітнього процесу будуть мати змогу отримати доступ до учнівських робіт, відео шкільних концертів, фотографій свят, які зберігаються у бібліотеці.

          5) Створення на базі бібліотеки шкільного бібліотечно-інформаційного центру, структура якого має включати: бібліотеку з читальним залом, комп’ютерний зал, фоновідеотеку із засобами індивідуального прослуховування, електронну систему каталогів. Доступ до каталогу медіаресурсів можливий з будь-якого комп’ютера в закладі освіти. 

          6) Переструктурування простору: з бібліотеки, яка орієнтована на збереження фондів — на місце, орієнтоване на користувача. Для цього можна застосувати наступні рішення: високі полиці розмістити так, щоб у приміщенні було більше вільного, відкритого простору (наприклад, розмістити полиці по периметру кімнати); змінити спосіб презентації книг — він має бути зручний для дітей; влаштувати осередки для читання (пуфи, килимки, зручні крісла), виконання проєктної роботи, спілкування.

          7) Використовувати простір бібліотеки для проєктної роботи, проведення інтегрованих уроків, інформаційно-просвітницьких заходів, неформального спілкування тощо.

          Усі завдання з вдосконалення інформаційного простору закладу освіти окреслено у Стратегії розвитку Дачненського ліцею № 2 Дачненської сільської ради.

     

РОЗДІЛ ІV. УПРАВЛІНСЬКІ ПРОЦЕСИ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

 

              Головною метою роботи Дачненського ліцею №2 є забезпечення реалізації права громадян на здобуття повної загальної середньої освіти, що виражається через всебічний розвиток, виховання і соціалізацію особистості, яка здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, відповідальності, трудової діяльності та громадянської активності.

          Перед  адміністрацією закладу поставлені такі завдання:

          1) Забезпечити якісну методичну роботу.

          2) Сприяти впровадженню в практику роботи школи сучасних освітніх технологій, передового педагогічного досвіду вчителів школи, району, області, держави.

          3) Проводити системний, цілеспрямований моніторинг усіх напрямків освітньої діяльності закладу.

          4) Підвищити особисту відповідальність кожного члена педагогічного колективу за якість та результативність роботи.

          5) Продовжити роботу з подальшої інформатизації освітнього процесу, оволодівати інструментами дистанційного навчання. Забезпечити якісне та своєчасне наповнення необхідною інформацією системи управління освітою (ІСУО).

          6) Забезпечити виконання плану проходження вчителями школи курсів підвищення кваліфікації на 2023/2024 навчальний рік.

          7) У відповідності з планом атестації педагогічних працівників на 2023/2024 навчальний рік провести атестацію вчителів.

          8) Створити необхідні умови для активної роботи з обдарованими учнями  шляхом залучання їх до участі в інтелектуальних конкурсах, предметних олімпіадах різних рівнів, змаганнях, роботі МАН  тощо.

          9) Продовжити роботу щодо формування в учасників освітнього процесу навичок здорового способу життя.

          10) Забезпечити соціальний захист учасників освітнього процесу.

          11) Підвищити ефективність роботи з попередження травматизму.

          12) Спрямовувати виховну роботу на формування в учасників освітнього процесу любові до Батьківщини, патріотизму, загальнолюдських  якостей. Популяризувати культурне розмаїття, історичну спадщину країни, рідного краю; формувати історичну пам’ять; забезпечити духовну єдність поколінь.

          13) Сприяти формуванню духовно-моральних взаємин між учасниками освітнього процесу, толерантного ставлення; виховувати пошану та любов до культурного спадку свого народу, мистецтва; виховувати кращі риси української ментальності: працелюбність, свободу, справедливість, доброту, чесність, відповідальне ставлення до природи.

          14) Активізувати застосування сучасних форм і методів правової та превентивної освіти, пропагувати здоровий спосіб життя, фізичний розвиток і культуру, що спрямовані на формування сталої відповідальної поведінки, імунітету до негативних впливів соціального оточення.

          15) Продовжити зміцнювати та вдосконалювати навчально-матеріальну базу освітнього закладу, залучивши як бюджетні так і позабюджетні кошти (спонсорські пожертви, кошти від оренди вільних приміщень, надання додаткових освітніх послуг тощо).

          Якісна діяльності закладу неможлива без розуміння напрямів та шляхів його розвитку, що сформульовані у Стратегії розвитку Дачненського ліцею    № 2 Дачненської сільської ради на 2023-2028 роки. Стратегія розвитку визначає місію, візію та цілі діяльності закладу освіти, умови, які необхідні для їхнього досягнення, пріоритети та кроки, які керівництво та педагоги планують здійснити для досягнення визначених цілей відповідно до принципів освіти та підготовки учнів до майбутнього життя. Вона скеровує педагогічний колектив до реалізації ціннісних пріоритетів особистості, задоволення освітніх потреб здобувачів освіти, створення освітнього середовища, у якому б реалізувалася сучасна модель випускника, особистості, готової реалізувати компетенції, надані під час здобуття освіти.

          Стратегія розвитку закладу спрямована в площину цінностей особистісного розвитку, варіативності й відкритості освітньої системи закладу. Це зумовлює модернізацію чинників, які впливають на якість освітнього процесу, змісту освіти, форм і методів навчання й виховання, внутрішнього та зовнішнього моніторингів якості знань здобувачів освіти та якості надання педагогами освітніх послуг, прийняття управлінських рішень.

          Стратегія розвитку закладу є комплексом методичних, матеріально-технічних та управлінських цілей із визначенням завдань щодо їх виконання. У ній максимально враховані потреби учасників освітнього процесу.

          Протягом 2023/2024 н. р. заклад освіти працював за освітньою програмою  розробленою згідно з такими нормативними документами:

Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про внесення змін до деяких законів України в сфері освіти щодо врегулювання окремих питань освітньої діяльності в умовах воєнного стану», «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та інших;

Указу Президента України від 16 березня 2022 року № 143 «Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України»;

розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року № 988-р «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року»;

Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 25.09.2020 № 2205, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2020 року за № 1111/35394;

Державних стандартів повної загальної середньої освіти: на рівні початкової освіти (в 1-4 класах) – Державного стандарту початкової освіти (затвердженого Постановою КМУ від 21 лютого 2018 року № 87);

на рівні базової середньої освіти:

в 5-6 класах - Державного стандарту базової середньої освіти (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 898);

в 7-9 класах – Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти (затвердженого Постановою КМУ від 23 листопада 2011 року №1392);

на рівні профільної середньої освіти (в 10-11/12 класах) - Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти (затвердженого Постановою КМУ від 23 листопада 2011 року № 1392);

Типових освітніх програм для закладів загальної середньої освіти –

на рівні початкової освіти:

Типової освітньої програми для учнів 1-2 класів закладів загальної середньої освіти, розробленої під керівництвом О. Я. Савченко (затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 12.08.2022 № 743),

Типової освітньої програми для учнів 3-4 класів закладів загальної середньої освіти, розробленої під керівництвом О. Я. Савченко (затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 12.08.2022 № 743),

Освітньої програми «Інтелект України» (науковий керівник Гавриш І.В.) (лист ДСЯО від 06.08.2020 № 01/01-23/929),

на рівні базової середньої освіти:

у 5-6 класах – Типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти (затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 19.02. 2021 № 235),

у 7-9 класах – Типової освітньої програми закладів загальної середньої

освіти ІІ ступеня (затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04. 2018 № 405);

на рівні профільної середньої освіти:

Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня (затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018       № 408 у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 28.11.2019    № 1493 зі змінами);

Наказів Міністерства освіти і науки України:

від 28.03.2022 № 274 «Про деякі питання здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану»,

від 20.02.2002 № 128 «Про затвердження Нормативів наповнюваності груп дошкільних навчальних закладів (ясел-садків) компенсуючого типу, класів спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів), груп  подовженого дня і виховних груп загальноосвітніх навчальних закладів усіх типів та Порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 6 березня 2002 р. за № 229/6517 (зі змінами);

Положення про інституційну та дуальну форми здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 23 квітня 2019 року № 536 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10 лютого 2021 року № 160), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 травня 2019 року за № 547/33518;

Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 12.01.2016 № 8 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10 лютого 2021 року № 160), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2016 року за № 184/28314;

Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від      08.09. 2020 № 1115, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 вересня 2020 року за № 941/35224);

Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 16.04.2018 № 367, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 травня 2018 року за                        № 564/32016;

Порядку переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти до наступного класу, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 14.07.2015 № 762 (у редакції наказів Міністерства освіти і науки України           від 08.05.2019 № 621, від 01.03.2021 № 268), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.07.2015 за № 924/27369;

Листів Міністерства освіти і науки України:

від 16.08.2023 № 1/12186-23 «Про організацію 2023/2024 навчального року в закладах загальної середньої освіти»;

від 16.03.2022 № 1/3472-22 «Про виконання Указу Президента України Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО від 16.03.2022 № 143/2022».

Навчальні плани складені відповідно до наказів Міністерства освіти і науки України:

для 1-2 класів -  за Типовою освітньою програмою, розробленою під керівництвом Савченко О.Я., затвердженою  наказом Міністерства освіти і науки України від 12.08.2022 № 743-22; за Типовим навчальним планом     1-4 класів закладів загальної середньої освіти, які працюють за науково-педагогічним проєктом «Інтелект України», затвердженим наказом МОН України від 03.02.2021 № 140, додаток 2;

для 3-4-х класів -  за Типовою освітньою програмою, розробленою під керівництвом Савченко О.Я., затвердженою  наказом Міністерства освіти і науки України від 08.10.2019 № 1273;

для 5-6-х класів - за Типовою освітньою програмою для 5-9 класів, затвердженою  наказом Міністерства освіти і науки України від 19.02.2021      № 235;

для 7-9-х загальноосвітніх класів – за Типовими освітніми програмами  закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затвердженими наказом            Міністерства освіти і науки України  від  20.04.2018  № 405, таблиця 1;

для 10-11-х загальноосвітніх класів – за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня, затвердженою наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018  № 408 (в редакції наказу МОН України від 28.11.2019 № 1493), таблиця 2.

          За рахунок годин варіативної складової реалізувалося профільне навчання в 10-11-х класах курсами за вибором, які обов′язкові для вивчення  учнями відповідно профільних курсів.

          У 2023/2024 навчальному році освітній заклад працював за річним планом, затвердженим за засіданні педагогічної ради, що включав розділи із управлінської діяльності, навчально-виховної, навчально-методичної та виховної робіт, контрольно-аналітичну та фінансово-господарську діяльність закладу.

          На даний час адміністрація навчального закладу працює над розробленням річного плану роботи школи на 2024/2025 навчальний рік, з проєктом якого вже ознайомлений педагогічний колектив закладу.

          Річний план  роблений відповідно до Стратегії розвитку та Освітньої програми, є основним робочим документом для організації повсякденної діяльності закладу освіти впродовж навчального року та передбачає реалізацію чотирьох основних напрямків роботи внутрішньої системи забезпечення якості освіти, а саме щодо освітнього середовища, системи оцінювання освітньої діяльності учнів, системи педагогічної та управлінської діяльностей.

          Для здійснення самооцінювання якості освітньої діяльності у закладі освіти розроблена внутрішня система забезпечення якості освіти,  що включає критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників та здобувачів освіти, управлінської діяльності керівних працівників закладу освіти, систему та механізм забезпечення академічної доброчесності, інклюзивного навчання тощо.

          Проте повинна визнати, що моніторинг освітньої діяльності протягом 2023/2024 навчального року здійснювався лише частково, що певною мірою пов’язано військовим станом у державі.

          У 2023/2024 навчальному році Дачненський ліцей № 2 продовжив роботу на платформі «Нові знання», що значно спростило діловодство в умовах дистанційного навчання, дозволило педагогічним працівникам зручно в будь-який час та з будь-якого місця заповнювати журнал та зберігати інформацію, водночас захистивши її від доступу сторонніх осіб. Функціонування «Електронного журналу» та «Електронного щоденника»  покращило ефективність роботи педагогів,  підвищило мотивацію учнів до відвідування занять та вивчення навчальних предметів; посилило участь батьків в освітньому процесі шляхом налагодження інтерактивного зв’язку між вчителем, батьками та учнями.

          Інформування закладом освіти учасників освітнього процесу та громади про свою діяльність є критично значущою складовою управлінського процесу. Без оперативного та повного інформування неможливо створити та підтримувати довіру до роботи закладу, що є обов’язковою умовою для ефективної освітньої діяльності. Саме тому керівництво закладу намагається організовувати діяльність закладу освіти на умовах інформаційної відкритості та комунікації з учасниками освітнього процесу і громадою. Інформаційна відкритість забезпечується наявністю в закладі освіти майданчиків для інформування учасників освітнього процесу: повідомлення на сайті закладу, на шкільній сторінці у соціальній мережі Facebook, у класних та батьківських чатах соціальної мережі Viber та інших загальнодоступних електронних ресурсах. Інформація, що подається на майданчиках для інформування, є  актуальною та постійно оновлюється.

          Щороку, з нагоди Дня працівника освіти відповідно до Положення про преміювання педагогічних працівників відбувається преміювання усіх педагогічних працівників в розмірі до одного посадового окладу. Також згідно статті 57 Закону України «Про освіту» щодо виплати педагогічним працівникам щорічної грошової винагороди в розмірі до одного посадового окладу (ставки заробітної плати) за сумлінну працю, зразкове виконання покладених на них обов’язків педагогічні працівники отримують  матеріальне заохочення у кінці календарного року. Технічні працівники преміюються відповідно до додатку 2 Колективного договору закладу освіти «Положення про преміювання працівників» за сумлінне виконання службових обов’язків в розмірі однієї мінімальної зарплати.

          В умовах обмеженості ресурсів та нормативної бази для матеріального стимулювання працівників закладів загальної середньої освіти високу цінність для підтримки професійної діяльності мають заходи нематеріального стимулювання. Ними є традиційні для нашого суспільства методи морального заохочення: подяки, грамоти, почесні відзнаки тощо, якими постійно нагороджуються педагоги закладу.

          Адміністрація закладу в роботі з працівниками намагається дотримуватись партнерського стилю керівництва. Проблеми обговорюються й виробляються різні варіанти рішень, з них обираються найбільш оптимальні, затверджуються й в подальшому здійснюються. Основними формами роботи є наради, індивідуальні бесіди, інформування. Завдяки такому стилю керівництва в закладі наявне творче вирішення справ; переважають такі методи як порада, особистий приклад, похвала; ставлення до людей – шанобливе, вимогливість поєднується із справедливістю, спілкування - ввічливе. Педагогічним працівникам надається більше самостійності, відповідно їхній кваліфікації й характеру роботи, створюються необхідні умови для самореалізації.

          Постійний професійний розвиток та підтримка власної професійної траєкторії кожного педагогічного працівника – абсолютно необхідна умова для якісної освітньої діяльності закладу освіти. Керівництво, враховуючи потреби закладу та особливості освітньої програми, заохочує та підтримує методичну роботу педагогічних працівників, їхню участь у професійних конференціях, семінарах, курсах підвищення кваліфікації у різних формах, підготовку та публікацію матеріалів за темами професійної діяльності.

          Однією з форм професійного зростання, яку впроваджує та підтримує керівництво закладу, є неформальне спілкування колег між собою, без протоколів. Форми цього спілкування та професійної взаємодії різноманітні: «Клуб вчителів», «Професійна рада», «Педагогічний консиліум» тощо.

          Адміністрація ліцею надає методичну підтримку молодим педагогам, які вперше прийшли в педагогічну професію. Так з 01.09.2023 по 01.09.2024 з метою надання теоретичної та практичної допомоги організовано проведення педагогічної інтернатури для Катерини Карайван, вчителя з початкової освіти. Завдання педагогічної інтернатури: створення системи професійно-педагогічної адаптації інтерна до умов педагогічної діяльності, формування сприятливого мікроклімату та відчуття соціально-психологічного комфорту, встановлення доброзичливих взаємовідносин із учасниками освітнього процесу; набуття фахових компетентностей, педагогічної майстерності, формування професійної готовності інтерна до самостійної педагогічної діяльності; формування поваги до професії та сумлінного ставлення до трудової діяльності; формування інституту наставництва в закладі освіти, розвиток професійних спільнот педагогічних працівників.

          Дотримання прав учасників освітнього процесу та виконання ними відповідних обов’язків можливе лише за умови, що ці права і обов’язки сформульовані та відомі тим, хто ними послуговується у повсякденному житті. Документи закладу враховують права всіх учасників освітнього процесу.

          Основою створення у закладі умов для якісної освіти є послідовне запровадження та підтримка керівництвом закладу педагогіки партнерства між усіма учасниками освітнього процесу. Для цього адміністрація закладу забезпечує необхідні умови для діяльності різноманітних форм громадського самоврядування (батьківські комітети, учнівське самоврядування тощо).

          Важливим напрямом діяльності закладу освіти є постійна і конструктивна взаємодія з важливими партнерами на території місцевої громади – Будинком культури Дачненської сільської ради, сільським клубом «Чорноморський», спортивними школами, Вигоднянським інклюзивними ресурсним центром, Дачненським дошкільним навчальним закладом ясла-садок «Антошка» Дачненської сільської ради, громадськими організаціями.

          Академічна доброчесність — це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень (частина 1 статті 42 Закону України «Про освіту»). Академічна доброчесність має принципове значення для формування у суспільстві поваги до закону, доброчесної поведінки стосовно результатів чужої інтелектуальної праці, справедливого оцінювання навчальних досягнень учнів. Для її формування проводиться цілеспрямована робота і керівництва, і всіх педагогів закладу. Просвітницька робота, практичні заняття, використання під час проведення навчальних занять доступних дітям методів пошуку і коректного посилання на джерела, робота над критеріями оцінювання навчальних досягнень та їх застосування — все це постійно відбувається у закладі освіти. А заходи, спрямовані на забезпечення академічної доброчесності та контроль за її дотриманням, — включені до планування. Питання про дотримання академічної доброчесності обговорювалось на засіданні педагогічної ради та нарадах при директорові.

Закладом освіти розроблене Положення про академічну доброчесність - документ, на підставі якого здійснюється вся робота з формування та дотримання відповідних норм.

          Освіта має стати осередком спротиву корупції, виховання поваги до закону та почуття відповідальності за свої вчинки. Формування доброчесної поведінки всіх учасників освітнього процесу, несприйняття корупційних форм поведінки є одним з найбільш складних завдань освіти. Керівництво закладу постійно приділяє увагу проведенню освітніх та інформаційних заходів, які спрямовано на формування в учасників освітнього процесу негативного ставлення до корупції.

          Необхідно зазначити, що протягом 2023/2024 заклад  працював у дистанційному режимі. Це пов’язано із значними пошкодженнями будівлі ліцею під час ракетного обстрілу території села та відсутністю на території закладу укриття. З ІІ семестру 2023/2024 н.р. для здобувачів освіти початкової ланки було організоване очне навчання у споруді сільського клубу «Чорноморський».

          Висловлюю щиру подяку за співпрацю: учням – за бажання вчитися, учителям — за творчість, за любов до своєї професії; батькам — за допомогу, розуміння, підтримку і сподіваюсь на подальшу плідну співпрацю; технічному персоналу - за їх щоденну працю, за чистоту в освітньому закладі та на території школи.

          Я вірю в наш освітній заклад, захоплююся його талановитими особистостями: учнями, вчителями, випускниками, які примножують справу нашого ліцею.